Medipol Mega Üniversite Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Asya Naz Al, Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketiminin sindirim problemlerine neden olabileceğini söyledi. Al, Kurban Bayramı boyunca et tüketimi ve saklama koşulları hakkında dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin uyarılarda bulundu.

Al, dengeli bir beslenme programı içinde etin yanında sebze, tahıl gibi diğer besinlerin de tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini ifade ederek, et tüketirken bol su içmenin sindirim sistemini desteklediğini dile getirdi. Etin yanında tüketilebilecek sağlıklı alternatiflere sebzeler, tahıllar ve baklagil gruplarının örnek verilebileceğini aktaran Al, şöyle devam etti: "Bol yeşillikli, zeytinyağı ve limon suyu ile yapılmış ve domates, salatalık, biber gibi sebzelerle zenginleştirilmiş bir salata, et yemeğinizin yanında harika bir tamamlayıcı olabilir. Ayrıca, sağlıklı tahıllar arasında bulgur pilavı, esmer pirinç, kepekli makarna veya kinoa gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu tahıllar lif sağlar ve et yemeğinizle dengeli bir öğün oluşturabilir. Sebzelerle yapılan çeşitli yemekler de tercih edilebilir, ızgara sebzeler, sebzeli güveç, sebzeli omlet veya sebzeli bir çorba gibi seçenekler, et yemeğinizin yanında sağlıklı bir seçenek olabilir. Bunların yanı sıra, yoğurt gibi kalsiyum ve probiyotik açısından zengin bir yan yiyecek veya fermente gıdaların, sindirimi destekleyerek et yemeğiyle birlikte denge sağlayabilir."

Gözlerdeki bu değişime dikkat! Gözlerdeki bu değişime dikkat!

SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Al, Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketiminin sindirim problemlerine neden olabileceğini kaydederek, "Bazı besinler ve alışkanlıklar sindirim sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Öncelikle, yeterli lif alımı sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkı sağlar. Bu nedenle, tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller gibi lif açısından zengin gıdaları diyete dahil etmek önemlidir." ifadelerini kullandı.
Kurban etinin saklanmasının önemli olduğunu, kurbanın kesildikten sonra etin hemen buzdolabına konulması ve 4 santigrat derecenin altında muhafaza edilmesi gerektiğini söyleyen Al, "Etle çalışırken hijyen kurallarına dikkat etmek, elleri sık sık yıkamak ve etle diğer gıdalar arasında kontaminasyonu önlemek için ayrı kesme tahtaları kullanmak gereklidir. İyi pişirilmiş etlerin tüketilmesi önemlidir çünkü iyi pişmiş et, zararlı bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur." diye konuştu. AA
 

Editör: Ebru Kont