1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aşık olun ama evlenmeyin
Aşık olun ama evlenmeyin

Aşık olun ama evlenmeyin

GAGİKAD Başkanı genç kızlara hayatının tavsiyesini yaparak At gözlüğü takmalarını istedi

A+A-

Gaziantep Girişimci iş Kadınları Derneği GAGİKAD Üniversiteli kızlar için yaptığı panelde ilginç gelişmeler yaşandı. GAÜN içinde yer alan ve üniversitede okuyan kızların kaldığı Şehitkamil kız öğrenci yurtlarındaki kızlar için dikkat çeken bir projeye daha imza atıldı.

Bir öğrenci yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beril Özlem Leylek’e “sizler gibi nasıl güçlü olacağız bunun yolu nedir, çünkü bize ilham kaynağı oldunuz” dedi. Bunun üzerine Başkan Beril Leylek çok ilginç bir cevap verdi ve “önce at gözlüğü takacaksınız okuyacaksınız para kazanacaksınız mümkünse kendi işinizi kuracaksınız. Bu dönem zarfında söz veriyorum ben ve derneğim arkanızda olacağız. Aşk var ama evlilik yok. Önce kendi paranızı kazanmadan evlilik yok’ cümleleri öğrenciler tarafından alkış tufanına neden oldu.

GAÜN içinde yer alan ve üniversitede okuyan kızların kaldığı Şehitkamil kız öğrenci yurtlarındaki kızlar için dikkat çeken bir projeye daha imza atıldı. GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beril Özlem Leylek, genç kızların kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “Sizler bizim kardeşlerimiz, evlatlarımız ve kızlarımızsınız. Bu panel sizin için, sizin daha cesaretli yürümeniz için hazırlandı. Sizin incinmeniz geleceğin incinmesidir. Sizlere sahip çıkamıyorsak bizim varlığımızın da bir anlamı yoktur. Bu nedenle biz sizlere, siz bizlere, biz birbirimize sahip çıkacağız” dedi. 

KAHRAMAN: EN FARKLI PROJELER GAGİKAD’DAN

Panelde daha sonra söz alan Gaziantep Baro başkanı Av. İskender Kahraman GAGİKAD başkanına bu anlamlı proje için teşekkür etti. Kahraman, “Şehrimizde en farklı projelere imza atan GAGİKAD yönetim ve üyelerini gönülden kutluyorum. Asla haksızlıklara boyun eğmeyin, çaresiz değilsiniz. Her zaman Gaziantep Barosu olarak sizin haklarınız için sizin yanınızda olacağız ‘dedi.

Âsik-olun-ama-evlenmeyin7.jpeg

BALAT’TAN ÖNEMLİ BİLGİ

GAÜN Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat kürsüden kız öğrencilere verdiği bilimsel veriler ile gerçeklerle daha net yüzleşmelerini sağladı. Balat, şiddet taciz olaylarında rektörlük yönetiminin çok hassas olduğunu ve asla bu tür olaylara müsaade etmemek adına kızlara sahip çıktıklarını, onları dinlediklerini ve iyi bir gelecek kurmaları için çabaladıklarını ifade etti.

HER SIKINTINIZDA YANINDAYIZ

GAÜN rektörü Prof. Arif Özaydın ise “kızlarımızın ailesiyiz, onlar evlerinden uzak bizlerin emanetidir. Her ne kadar erişkin yaşta da olsanız hepiniz bizim evladımızsınız , benim de okuyan kızım var , sizlerin kuracağı geleceğin temelinde olmak bizler için de ülkemiz içinde çok değerlidir. Ben bir öğretim üyesi kimliğim ile değil sizlerle bir baba olarak konuşuyorum. Her sıkıntınızda biz yanınızda olacağız ‘ dedi.

Âsik-olun-ama-evlenmeyin8-001.jpeg

GÜNEYDOĞUDAN YÜKSELEN GÜÇLÜ KADIN SESİ

Panel moderatörlüğünü üstelenen GAGİKAD Yönetim Kurulu üyesi Melis Sökücü ise etkin ve aktif moderasyonu ile büyük takdir topladı. Panel de konuşmacı olarak katılan ve Ankara Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler ana bilim dalı öğretim üyesi ve Uçan Süperge Vakfı yönetim kurulu üyesi Prof Dr. Reyhan Atasü Topçuoğlu ise, kadın hakları ve terminolojisini içeren 4 modülden oluşan online eğitimlerinden bahsetti . 

TOPÇUOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

Prof. Topçuoğlu “GAGİKAD derneğini yürekten tebrik ediyoruz. Biz Ankara’dan seslerini duyuyoruz. İlk kez güneydoğudan bu denli güçlü bir kadın sesi yükseliyor. Alkışlıyor ve tebrik ediyoruz, bizi bu önemli panele davet ettikleri için ayrıca teşekkür ederim’ dedi.

HER KONUDA BİLGİ

Panelde konuşmacı olan Gaziantep Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Av Fethiye Ersoy taciz tecavüz şiddetin hukuki tanımlamalarını anlattı, GAGİKAD Üyesi Psikolog Merve Ercan Bedir ‘çocuk yaşta aile içi şiddet ve psikolojik yansımalarını, GAGİKAD Üyesi Av Duygu Bozkurt ‘erişkin yaşta yazılı , sözlü, eylemsel şiddet , taciz ve tecavüz durumunda ilk yapılması elzem hukuki hususları , GAGİKAD Üyesi ve denetim kurulu başkanı Av Burcu Elbir Yardı ‘üniversitede taciz ,tecavüz, şiddette hukuki durumlar’ı , GAGİKAD Üyesi Av Özge Özsoy Alkurt ‘Flört, nişanlılık, evlilik durumunda taciz tecavüz ve şiddete maruz kalındığında hukuki haklar’ı , GAGİKAD Üyesi Av Gözde Halepliler ‘Evlilik sözleşmesi nedir ? Evlilik sözleşmesi kadın haklarını korur mu?’ , GAGİKAD Üyesi Psikolog İclal Polat Yeter ‘Kalıcı hasarlardan korunma, psikolojik yardım’ konularını anlattı. 

EN GÜZEL GELİŞME

Her panelistin 10 dakikalık konuşma süreleri sonrası açık oturum ve tartışma bölümüne geçildi. Panel öncesi öğrencilere verilen kâğıt kalemlere sorularını sorabilecekleri ve bunların kapalı şekilde isimsiz verilmesi gerektiği dernek yöneticileri tarafından bizzat söylenerek, kapalı şekilde sorular yurt görevlileri tarafından toplanarak moderatöre iletildi. 97 soru yönelten öğrenciler için tartışma bölümü uzatıldı ve dikkat çekici sorular katılımcılara duygulu anlar yaşattı. 

BİZE İLHAM KAYNAĞI OLDUNUZ

Bir öğrenci GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr Beril Özlem Leylek’e “sizler gibi nasıl güçlü olacağız bunun yolu nedir , bize ilham kaynağı oldunuz” dedi, Başkan Beril ‘ “Önce at gözlüğü takacaksınız okuyacaksınız para kazanacaksınız mümkünse kendi işinizi kuracaksınız. Bu dönem zarfında söz veriyorum ben ve derneğim arkanızda olacağız. Aşk var ama evlilik yok. Önce kendi paranızı kazanmadan evlilik yok’ cümleleri öğrenciler tarafından alkış tufanına neden oldu. 

EĞİTİCİ BİR PANEL

Bir öğrencinin kapalı sorusunda , ‘çocukken tacize,  tecavüze uğramış bir kişi bunu 18 yaşından sonra nasıl ispat edebilir’ sorusu ile panelin doğru ve eğitici olduğunun ispatı oldu. Bazı sorularda göz yaşlarını hâkim olamayan katılımcılar ise, bazı anlarda avukat ordusunun sesleri ile moral bularak güçlendiler. GAGİKAD üyesi Psikolog İclal Polat Yeter tarafından hazırlanan video gösterimi ise öğrencileri yüreklendirmek adına çok etkili oldu. Panel bitiminde GAGİKAD Başkanı Dr Beril Özlem Leylek’ e çiçek ve plaket takdim edilirken tüm konuşmacılara kız öğrencilerin yaptığı ahşap boyamadan oluşan hediyeler takdim edildi. Tüm katılımcılar ile birlikte hatıra fotoğrafı çekimi sonrası fuaye alnında verilen kahve ve ikramlıklar ile sohbetle son buldu.   Merve Parlak

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum