1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aşı'da artış yok
Aşı'da artış yok

Aşı'da artış yok

Koronavirüsle mücadele sürecinde alınan önlemler kendini göstermeye devam ediyor.

A+A-

Gaziantep'te vaka sayısında yüzde 60'a varan bir düşüş sağlandığını belirtilirken, aşı konusunda gerekli artış sağlanmıyor. Kentte aşılanacak hedef nüfus 834.170’e çıktı. Şu ana kadar 498 bin 104 kişinin aşılandığı Gaziantep’te birinci doz 308 bin 626, ikinci doz ise 189 bin 478 oldu.   Önümüzdeki hafta aşılama konusunda daha sağlıklı ve seri hizmet verilmesi için Gaziantep’te sosyal tesislerin açılacağı, çadırların kurulacağı, organize sanayi bölgesinde aşılama işlemi için yer açılacağı, mobil ekiplerin şehrin dört bir yanında aşılma yapacağı bekleniyor. Konu ile ilgili Kent konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, uyarıda bulundu ve “Aşılanan kişi sayısının artırılması için hastaneler ve Aile Sağlığı Merkezlerinin yanısıra şehrimizin çeşitli yerlerinde bulunan taziye evlerinden de faydalanılması gerekir. Böylece aşılanacak kesime daha süratli ve kolay ulaşılmış olacaktır ki bu ise toplumsal bağışıklığa da önemli ölçüde katkı sağlayacaktır” dedi. 

SAYILAR ARTMALI

Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, pandemide aşılanma ile son aşamaya geldiklerini söyledi. Daha önceki aylarda günlük yapılan testlerde pozitif vaka oranının yüzde 20’lerde olduğunu belirten Bayrak, “13 Haziran 2021 tarihinde ise bu oranın yüzde 2,3’e düştüğü Sağlık Bakanlığının verilerinden öğrenilmiştir. Bu sonuçlar, Corona19 virüsü pandemisinde alınan tedbirler ve toplumsal bağışıklığın önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Önümüzde ki ders yılı Eylül ayında başlayacağından, aşılamanın toplumun çeşitli kesimlerine uygulanması gerektiği bilimsel bir gerçektir. Tekrar eski günlere dönmemek için hızlı bir şekilde aşı uygulamasına geçilmeli ve aşılanma merkezlerinin sayısı artırılmalıdır”

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK ÇOK ÖNEMLİ

Bayrak, “Aşılanan kişi sayısının artırılması için hastaneler ve Aile Sağlığı Merkezlerinin yanısıra şehrimizin çeşitli yerlerinde bulunan taziye evlerinden de faydalanılması gerekir. Böylece aşılanacak kesime daha süratli ve kolay ulaşılmış olacaktır ki bu ise toplumsal bağışıklığa da önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Hiçbir bilimsel kaynağı olmayan aşı karşıtlığı sadece dedikodu olup toplum sağlığına zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır. Aşı ile insan vücuduna çip takıldığı ve üreme fonksiyonlarına zarar verdiği söylentisi tamamen asılsızdır. Kendimiz, ailemiz, yakınlarımız, şehrimiz ve ülkemiz insanlarının sağlığı için aşılama çok önemlidir. Aşılamanın yanı sıra sosyal mesafe temizlik ve maske kullanımı da unutulmamalıdır” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.