1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. ASGARİ ÜCRET Mİ?
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

ASGARİ ÜCRET Mİ?

A+A-

Size çok basit bir soru soracağım. "Asgari ücreti mi tercih edersiniz? Yoksa küçükbaş hayvancılık yapmayı mı tercih edersiniz?"

Birçoğunuzun cevabı sanırım asgari ücret olsa gerek ki köylerimiz boşalıyor. Git gide şehir nüfusları artıyor ve köylerde genç nüfusta ciddi düşüşler söz konusu.

Bu da yetmezmiş gibi artık özellikle de şehir merkezine yakın ve mahalle olmuş köylerden insanlar şehirlere ekmek, yoğurt, süt ve yumurta gibi eskiden evlerinde yetiştirdikleri ve ürettikleri hayvansal ve bitkisel ürünleri satın almaya geliyorlar.

Peki insanlar neden asgari ücretle çalışmak yerine küçükbaş hayvancılık yapmıyorlar. Halbuki küçükbaş hayvancılığın bir çok artısı var ve bende bu artılardan sizlere bahsetmek istiyorum. Şöyle ki;

1) Küçükbaş hayvancılık, yani koyunculuk ve keçi yetiştiriciliği yatırım maliyetleri ve işletme maliyetleri düşük hayvancılık faaliyetleridir. Büyükbaş ve kanatlı hayvan yetiştirme ile kıyaslandığında özellikle de barınak yatırımları ve canlı hayvan alımı konularında oldukça mütevazi yatırımlardır.

2) Küçükbaş hayvanları ithal etmeye gerek yok. Çünkü ülkemiz çok güzel genetik kaynaklara sahip. Örneğin; İvesi, Kangal, Kıvırcık, Merinos, Sakız, Ak Karaman gibi koyun ırkları ile Kilis, Halep (Damascus) gibi keçi ırklarımız var. Ve bu ırklar dünyada belli yönleri ile üstün kabul edilen ırklar.

3) Küçükbaş hayvancılığın işçiliğini rahatlıkla sizler yapabilirsiniz. Zapt edilmesi kolay, sürü yönetimi basit ve tehlikesiz hayvanlardır. Çok basit barınaklarda bile rahatlıkla yetiştiriciliği yapılabilir.

4) Küçükbaş hayvancılığın işletme maliyetleri düşüktür. Ortalama bir rakam vermek gerekirse; 10 koyun veya keçi bir sağmal inek kadar yem tüketirken getirileri bir sağmal inekten çok ama çok daha fazladır.

5) Küçükbaş hayvancılık bereketlidir. Ortalama her 2 yılda 3 defa doğum yaptırabilir ve her doğumda (batında) ortalama 1.2 - 1.7 oranında yavru alabilirsiniz.

6) Küçükbaş hayvancılık yapmak için meralar harika yerlerdir. İklime bağlı olmak kaydı ile yılın 4 - 9 ayında besleme maliyetlerinizi çok rahat bir şekilde yarının altına indirebilirsiniz.

7) Küçükbaş hayvancılık çıktıları yani eti, sütü, yavrusu vb değerlidir. Ürününüzü değerine satma şansınız vardır.

Bu maddeleri daha da artırma şansımız var ama kısaca şunu söylemek istiyorum. Bugün 25 anaç dişi ve 1 erkek koyun / keçi ile bu işe başlayan bir aile çok kısa bir süre sonra 100 başlık bir sürü elde eder ki bu da her ne olursa olsun ayda bir asgari ücretten daha fazlasını kazandırır. Yeter ki üzerimizin kokmasına aldırış etmeyelim ve gerçekten emek verelim. Hayvanlar bizim onlara verdiğimiz emeğin karşılığını asla inkar etmezler. 

Tarım bakanlığımızın özellikle aile işletmesi şeklinde küçük yatırımcıları desteklemesi ve tekrar şehirlerden köylere genç nüfusu yönlendirmesi ülkemiz hayvancılığının hayrına olacaktır. Bu sayede genç işsizlik sorununa bir nebze çare bulabiliriz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar