1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Arulis’in 8’nci sayısı çıktı
Arulis’in 8’nci sayısı çıktı

Arulis’in 8’nci sayısı çıktı

Gaziantep Müze Dostları Derneği’nin arkeoloji, tarih, nümismatik, epigrafi ve etnografya içerikli makalelerden oluşan bilimsel yayını Arulis’in 8. sayısı yayımlandı.

A+A-

Arulis’in bu sayısında Prof. Dr. Atilla Engin’in “Yesemek’te Yeni Bir Keşif: Yesemek Kenti”, Prof. Dr. Mustafa Sayar’ın “M.S. 1. Yüzyıl Başında Küresel Güç Dengelerinin Değişimi Sürecinde Kommagene Bölgesinin Konumu”, Ayşe Ebru Çorbacı’nın “Mozaiklerde Restorasyon Yaklaşımları”, Prof. Dr. Mehmet Önal’ın “Harran Şehir Suru 2020”, Murat Uğurluer’in “Harran Ulu Camii’nde Bulunan Türk Boylarına Ait Damgalar” ve “Jüpiter Tasvirli Sıra Dışı İslami Bir Sikke”, Bilhan Akçaşar’ın “Antalya’da Darbedilmiş İslami Sikkeler (I) ve Üç Kardeşler’in İsmini Taşıyan Neşredilmemiş Antalya Dirhemi”, Orhan Sarıoğlu’nun “Anadolu Selçuklu Sultanı II. Mesud’a Ait Bilinmeyen Bakır Bir Sikke”, Prof. Dr. Yılmaz Kurt’un “1536 Yılında Gaziantep Mahalleleri”, Prof. Dr. Nusret Çam’ın “Gaziantep Mimarisinin Tarihsel ve Fiziksel Arka Planı”, Ahmet Balta’nın “Sünbül Efendi Haziresindeki Ketebeli Mezar Taşları”, Gonca Tokuz’un “Senbûsek” ve Murat Dağ’ın Anadolu’nun İlk Misyoner Okulu: Antep Amerikan Koleji (Merkezi Türkiye Koleji)” başlıklı makaleleri yer alıyor. 

ÖNEMLİ BİR KAYNAK

2021 yılında aynı zamanda Arulis’in 10. yılına ulaştığını belirten Gaziantep Müze Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer Uğurluer: “2011 yılında yayımlanmaya başlayan Arulis 2021 yılıyla birlikte on yıldır yayımlanan ve alanında sadece Gaziantep’te değil tüm Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduran bir yayın haline geldi. On yıl bu nitelikteki yayınlar için oldukça ciddi bir süre. Maalesef ülkemizde benzer içerikteki eserlerin yayın süresi çoğunlukla kişisel çabalara bağlı olarak birkaç yılla sınırlı kalıyor. Amacımız, Arulis’i daha uzun bir süre ilgililerle buluşturmak ve bilim çevrelerinin istifadesine sunmak.” Şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.