1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Artık dur denilmeli
Artık dur denilmeli

Artık dur denilmeli

Sözlü ve fiili saldırıya uğramayan sağlıkçı kalmadı

A+A-

Meslektaşları,  25 Aralık Devlet Hastanesi doktorlarından Kutlay Kandemir'in bıçaklı saldırıya uğramasını protesto etti.  İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı ve MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın da katıldığı basın açıklamasında saldırıların son bulması istendi. Milletvekili Muhittin Taşdoğan, “Öyle bir atmosferde yaşıyoruz ki sözlü veya fiili saldırıya uğramamış bir tek sağlık çalışanı bulunmuyor. İnşallah bu son olur”derken, Dr. Cengiz Muhtar, “Burada iş TBMM’de özellikle hekim arkadaşlarımıza düşüyor. Futbolda Şiddeti Önleme Yasası adı verilen yasa için günlerce mesai harcadılar. Artık acilen Sağlıkta Şiddet Yasasının çıkarılması gerekiyor” dedi.

MUHTAR:BEN KARAMSARIM

25 Aralık Devlet Hastanesinin bahçesinde toplanan sağlık çalışanları, Kutlay Kandemir'in bıçaklı saldırıya uğramasını protesto etti. Grup adına açıklamada bulunan Dr. Cengiz Muhtar, bu saldırıların 2012 yılında meydana gelmeye başladığını belirterek şunları söyledi:”Doktor Ersin Arslan’ın katledilmesinin üzerinde 7 yıl süre geçtiğini ancak halen hafızalarımızda canlılığını koruyor. Şiddetin sona ermesi konusunda temenni edilen mesajlar var. Ben şiddetin sona ermesi konusunda karamsarım. Yaşanan bu olay ne ilk ne de son. Savaş zamanlarında bile dokunulmaz olan hekimler ve hastaneler, günümüzde hedef alınıp saldırılıyor ya da öldürülüyorlar.”

TBMM’DEKİ HEKİM VEKİLLERE İŞ DÜŞÜYOR

‘Burada iş TBMM’de özellikle hekim arkadaşlarımıza düşüyor’ diyen Muhtar, ”Geçenlerde çok güzel bir yasa çıkarıldı, Futbolda Şiddeti Önleme Yasası adı verilen yasa için günlerce mesai harcadılar. Artık acilen Sağlıkta Şiddet Yasasının çıkarılması gerekiyor. Hazırlanacak bu yasaların emredici hükümlerle hazırlanması ve hiçbir açık hükümlerin bulunmaması gerekiyor. Şiddetin sonu gelmiyor, tekerrür etmeyeceğinin bir garantisi yok. Bu olayın son saldırı olarak kalmasını temenni ediyorum. Saldırganın yakalanarak, en ağır cezayı almasını istiyoruz.” diye konuştu.

TAŞDOĞAN:İNŞALLAH BU SON OLUR

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan ise , Kutlay Kandemir’e geçmiş olsun dileklerini iletti. Taşdoğan, ”Yalnızca hekim arkadaşımıza değil, tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Öyle bir atmosferde yaşıyoruz ki sözlü veya fiili saldırıya uğramamış bir tek sağlık çalışanı bulunmuyor. Gaziantep bu konuda daha acı,  Doktor Ersin Arslan’ı şehit verdik. İnşallah bu son olur. Herkese düşen görevler var. Eğitimden tutunda, yasal düzenlemeye kadar yapılması gerekenler var. Her şeyden önce insan olduğumuzu unutmamız gerekiyor. Cenab-ı Allahın şifa sıfatıyla şifa veren ellerin bu eller olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu ellere uzanan çirkin saldırıyı nefretle kınıyoruz. Sağlık alanında olduğu gibi her alanda şiddet etrafımızı kuşatmaya başladı. Tepkiler yerini bulur” diye konuştu.

KANDEMİR:ŞİDDET ÖNLENMELİ

Kutlay Kandemir de saldırganın henüz yakalanmamış olması nedeniyle gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunamayacağını belirterek, sağlıktaki şiddetin önlenmesini beklediklerini kaydetti. Grup, açıklamanın ardından sloganlar atarak dağıldı. 

KAPLAN: KINAMA YAYINLADI

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, son günlerde Gaziantep’te yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınayarak yazılı bir açıklama yaptı.  Kaplan’ın yazılı açıklaması şu şekilde: ”Geçtiğimiz hafta Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde bir doktora saldırının ardından dün de 25 Aralık Devlet Hastanesi Doktoruna bıçaklı saldırı gerçekleşti. Hemen her gün sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet haberlerini okuyor ve duyuyoruz. Kutsal bir görev yapan, insan sağlığı için gecesini gündüzüne katan, her türlü fedakârlıkla özverili bir şekilde işini yapan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz. Halkın sağlığı için çalışan sağlık emekçilerine uygulanan her türlü şiddetin cezai yaptırımları ağırlaştırılmalıdır. Sağlıkta şiddeti önleyici, yaptırım gücü yüksek yasal değişiklikler gerekmektedir.  Vatandaşlarımızın sağlıklı bir ömür geçirmesinde büyük emeği olan sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddeti kınıyorum. Dr. Ersin Arslan Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ve 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde saldırıya maruz kalan doktorlarımız acil şifalar diliyorum” dedi. MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum