1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arşiv yönetimi eğitimi
Arşiv yönetimi eğitimi

Arşiv yönetimi eğitimi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) kalite çalışmaları kapsamında; Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Öğr. Gör. Erkan Özdemir tarafından 2021 Eğitim Planında yer alan Arşiv Yönetimi Eğitimi verildi.

A+A-

GAÜN Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen eğitimde Öğr. Gör. Özdemir, insanlık tarihi incelendiğinde, insanların yaşadıklarını, tarihlerini ve inançlarını kaydetme ihtiyacı duyduklarının görüldüğünü söyledi. Kağıt icat edilmeden önce taş ve tabletlere yazı yazıldığını, kağıdın icadı ile birlikte yazılı belgelerin gerçek anlamda ortaya çıktığını ifade eden Öğr. Gör. Özdemir,  “Yazılı belgelerin saklanması gereksinimi de, arşivleme gereksinimini beraberinde getirmiştir. Arşivlerin, toplum içerisinde en eski kurumlardan oldukları dikkate alındığında arşiv yönetiminin de özenle ele alınması gereken bir bilim dalı olduğu söylenebilir. Arşivler sadece bünyelerinde çeşitli belgeleri bulundurdukları için arşiv olmamışlardır. İçinde bulundurdukları kurumun yaşamı boyunca faaliyetleri sırasında üretilen belgeleri belirli bir düzen ve sistem içerisinde ele alıp işlediği ve tekrar kullanıma hazır bulundurduğu için arşiv olarak adlandırılmış, uzun yıllar, içinde yaşamış oldukları örgütler tarafından biçimlendirilmiş ve biçimlendirilmeye devam edilen birimlerdir” şeklinde konuştu.

STRATEJİK BİR ÖNEME SAHİP

Öğr. Gör. Özdemir konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu: “Kişilerin, devletin ve ulusların haklarını belgeleyen ve koruyan “Arşivler”, ait olduğu çağın ahlak, gelenek ve görenekleri ile çeşitli sosyal normlarını, değerlerini, kurumlarını ve ilişkilerini belirler. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda arşiv yönetiminin toplumlar için stratejik bir öneme sahip olduğu açıktır. Bu nedenle kurumlarda arşiv yönetimi eğitimlerinin düzenlenmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu eğitimler, kurumsal kültürün ve kurumsal hafızanın oluşmasına yardımcı olmakla beraber arşiv malzemesinin doğru anlaşılmasını, belgelerin doğru muhafaza edilmesini ve bilgiye hızlı şekilde erişilmesini sağlayacaktır.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.