1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arsa yok, okulları parklara yapalım
Arsa yok, okulları parklara yapalım

Arsa yok, okulları parklara yapalım

aziantep’te arsa rantçılığı ve okul alanlarının bazı kesimlere peşkeş çekilmesiyle birlikte yaşanan sıkıntıya, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından farklı bir formül üretildi.

A+A-

Sonunda bu noktaya geldik.. Gaziantep’te arsa rantçılığı ve okul alanlarının bazı kesimlere peşkeş çekilmesiyle birlikte yaşanan sıkıntıya, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından farklı bir formül üretildi. 20 hayırseverin okul yapmak için sıra beklediği Gaziantep’te derslik açığını kapatmak için alternatif çözümler üretmek zorunda olduklarını belirten Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, “Bunda ilk olarak Parkların içerisine prefabrik ana okullar yaparak başlamak istiyoruz.. Bu talebimizi belediyelerimize sözlü olarak ilettik. Resmi başvurumuzu da yapacağız” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, Gazetemize yaptığı açıklamada, derslik açığının giderilmesi için parklara ana okullar yapılmasıyla ilgili bir projelerinin olduğunu belirtti. Serin, ayrıca Suriyeli öğrencilerle ilgili sorularımızı da yanıtladı

BELEDİYELERE RESMİ BAŞVURU YAPACAĞIZ

20 hayırseverin okul yaptırmak için sırada beklediğini, ancak okul yaptıracak arsa olmadığını belirten Ekrem Serin, “100. Yıl Atatürk Kültür Parkı başta olmak üzere, parkların içerisine ana okullar yapalım diyoruz. Bu yönde belediyelerimizden talebimiz oldu, yani sözlü başvuru yaptık. Valimiz Ertal Ata ile de görüştük. Belediyeler, parkların içerisinde bize yer göstersin. Biz gösterilen yerlere prefabrik ana okullar yapacağız. Prefabrik okullar hızlı kuruluyor. 45 günde prefabrik okulu kuruyorsun. Bütün parklara ana okullar yapacağız. Belediyeler düşünelim dediler. Resmi başvurumuzu yapacağız” diye konuştu

SURİYELİ ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR

Çadır kentlerde eğitim-öğretimle ilgili problem olmadığını, oralarda donanımla güzel okullar açtıklarını anlatan Ekrem Serin, “Fakat çadır kentin dışında kalan Suriyeliler var. Burda oturma izni almışlarsa, onları normal okullarımıza kaydediyoruz. Sınıf oluşturacak kadar mevcutları varsa onlar için özel sınıflar oluşturuyoruz. Ama oturma izni olmayan Suriyeliler var, asıl problem orda başlıyor. Biz onları resmi okullara kaydedemiyoruz. Resmi herhangi bir okul açamıyoruz. Bunlarla ilgili belediyelerin açmış olduğu okullar var. Ortak Akıl Platformu, Yaşar Torun Gençlik Merkezi var. Koordinatör Valimizle görüştük, geçtiğimiz günlerde milli eğitim bakanlığı müsteşar yardımcımız geldi. 3 gün beraber kampları gezdik, bu konuyu görüştük, milli eğitim bakanlığı bununla ilgili mevzuat geliştirmeye çalışıyor. Suriye işi uzayacak gibi gözüküyor. Bizim bu çocuklara her halükarda sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

MEVZUATI BEKLEME LÜKSÜMÜZ YOKTU

Suriyeli çocukların okula gitmeden başıboş gezmesinin de bir problem olduğunu, bunların sayılarını bilemediklerini, önleyici bir tedbir olarak, müsait okullarda bunları eğitmek gerektiğini belirten Serin, “Bunlarla ilgili tesbit yapamıyoruz. Kaçı öğrenci, kaçı öğrenci değil, bunları bilmiyoruz. Koordinatör valimizde diyorki, yu bu mevzuat diyor, çıkıncaya kadar biz bir adım atmış olalım, dolayısıyla da bunların eğitimine elimizden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışalım. Bu amaçla Ülger Kepkep İlköğretim Okulunu saat 14:30’dan sonra biz Suriyeli’lere tahsis ettik. Çünkü sayı fazla oldu, Ortak Akıl Platformu’na sığmaz oldular. İşte bununla ilgili biz gerekirse Şahinbey Belediyesininde talebi olursa, Şahinbey’de de bir okulumuzu eğitim öğretimden sonraki saatlerde bunlara ayıracağız. Mevzuatı bekleme lüksümüz yok. Bunlarla ilgili bir adım atmamız gerekiyor. Mevzuat 1 yıl sonra mı çıkar bilmiyoruz.” dedi.

2 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR

Serin, Suriyeli öğretmen sıkıntısı olmadığını, gelen Suriyeliler arasında mesleği öğretmen olanların da bulunduğunu belirterek şunları söyledi:“Bir kısım onlardan destekliyoruz, bir kısımda ücretli öğretmen ayarlıyoruz. Bir şekilde eğitim öğretim faaliyetleri devam ediyor ama ideal bir yapı yok. Bunlara diploma veremeyiz. Beyanda bulundukları bilgiler doğru değil. Babasının anasının adını doğru söylemiyorlar. Biz burdan bir belge versek bile, Suriye hükümeti değişmediği sürece oraya götürüp ibraz edemezler. Kayıtlarını beyana göre tutuyoruz. Şu anda okullarımızda, 2 bine yakın öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Suriye müfredatına göre eğitim-öğretim görüyorlar. Öğretmeni belediyeler ayarlıyor, ücreti onlar veriyor. Antep sorunlu bir il ama, sorun çözme yeteneği olanda bir il. Bakanımız Fatma Şahin destek veriyor. İyi bir Valimiz var. Hayırseverlerimiz var, belediyelerin makul yaklaşımları var. Bir vakıf ücretsiz kitap bastırdı bizde bunlara dağıttık..”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.