1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arıtma tesisleri büyüyor
Arıtma tesisleri büyüyor

Arıtma tesisleri büyüyor

TÜİK yaptığı değerlendirme ile Gaziantep'te 10 belediyede 4’ü biyolojik 2’si gelişmiş olmak üzere toplam 6 adet arıtma tesisi olduğu ifade edildi. Belediyelerin hepsi kanalizasyon şebekesi ile hizmet verdi.

A+A-

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, belediye atıksu istatistikleri 2018 yılı sonuçları değerlendirildi. Açıklamada Türkiye genelinde 2018 yılında bin 399 belediyenin bin 357'sinde kanalizasyon şebekesi ile hizmet verildiği belirtildi. Kanalizasyon şebekesi ile toplanan 4,8 milyar m3 atıksuyun  yüzde 46,9'u akarsuya, yüzde 40,7'si denize, yüzde 3,1'i baraja, yüzde 1,4'ü göl-gölete, yüzde 0,4'ü araziye ve yüzde 7,5'i diğer alıcı ortamlara deşarj edildi.

YÜZDE 88 ARITMA ORANI

Kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,8 milyar m3 atıksuyun 4,2 milyar m3'ü atıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atıksuyun yüzde 47,9'una gelişmiş, yüzde 27,6'sına biyolojik, yüzde 24,2'sine fiziksel ve yüzde 0,3'üne doğal arıtma uygulandı Atıksu arıtma işlemleri sonucunda 319 bin ton (kuru madde bazında) atıksu arıtma çamuru oluştuğu tespit edildi.

ATIK SU MİKTARLARI

Belediyeler tarafından kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atıksu miktarı  188 litre olarak hesaplandı. Üç büyük şehirde ise günlük kişi başı ortalama atıksu miktarının İstanbul için 262 litre, Ankara için 126 litre ve İzmir için 176 litre olduğu tespit edildi.

6 ARITMA TESİSİ VAR

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sorumluluk kapsamındaki iller için de atıksu istatistikleri değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep’teki 10 belediyede 4’ü biyolojik 2’si gelişmiş olmak üzere toplam 6 adet arıtma tesisi olduğu ifade edildi. Belediyelerin hepsi kanalizasyon şebekesi ile hizmet verdi. İlde kanalizasyon şebekesi ile belediye nüfusunun yüzde 98'ine hizmet verildi. Deşarj edilen toplam atıksu miktarı 132 milyon 130 bin m3 olup tamamı akarsuya deşarj edildi. Kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atıksu miktarı 182 litre olarak hesaplandı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.