1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arapça tabelalar kaldırılsın
Arapça tabelalar kaldırılsın

Arapça tabelalar kaldırılsın

CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, Şahinbey Belediyesi'ne yazdığı dilekçede, Suriyeli işyerlerinin Arap Harfleri ile ve Arapça olarak tabela,vitrin yazıları vb.reklam materyali kullanımının önlenmesini istedi.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Şahinbey Belediyesi'ne yazdığı dilekçede, Suriyeli işyerlerinin Arap Harfleri ile ve Arapça olarak tabela,vitrin yazıları vb.reklam materyali kullanımının önlenmesini istedi. Kalkan, "Devletimizin resmi dili Türkçedir. Suriyeli işyerlerine açma izinleri verilirken, bu hususa da dikkat edilmesi gerekiyor" dedi.

Uğur Kalkan, Mersin Barosu'nun talebi üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Suriyeli tabelaların önüne geçtiğini belirtirken, "Mersin Büyükşehir Belediyesi bu çalışmayı yaptı. Tabelaların değiştirilmesi için karar aldı, çalışma başlattı" dedi. 

BELEDİYELERİN YETKİSİ ALTINDA

Kalkan, ilimizin yoğun bir oranda Suriye'den göç aldığını, gerek Suriye vatandaşları tarafından açılan işyerlerinde ve gerekse de Suriye vatandaşı olmadığı halde işyeri açan bir kısım esnafımız tarafından işyeri tabela ve vitrinlerde Türkçe yerine Arapça harfleri ile Arapça unvan,yazı ve reklamların kullanıldığını söyledi.

Kalkan, Anayasamızın 3.maddesi gereğince Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçe’dir. Keza 1.11.1928 Tarih ve 1353 sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun’un 2.maddesi gereğince ‘’Bu kanunun neşri tarihinden itibaren devletin bütün daire ve müesseselerinde ve bilcümle şirket,cemiyet ve hususi müesseselerde Türk harfleriyle yazılmış olan yazıların kabulü ve muameleye konulması mecburidir’’ denmektedir.Keza,bu kanun anayasamızın 174.maddesi ile koruma altına da alınmıştır. 03.07.2005 Tarih ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15.maddesinin (n) bendi gereğince ‘’reklam panoları ve tanıtıcı tabelalar konusunda standartlar getirme’’  belediyelerin yetkisi altındadır" diye konuştu.

HATIRLATMAK İSTEDİM

Bir ülkenin egemenlik alametlerinden en önemlisinin resmi dili olduğuna vurgu yapan Kalkan, "Bu itibarla belediyeniz sınırları içindeki işyerlerinin Arap Harfleri ile ve Arapça olarak tabela,vitrin yazıları vb.reklam materyali kullanımının önlenmesini; işyeri açma izinleri verilirken,bu hususa da dikkat edilmesi gereğini hatırlatmak gerekmiştir. Bu konuda gereğinin yapılmasını talep etmekteyim" dedi.

Kalkan, aynı dilekçesi Büyükşehir ve diğer ilçe belediyelerine de göndereceğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum