1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Arama motorlarındaki tehlikeler
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Arama motorlarındaki tehlikeler

A+A-

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte arama motorları hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak arama motoru sonuçları her zaman ihtiyacınız olan bilgiyi önünüze getirmiyor!. Konuya ilişkin olarak siberzorbalik.org uzmanları arama motorlarındaki gizli tehlikeleri anlattı.

BlacHatSEO olarak da bilinen arama motoru zehirlenmesi nedeniyle kullanıcılar aradıkları bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyor, çocuklar uygunsuz içeriklere yönlendiriliyor.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Siberzorbalik.org uzmanlarından SEO Uzmanı Ali Değişmiş, arama motorlarında yapılan manipülasyonları ve beraberinde getirdiği riskleri anlattı. Değişmiş şöyle konuştu:  “Her web sitesi, kendisini ön sıralarda göstermeye ve daha çok kitleye ulaşmaya çalışır. Bu nedenle daha çok kelimede çıkabilmek için artık doğru bilgi vermekten uzaklaşıp, internette kocaman bir bilgi çöplüğü oluşturmaktadırlar. Bu veri kirlenmesi, bizim kolay bilgiye ulaşmamıza mani olmakta ya da en iyi ihtimalle ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Peki ‘zehirlenme bunun neresinde’ diye soracak olursak, her manipülasyon bizim bildiklerimizi aslında gerçeğe çok uzak başka bir bilgiye yönelmemize sebep oluyor. Örneğin arama motoruna ‘savaş’ yazdığınızda, aslında savaşın iyi mi kötü mü, yahut terim anlamını sormak için arama ihtimaliniz yüksektir. Ancak karşınıza arama sıralamalarında ‘savaş oyunları’ çıkmakta ve ‘savaş oyundur’ algısı zihnimizde canlandırmaktadır. Hemen aklınıza ilk gelen arama motoruna ‘savaş’ yazın ve sizde sonucu görün. Bu kadar zor değil. Artık siz de arama motorunda çıkan her doğrunun aslında doğru olmadığı bilinciyle onu kullanırsanız, oyuna gelmez, doğru bilgiye ulaşıp kalan zamanınızı doğru kullanabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Değişmiş, sözlerine şu şekilde devam ediyor:  “Şu an durum o kadar vahim ki çoğunlukla ‘nasıl olsa arama motorundan bulurum’ diye, girdiğimiz web sitelerinin isimlerini ve adreslerini bile ezberlemekten imtina ediyoruz. Örneğin arama motoruna kredi yazdığımızda banka web sitesi yerine tefeciye ait bir web sitesini ziyaret edebiliyoruz. Ya da daha korkuncu, bankaya borç ödemek için farkında olmadan kart bilgilerimizi kopyalayan bir siteye yönelmiş olabiliyoruz. Bunu sadece ‘kart bilgisi paylaşmak sakıncalıdır”’ olarak görmemeliyiz ve her türlü bilgi manipülasyonuna açık olduğumuzun farkında olmalıyız. Bu durum bize arama motorlarının aslında amacına uygun kullanıldığı zamanlarda çok faydalı olduğu kadar, amaç dışına çıkarılmaya da o kadar müsait olduğunu gösteriyor” dedi.

Arama motorlarında her ilk sıralarda ulaştığımız bilgiye kesin doğru olarak kabul etmemeli, diğer sonuçlarıda dikkatlice inceleyerek tedbirli yaklaşmalıyız. Aynı kitaplardaki gibi, kaynakça belirtmeyen web kaynaklarını doğru kabul etmemeliyiz. (Yemin etseler bile) Ne kadar çok farklı görüşler incelerseniz, doğru bilgiyi analiz etme ihtimaliniz o kadar artar. Bir sonraki ve daha sonraki arama sonuçlarını da sentezleyin. Sonunda önyargıya sevk eden, mesaj kaygısı içeren kaynaklardan uzak durmalıyız. Resimler en güzel manipülasyon aracıdır. Size dayatılan bir görseli, arama motoru görsellerinde başka hangi makalelerde ve hangi zamanda kullanılmış araştırınız. Örneğin Kore Savaşı’nda kullanılan bir resim size Kıbrıs Savaşı’nda çekilmiş gibi gösteriliyor olabilir.

Çağımızın petrolü olarak nitelendirilen big-data büyük veride her yaptığımız işlem, kelebek etkisi olarak bize direk yada dolaylı olarak toplumsal geri dönüşümü olacağını göstermektedir. Her ne kadar şikayetler ulaştıkça arama motorları bunlara önlem alsalar da şikayet eden durumuna düşmemek ve bilincimizi zehirlenmekten uzak tutabilmek adına Bu konudaki bilincimizdeki kendi oto farkındalığımızı sağlamalıyız.

Arama motoru size en kolay ve doğru veriye ulaşmanızı sağlar ama manipüle de edilebilmektedir. Bu nedenle her zaman arama motorlarında araştırma ve inceleme yaparken bir bilgi denizinde olduğumuz bilincini asla bırakmamalıyız.           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.