Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

ARADA SIRADA

A+A-

 Memleketimiz Gaziantep bir hayli büyüdükten sonra hemen her gün şu ya da bu sebepten dolayı tv.lerde haber olarak adı geçer oldu.  Bu haberlerde biz, aslen “hemin de içinden!” olup da, kent dışında yaşayanlar,sevindirici olanlarla sevinir, üzüntü verici olanlarla da üzüntü duyarız.

  Belediyelerimizin başarılı çalışmalarından sevinir ,gururlanır, kendimizin adı kötü bir şeyle,örneğin bir cinayetle, hırsızlıkla, ya da bir yolsuzlukla geçince de bundan utanç duyar, sanki o suçu biz işlemiş gibi suçlanırız.. Kentimizden birilerinin başarısı bizim başarımız,bir yenilgisi bizim yenilgimiz gibi olur. Futbolla hiçbir ilgim olmadığı halde memleket spor kulübünün bir maçı olduğu zaman en azından sonucunu merak eder galip gelmişsek sevinir,yenilmişsek üzülür,berabere kalmışsak da duruma göre bundan ya sevinç ya da üzüntü payı çıkarırız kendi kendimize.

    Hepimiz hayal alemimizde birileri için başına taç takarken birilerini de hırsımızdan bir şekilde cezalandırırız. Oysa olayın şahsımızla hiçbir ilişigi yoktur. Bir başka deyişle o başyarıyla ya da başarısızlıkla, haklılık ya da haksızlıkla ö z d e ş l e ş i r i z..

    Son samanlarda kentimizin adı şu kahrolası korona virüsü ile hemen hergün geçer oldu. Gönül istiyor ki iyi haberler alalım. Ama ne yazık ki haberler pek iç açıcı değil, Sn. B.B.Başkanı Şahin, okullar açılamaz diyor, Sn Kent konseyi başkanımız Bayrak aynı şeyi söylüyor. Çocuklarımızı, gençlerimizi riske etmemek gerektiği konusunda hemen herkes aynı düşüncede.

    Salt ekonomik nedenlerle okulların açılmasında ve de hastalığın daha bir ortalığa saçılmasında beis görmeyenler olabilir! Sanıyorum, eğer durdum böyle devam ederse, okullar resmen açılsa bile “ devamsızlık” bir hayli yoğun olacağa benzer.

    Sorumsuz kişilerin zararı sadece kendilerine değil tüm halka.Bir çözüm yolu bulmalı. Memleketin uçurumun  kenarında gezindiği bir zamanda hâlâ düğüm dümbelek düşünenlere,  sağlığında hiç saygı göstermedikleri halde ölülerine kendi ölümlerini düşünerek koşanlara, sağlıklarında bir kenara ittikleri halde ölümlerinde maskesiz, mesafesiz, korunaksız,i düşüncesiz mevlitler okutanlara ne demeli !?

    İki kez,üç kez maskesiz dolaşanların ,ya da kurallara uymayanları not edilip bu kişilerin hastalığa yakalanmaları durumunda devlet hastanelerinde bakılmayacağı kuralı konsa?!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.