1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arabuculukla sorunlar çözüldü
Arabuculukla sorunlar çözüldü

Arabuculukla sorunlar çözüldü

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukukun, mahkemelerin yanı sıra mahkeme öncesi ya da mahkemeye alternatif çözümleri de öngördüğünü belirterek,

A+A-

 “Alternatif çözüm yollarıyla Türkiye, bu konuda dünyaya örnek teşkil edecek önemli yasal değişiklikleri, kurumsal mekanizmaları hukuk dünyasına kazandırdı” dedi.

1 MİLYON 533 BİN DOSYA ARABULUCULUKLA ÇÖZÜLDÜ

Arabuluculuğun ihtiyari anlamda esas itibarıyla 2013'te başlayan bir sistem olduğunu belirten Bakan Gül, “Arabuluculuk, zorunlu dava şartı olarak 2018 yılında iş davalarında başladı. Ardından 2019 yılında ticari uyuşmazlıklarda getirildi. 2020 yılında da tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk sisteme kazandırılmış oldu. Rakamlara bakıldığında 2013'ten beri ihtiyari arabuluculukta bugüne kadar 609 bin dosyadan 598 bin dosyada uzlaşma sağlanmış, başarı oranı yüzde 98. 2018'den itibaren zorunlu dava şartı olarak sisteme dahil olan iş uyuşmazlıklarında 1 milyon 204 bin dosyanın müzakeresi tamamlanmış, bunların da 713 bini anlaşmayla sonuçlanmış, başarı oranı yüzde 59. Yani 100 davanın 59’u arabuluculukla çözülmüş." dedi.

HUKUKİ ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK ÇOK ÖNEMLİ

Özellikle ticari uyuşmazlıkların her geçen gün taraflar için belirsizlik ve krize sebebiyet verdiğinin altını çizen Gül, “Hukuki öngörülebilirlik burada çok önemli. Bir an önce sorunun çözülmesi gerekiyor. İhtilaf rakamları da çok fazla. O yüzden arabuluculuk, ticari ihtilaflarda çok önemli bir çözüm noktası olmuştur. Tüm iş verenlerin, ticari tarafların, tüccarların, iş adamlarımızın bu arabuluculuk mekanizmasını etkin şekilde kullanmasından duyduğum memnuniyeti paylaşmak istedim." diye konuştu.

ÖNEMLİ YASAL DEĞİŞİKLİKLER KAZANDIRILDI

Bakan Gül, hukukun, mahkemelerin yanı sıra mahkeme öncesi ya da mahkemeye alternatif çözümleri de öngördüğünü belirterek, “Alternatif çözüm yollarıyla Türkiye, bu konuda dünyaya örnek teşkil edecek önemli yasal değişiklikleri, kurumsal mekanizmaları hukuk dünyasına kazandırdı” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.