1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Araban'ın arazileri meclis gündeminde
Araban'ın arazileri meclis gündeminde

Araban'ın arazileri meclis gündeminde

Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Araban sarımsağını meclise taşıdı.

A+A-

Tarım ve orman bakanı Vahit Kirişci'ye soran Toğrul, "Araban Ovası'nda, yaz mevsimlerinde toz toprak olan, kış mevsimlerinde ise çamur deryasına dönen tarım arazilerine giden yollar çiftçiler açısından ciddi sorunlar yaratmaktadır. Özellikle üreticilerin tarlalarında üretim yapmak için tohum, gübre ve hasat dönemlerinde bu yollar büyük zorluklara neden olmaktadır. Traktörler kış aylarında oluşan çamurdan kaynaklı sürekli yollarda kalıyor. Bu durumda yetiştirilen ürüne yeterince bakım yapılmamasına ve üretimde verimin düşmesine neden oluyor" dedi. 

Araban ilçesinin tarım ilçesi olduğunu belirten Toğrul, "Üretimde, buğday, arpa, mercimek, nohut, kavun, soğan, sarımsak, pamuk, fasulye gibi ürünlerle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ağaç olarak özellikle antepfıstığı, zeytin ve nar yetiştirilmektedir. Tüm bu ürünlerin içerisinde en önemli yeri ise ünü ülke sınırlarını aşan meşhur Araban sarımsağı oluşturuyor. Türkiye’de üretilen sarımsağın yüzde 22’si Araban’da üretiliyor. Araban, sarımsak üretiminde Türkiye birincisidir. 2023 yılı için yaklaşık 25 bin dönüm sarımsak ekilmiş ve her yıl ortalama 40 bin rekolte sağlanıyor. Ve sarımsak büyük bir emekle sürekli bakım isteyen bir üründür. Üretim süreci yaklaşık olarak 9 ay sürmektedir. Ekim ayının sonunda ekilen sarımsak Haziran ayında toplanmaktadır. Araban ilçesi sarımsak üretimiyle hem ülke hem bölge hem de kentimiz Gaziantep’in ekonomisine önemli katkı sağlıyor. 

Böylesi önemli tarım ürünleriyle ve özellikle sarımsağıyla ön plana çıkan Gaziantep Araban ilçesi çiftçileri tarım arazilerinin yolları olmadığı için büyük bir mağduriyet yaşamaktalar. Araban Ovası'nda, yaz mevsimlerinde toz toprak olan, kış mevsimlerinde ise çamur deryasına dönen tarım arazilerine giden yollar çiftçiler açısından ciddi sorunlar yaratmaktadır. Özellikle üreticilerin tarlalarında üretim yapmak için tohum, gübre ve hasat dönemlerinde bu yollar büyük zorluklara neden olmaktadır. Traktörler kış aylarında oluşan çamurdan kaynaklı sürekli yollarda kalıyor. Bu durumda yetiştirilen ürüne yeterince bakım yapılmamasına ve üretimde verimin düşmesine neden oluyor. 

YOLLARI YAPILACAK MI ?

Toğrul, şu soruları sordu: Gaziantep’in Araban ilçesindeki arazi yollarının bakımı konusunda bakanlığınızın günümüze kadar bir adım atmamış olmasının nedeni nedir?  Gaziantep’in Araban ilçesindeki arazi yollarının bakım, onarım ve kumlama çalışmaları konusunda bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır? 206 bin dönüm ekilip biçilen alan kapasitesi bulunan Araban Ovası'nda üretilen ürünlerinin kalitesini ve rekolteyi daha da arttırmak için bakanlığınızın bir proje çalışması olacak mıdır? Araban ilçesindeki arazi yollarının bozuk olmasından kaynaklı çiftçinin yaşadığı sorunları ne gibi önlemler alarak çözeceksiniz? Gaziantep’in Araban ilçesindeki tarımsal üretimin atmasına katkı sağlamak için arazi yollarının yenilenme çalışmalarını ne zaman başlatmayı düşünüyorsunuz? " HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.