1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Apa: Artık yeni imar alanlarına ihtiyaç yok
Apa: Artık yeni imar  alanlarına ihtiyaç yok

Apa: Artık yeni imar alanlarına ihtiyaç yok

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Önümüzdeki dönemde şehrin yeni imar alanına ihtiyacının olmadığını söyledi.

A+A-

Apa, belediyelerin yeni dönemde yapacakları kentsel dönüşüm projelerinde mutlak surette, özel sektör ile işbirliği yapmaları gerektiğine dikkat çekerek, "Hali hazırda parselasyonu bitmiş, yolları açılmış yerlerin altyapı hizmetlerinin şehirde bir program dahilinde kısa ve orta vadede bitirilmesiyle birlikte, şehirde arsa bolluğu yaşanacaktır. Bunun da sektörde arsa paylarında düşüşe neden olacağını öngörmekteyiz” dedi.

İSTİŞARELERDE BULUNDU

İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin 2019 yılı 1. İstişare Toplantısı gerçekleşti. Toplantıya, Gaziantep’te yapı sektörüne yön veren 250 civarındaki sektör temsilcisi katılarak, sektörün sorunlarını, yaşadıkları sıkıntıları ve önümüzdeki dönemle ilgili görüş ve önerilerini paylaşarak, istişarelerde bulundu. Toplantının açılışında konuşan Başkan İbrahim Apa, geçtiğimiz yıl yaşanan fiyat artışlarının sektörde bir daralmaya yol açmasına rağmen, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinden alınan ruhsat oranlarına bakıldığına, sektörün üretmekle ilgili kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi. 

MÜCADELE EDİYORUZ

Sektörün geçen yıl biraz yavaşlamasına rağmen, yoluna devam etmek için elinden gelen mücadeleyi gösterdiğine dikkat çeken Apa, TÜİK’in açıkladığı istatistiklere bakıldığında da, konut satışlarında ciddi düşüş yaşanmadığını ama bunun sebebinin kurdan kaynaklı fiyat artışlarının satış fiyatlarına yansımaması ve insanların hala konutu güvenli bir yatırım aracı olarak görmesinden kaynaklandığını söyledi. Kısa ve orta vadede mevduat gelirlerinin, konut yatırımdan daha cazip gibi görünse de bunun doğru bir yatırım olmadığının görüleceğini ifade eden Apa, “Eldeki konut stokları bittiğinde, yeni başlayan konut fiyatları da artacak. İmalat fiyatlarında çok ciddi artışlar söz konusu. Hiçbir meslektaşımız maliyeti satışlara yansıtmadı. Bu yansıma gerçekleştiğinde, konuttan elde edilen gelirin, mevduat gelirinden daha cazip olduğunu da hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

MESLEK YASASI ÇIKMALI

2012 yılı ve sonrasında, herkesin müteahhitlik yapmaya heves ettiği bir dönemi yaşadıklarını ancak zorluklar ortaya çıkınca, bunun sona erdiğini söyleyen İbrahim Apa “Yıllardır dile getirdiğimiz Müteahhitlik Meslek Yasası bir türlü çıkmayınca, müteahhitliğin tanımı da yapılamadı. Başka sektörlerde olduğu gibi, bizim sektörümüzde, bir dönem, insanlara cazip geldi. Ancak mevzuatlar zorlaşınca, yönetmelikler değişince, bu kişiler, bizim mesleğimizin dışardan görüldüğü gibi olmadığını anladı. Mesleğimize sonradan girenler, şimdi sektörden çıkmaya başladı. Dolayısıyla sektör, gerçek sahiplerine kalmaya başladı. 

BEKLENTİLER VAR

"Devamlılığın sağlanabilmesi için sektöründe beklentileri var" diyen Apa, "Bunlardan en önemlisi tabi ki faizlerin inmesi, sektöre kalıcı çözümler üretilmesi, düşük orandaki faizlerin sadece ilk satışlara verilmesi. İnşaatın bel kemiğini oluşturan demir, çimento ve petrol türevi kalemlerde KDV indirimi sağlanması, KDV ve tapu indirimi harçlarının sürekli hale getirilmesiyle, sektör kararlılıkla yolunda yürümeye devam edecektir. Faizlerin yüksek olmasından kaynaklı ipotekli satışlar çok düşmüştür. Fakat meslektaşlarımız gerekli özveriyi göstererek, müşteriye cazip hale getirmek adına, eskiden olduğu gibi senetli satışlarla elinden geleni yapmaktadır.” diye konuştu.

KAMU AYAĞINDA DA ZORLUKLAR VAR

Sektördeki sıkıntıların sadece yap-sat piyasasında değil, kamu müteahhitleri tarafında da yaşandığına dikkat çeken İbrahim Apa “Yapım işlerinde ağırlıklı olarak kullanılan çimento, akaryakıt, demir, bitüm, boru gibi malzeme fiyatlarında özellikle son 2 yıldır yüksek artışlar yaşandığı hepimizin malumudur. Döviz kurundaki son 6 ayda öngörülmesi mümkün olmayan yükseliş nedeniyle firmalarımız zor durumda kalmıştır. Bu zorluğu, kamu müteahhitlerimiz daha fazla hissetmiştir. Tasfiye ve Fiyat Farkı Kararnamesinin bir an önce çıkması, kamu müteahhitlerinin sıkıntılarını bir nebze olsun giderecektir" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum