Erzurum’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 3 UEFA B Lisans Antrenör Eğitim Programı’nda toplam 72 antrenör adayı eğitim aldı. Antrenör adayları, yaklaşık 1 yıllık bir sürede yapılan çalışmalarla “Gerçek Temelli”, “Akıcı Oyun İçinde” ve “Aday Antrenör Odaklı” olarak kurgulanan yeni model çerçevesinde eğitime tabi tutuldu. Adaylara teorik derslere ait sunumlar ile kaynak dokümanlar önceden ulaştırılırken, verilen ödevler ile programa hazır gelmeleri sağlandı. Yeni dönemde teknolojik anlamda da geliştirilen antrenör eğitim programlarında, hazırlanan animasyonlar, çizim programları ile detaylandırılmış gerçek maç görüntüleri kullanıldı. Teorik derslerin büyük bir kısmı zoom üzerinden gerçekleştirildi. Drone’lar ile çekimi yapılan saha çalışmalarında aday antrenörler görev aldı ve piyonlar aracılığı ile konuları işledi. Süreç değerlendirme yönteminin uygulamaya konduğu yeni antrenör eğitim programlarında aday antrenörler saha içi ve saha dışında belirlenmiş pek çok kritere göre değerlendirmeye tabi tutuldu. Teorik dersler ile ilgili ayrıca test sınavı yapıldı.

Antrenör eğitim programları öncesi yine Erzurum’da yapılan antrenör eğitimcileri çalışma grubu toplantısı ile eğitim programlarını bizzat yöneten TFF Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin, eğitimlerin son derece başarılı geçtiğini ifade ederken, çalışmalarının karşılığını almaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Yoğun bir hazırlık süreci sonrası antrenör eğitim programlarının modern futbol ve eğitim trendlerine göre oluşturulduğunu belirten Çetin, ‘’ Antrenör eğitimcilerimiz programlarda yeni müfredatı başarıyla öğrencilerine aktardı. Aday antrenörlerimiz de yeni öğretim metotlarına ve derslere uyum sağladı. Programlar çok verimli oldu. Bu çalışmalar gelecekte futbolumuza büyük fayda sağlayacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Antrenör eğitim programları bundan sonra da tüm hızıyla devam edecek. 15-27 Eylül tarihleri arasında Erzurum’da eş zamanlı 3 UEFA A Lisans Antrenör Eğitim Programı düzenlenecek. Bu programlarda toplam 72 antrenör adayı eğitim alacak. Ekim ve kasım aylarında da 3’er UEFA B ve UEFA A Antrenör Eğitim Programı açılacak. Diğer antrenör eğitim programlarının da kasım ayı itibarıyla açılması sağlanacak.SPOR SERVİSİ