1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Antepli Erdoğan
Antepli Erdoğan

Antepli Erdoğan

Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışarda yaşayan birçok Antepliden daha fazla geldiği şehrimizde adeta rekor kırdı.

A+A-

Yaklaşık  1 yıl içerisinde 4. defa geldiği Gaziantep’te 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan"Var mı benim gibi gelen. Yine de Gaziantep hasretimizi gideremiyoruz. Çünkü harcı, alın teri, göz nuru, ilim, irfan, yürek coşkusu ile yoğrulmuş bir şehirdir"dedi. Erdoğan konuşmasına ‘Vurun Antepliler Namus Günü’dür şiiriyle başladı. 31 Mart seçimlerinde Gaziantep’ten şanına, unvanına, delikanlılığına yakışır rekor beklediğini söyleyen Erdoğan, “Anteplinin sözü söz diyorsa bu iş tamamdır” dedi. 

TUĞAY'IN YERİNE KONUKOĞLU ANTEP EVLERİ YAPACAK

Gaziantep’e 17 yılda 35 katrilyon yatırım yaptıklarını, eski stadın yerine Millet Bahçesi'ni kurduklarını belirten Erdoğan, Medeniyet Şehri Projesi’yle ilgili de konuştu. 10 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki Tugay’ı artık şehir içinde tutmanın bir anlamının kalmadığını belirten Erdoğan, “Bu alanın 5 milyon metrekareden fazlasını gül bahçeleriyle, ıhlamurları ve çınarlarıyla bir millet  bahçesi haline dönüştüreceğiz. Kalan kısma da Antep'in tarihine, kültürüne, mimarisine, alışkanlıklarına uygun keymih taşıyla, bazaltla, beyaz mermerle, inşa edilecek bir medeniyet şehri kuracağız. Buradaki binaların her biri süyükleri, hayatlarıyla birer Antep evi şeklinde yapılacak. Tabi buna herhalde Konukoğlu’nun da hazırlanması lazım. Bakın tamam diyor, okey” dedi.

VAR MI BENİM GİBİ GELEN

Son bir yıldır dördüncü defa Gaziantep’te olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Var mı benim gibi gelen. Yine de Gaziantep hasretimizi gideremiyoruz. Çünkü harcı, alın teri, göz nuru, ilim, irfan, yürek coşkusu ile yoğrulmuş bir şehirdir. Tatlısıyla kebabıyla, lezzetli yemeklerinden oluşan mutfak ile ülkemizi bu dünyada başarıyla temsil eden bu şehrimiz. Şehrimizi ziyaret eden 800 bin yerli ve yabancı turist Antep’in güzelliklerinin daha çok ziyaret edildiğini gösteriyor" dedi. 

ALLEBEN DERESİ ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞACAK

Gaziantep'in hafızası olan Alleben Deresi'ni eski günlerine kavuşturmak için rehabilite edip, çevresinde şehrin dokusuna kültürüne uygun rekreasyon alanı yapılacağını belirten Erdoğan, Şahin Bey'in şehit edildiği, adına yapılan anıtın bulunduğu yere milli mücadele tabiat merkezi kurulacağını söyledi.

ŞEHİR HASTANESİ GELECEK YIL AÇILACAK

Gaziantepli ihtiyaç sahiplerini, şehit yakınlarını, engellileri, yaşlıları toplam 4 milyar liralık kaynakla desteklediklerini dile getiren Erdoğan, son 17 yılda kente bin 135 yataklı 20 hastaneden oluşan 83 tesis kazandırdıklarını, gelecek yıl bin 875 yataklı şehir hastanesini de hizmete açacaklarını açıkladı.

KUZEY ŞEHİR TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KONUT PROJESİ

Erdoğan, 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'nin Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı şehir projesi olduğunu, burada ilk etap inşaat çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

KONUKOĞLU TAMAM DEDİ

Gaziantep'in içinde 10 milyon 700 bin metrekare büyüklüğünde bir askeri alan olduğunu hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Buradaki askeri birliği artık şehir içinde tutmanın bir anlamının kalmadığını gördük. Dülükbaba Tabiat Parkı'na ve Erikçe Kent Ormanı'na komşu bu devasa alanı, Antep'in hizmetine sunmaya karar verdik. Bu alanın yarısını yani 5 milyon metrekareden fazlasını gül bahçeleriyle ıhlamurları ve çınarlarıyla bir millet  bahçesi haline dönüştüreceğiz. Kalan kısma da Antep'in tarihine, kültürüne, mimarisine, alışkanlıklarına uygun keymih taşıyla, bazaltla, beyaz mermerle inşa edilecek bir medeniyet şehri kuracağız. Buradaki binaların her biri süyükleri, hayatlarıyla birer Antep evi şeklinde yapılacak. Tabi buna herhalde Konukoğlu’nun da hazırlanması lazım. Tamam diyor, okey. Buradaki binaların her biri birer Antep evi şeklinde yapılacak. Buna Konukoğlu’nun da hazırlanması lazım. Tamam, okey diyor. Şehrimizin adeta çehresini değiştirecek dev bir hizmeti kazandırmış olacağız.”

ALANDAKİLERE SORDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki binaların her birinin Gaziantep evi şeklinde yapılacağını, böylece şehrin çehresini değiştirecek dev bir hizmetin Gazianteplilere kazandırılacağını söyledi. Bu projeye ilişkin video izleten Erdoğan, alandakilere projeyi beğenip beğenmediklerini sordu. Alandakilerin beğenilerini ifade etmesi üzerine, "Kabul edenler, etmeyenler" sorusunu yönelten Erdoğan, projenin oy birliğiyle kabul edildiğini belirtti.   

ULAŞIMDA 6 MİLYARLIK YATIRIM

Altyapı, sulama, tarım, sanayi alanında yapılan yatırımlarla restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Erdoğan, Gaziantep'e ulaştırmada 6 milyarlık yatırım yaptıklarını söyledi.

HIZLI TREN

Amanos Dağları'nı tünelle geçip Gaziantep ile İskenderun Limanı arasındaki mesafeyi kısaltacaklarını aktaran Erdoğan, yapımı devam eden projelerle Gaziantep'i hem doğusuna hem batısına hızlı trenle bağlayacaklarını dile getirdi.  

BELEDİYEMİZİN YÜKÜNÜ ALACAĞIZ

Erdoğan, Gaziray'ın yapımının sürdürüldüğünü belirterek, "Bu konuda belediyemizden yükü alacağız. Önümüzdeki yıl bunu da hizmete sunuyoruz." dedi.

HAVALİMANINDA YOLCU KAPASİTESİ 5 MİLYONA ÇIKACAK

Gaziantep Havalimanı'nın 2003'te 223 bin olan yolcu kapasitesinin, geçen yıl 2 milyon 655 bine ulaştığına işaret eden Erdoğan, havalimanını yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine çıkarmak için yeni bir iç hatlar terminaliyle apron yapacaklarını bildirdi.

BAY KEMAL SEN HANGİ DÜNYADA YAŞIYORSUN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Çiftçiler battı, bitti" sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Bay Kemal, sen hangi dünyada yaşıyorsun? Bak ben resmi rakamı açıklıyorum 1,5 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik çiftçilerimize." diye konuştu.

BİR KOYUN TESLİM EDİN KAYBEDER GELİR

Erdoğan, Gaziantepli yatırımcılara 24 milyarlık yatırım teşvikiyle destekleyerek, 69 bin kişilik ilave istihdam oluşturduklarını vurguladı. Şehirdeki 87 bin iş yerine toplam 2 milyar liralık sosyal güvenlik kurumu teşviki verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:"Bugün gazetelerde okudum. Bay Kemal 'İstihdam için üretim gerekli üretim' diyor. Bay Kemal üretimden önce yatırım gerekli yatırım. Yatırım olmayınca üretim olur mu? Adamın haberi yok. Önce yatırım, yatırımdan sonra da üretim. Garip, anlamaz bir koyun teslim edin kaybeder gelir. SSK'yi böyle batırdı."

ÇOK DAHA BÜYÜK YATIRIMLARA İMZA ATACAĞIZ

Gaziantep'te 500 hektarlık alanda bir lojistik köy kurulduğunu, istinaf mahkemesinin faaliyete geçirildiğini anlatan Erdoğan, "Biz CHP gibi öbürleri gibi 'ver yiyeyim ört yatayım' demedik. Gece gündüz çalıştık, şehri eserlerle, hizmetlerle donattık. Önümüzdeki dönemde hep birlikte çok daha büyük yatırımlara imza atacağız." dedi. Recep Tayyip Erdoğan, alandakilerden 31 Mart'ta Cumhur İttifakı'nı desteklemelerini istedi.

MİLLETİN KARŞISINA MAKYAJLI ÇIKIYORLAR

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Milletin karşısına hep cilalı boyalı, makyajlı çıkıyorlar. Sonra gerçekler yağmur gibi yağmaya başladığında o cilalar dökülüyor, altından hakiki yüzleri çıkıyor" dedi. 

DELİKANLI GİBİ ÇIKIN

‘Seçimlerde bir Cumhur İttifakı var, Bir de CHP’nin etrafında kurulan görünüşte yanında adı iyi kendi hayli bir karışık olan parti ile isminden başka geçmişiyle bağlantısı kalmayan Saadet’in olduğu bir ittifak var” diyen Erdoğan, “Gaziantep’te işler daha karışık. Sırtını Kandil'e dayayan ve oradan gücünü alan CHP, aslında bunu destekliyor. Zahirde bir başka adayın yanında gibi gözüküyor. Şu partinin adayı diyorsunuz, sonra bakıyorsunuz aslında başka bir partinin adayı. Kimin kimi desteklediği belli bile değil. Türk siyasetini bu hale getirmeye kimsenin hakkı yok. Delikanlı gibi çıkın, kim kiminle ittifak halinde, kim kimin belediye başkan adayını destekliyor, kim kimin belediye meclis üyelerini kendi listesinden gösteriyor, söyleyin. CHP’nin listesinde HDP’nin meclis adayları, FETÖ’nün belediye başkan adayları cirit atıyor. Neyse ki herkes rolünü iyi oynayamıyor. Kurulan tezgahları ele veriyor da milletimiz de neyin ne olduğunu daha iyi görebiliyor" şeklinde konuştu. 

31 MART BEKA SEÇİMİ

31 Mart’ın bir beka seçimi olduğunu belirten Erdoğan, “31 Mart beka seçimidir. Gereken dersi sandıkta bir Osmanlı tokadı ile verelim. Ülkemiz bu kafanın eline düşerse vay halimize. Terör örgütleri başımıza çıkar, teröristler sadece belediyelere değil her yere sızar." dedi.

İKİ YENİ OSB

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te 21 bin 313 konut projesini hayata geçirdiklerini, 116 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 396 kilometreye çıkardıklarını, şehre beş baraj ve üç gölet inşa ederek 203 bin dekar araziyi sulamaya açtıklarını, Gaziantep’e iki yeni OSB, iki teknopark, 11 ar-ge merkezi, dört tasarım merkezi kurduklarını, 49 tarihî eseri restore ettiklerini hatırlattı. Sağlıkta; şehre son 17 yılda toplamda 1.135 yataklı 20’si hastane 83 sağlık tesisi kazandırdıklarını, önümüzdeki yıl hizmete sunulacak bin 875 yataklı şehir hastanesinin yapımının devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre önümüzdeki dönemde yapacakları yatırım ve projeleri de açıkladı.

“EZANLARIMIZA, CAMİLERİMİZE VE BAYRAĞIMIZA SIKI SIKIYA SARILIYORUZ

Konuşmasında, Yeni Zelanda’da Cuma namazını kılmak için toplanan Müslümanlara yapılan ve 49 kişinin şehadetiyle sonuçlanan silahlı saldırıya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralıların arasında üç Türk’ün bulunduğunu ve onlardan bir tanesiyle görüştüğünü aktardı. Saldırıyı düzenleyen teröristin yayınladığı bildiride Müslümanlarla birlikte Türkiye’yi ve şahsını da hedef aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neymiş? Boğazın batısına geçmeyecekmişiz, yani Avrupa yakasına. Yoksa ne olurmuş? İstanbul’a gelip hepimizi öldürür, bizleri topraklarımızdan sürer, Ayasofya’yı minarelerden kurtarırlarmış. Bu ifadeler kafalarda ve kalplerde yaşatılan heveslerin ifadesidir. Biz işte bunun için şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımıza, onların okunduğu camilerimize, minarelerimize, istiklalimizin sembolü olan bayrağımıza böylesine sıkı sıkıya sarılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Ziya Gökalp’in “Minareler süngü, kubbeler miğfer; camiler kışlamız, müminler asker” dizelerinin olduğu şiiri okuduğu için kendisinin hapse girdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hapis cezası almasına gerekçe olarak gösterilen o günkü ifadelerini konuşmasında tekrarladı: “Bir şey beni sindiremez; Gökler, yerler açılsa, üzerimize tufanlar, yanardağlar saçılsa; Biz oyuz ki; imanıyla övündüğümüz ecdadımız, titretici şeylere hiçbir gün diz çökmemiş; zaferlerin tapusu, Anadolu'nun tapusu, Malazgirt’ten ta Çanakkale'ye imanın geçilmez kalesine kadar ecdadımızı zaferden zafere koşturan işte o iman birliğidir.”

“ZULÜM EDEN BİR ÜLKE ARANIYORSA O DA İSRAİL’DİR

Söz konusu teröristin İstanbul için ‘Konstantinapol’ ifadesini kullandığına, Ayasofya’yı kiliseye çevireceklerine dair sözlerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu millet var ya, bu can bu tende oldukça böyle bir şeye asla müsaade etmez, etmeyeceğiz, evvel Allah” ifadelerini kullandı.

“DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Yeni Zelanda’da şehit edilenlere Allah’tan rahmet, dünya Müslümanlarına baş sağlığı temennilerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: "Müslümanlar olarak asla baş eğmeyeceğiz, ama asla bu alçakların seviyesine de düşmeyeceğiz. Kökeni, inancı, meşrebi ne olursa olsun günahsız her masum insanın ölümüne karşı aynı ilkeli duruşu sergileyeceğiz. Yeni Zelanda’da, Filistin’de, Myanmar’da katledilen masum Müslümanlara hangi hassasiyeti gösteriyorsak, diğer insanlara da aynı şekilde yaklaşacağız. Gücünü zulümden ve sömürüden değil, imandan, vicdandan, ahlaktan, adaletten alan dirayetimizle dünyayı değiştireceğiz, çünkü İslam budur, insanlık budur. Bizi biz olmaktan çıkartmaya çalışanlara sözümüzü de sandıkta söyleyeceğiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum