1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Antepfıstığı için acı itiraf
Antepfıstığı için acı itiraf

Antepfıstığı için acı itiraf

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, Gaziantep'e gelerek Ticaret Borsası'yla yapılan fıstık zirvesine katıldı.

A+A-

Ortak hareket etme kararı çıkan toplantıda Antep fıstığındaki en büyük sorunun kayıt dışı olduğu açıklandı. Yıldırım, fıstığın tarımsal desteklemeyle olmuyorsa bile kayıt içerisine alınmasıyla alakalı diğer gerekli argümanların zaman kaybedilmeden oluşturulması gerektiğini söyledi.  

Baklava üreticileri ve Antep fıstığı sektör temsilcileri, Ticaret Borsası’nda düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi.  

Gaziantep ve İstanbul’da faaliyet gösteren baklava üreticileri ile Gaziantepli fıstık sektör temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıya, Mehmet Akıncı, Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, Nizip Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Polat, Baklava Üreticileri Ömer Güllü, Mehmet Akıncıoğlu, Fıstık İşletmecisi ve Tüccarları M. Neşet Uçar, Mehmet Özmen, Özgür Atakan, Müslüm Yıldırım ve Gazi Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.  

EN ÖNEMLİ DEĞER 

Borsa Başkanı Akıncı, Gaziantep’in marka değerleri adına özel önem ihtiva eden iki büyük sektörün temsilcilerinin ilk defa geniş katılımlı bir toplantıda bir araya gelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.  Baklava ve Fıstığın Gaziantep’in birbirinden ayrılmaz iki önemli değeri olduğunu belirten Akıncı, Gaziantep adıyla özdeşleşen bu iki ürünün kentin kadim kültürünün vazgeçilmez motifleri olduğunu söyledi. Akıncı, konuşmasında ayrıca Antep fıstığına tarımsal ürün desteği sağlanmasına yönelik bakanlıklar düzeyinde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.  

ORTAK YOL HARİTASI İZLENMELİ 

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAT) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım ise toplantıda yaptığı konuşmada, Antep fıstığında yaşanan sorun, talep ve önerilerde her iki sektör temsilcilerinin ortak yol haritaları üzerinde müşterek hareket etmesinin önemine değindi.  Baklava üretiminde Antep fıstığı, sade yağ, işçilik ve genel giderlerin maliyetleri etkileyen faktörler olarak öne çıktığını, Antep fıstığının ise bunların içerisinde en önemli girdiyi oluşturduğunu vurgulayan Yıldırım, bu nedenle Antep fıstığında yaşanan her türlü gelişmenin baklava üreticilerini yakından ilgilendirdiğini söyledi.  

ADIM ATILMALI 

Toplantıda birer konuşma yapan baklava üreticileri ve fıstık sektör temsilcileri de sektörel sorun ve çözüm önerileri hakkında görüşlerini dile getirdi.  Konuşmaların ardından sektör temsilcileri, kuraklığın Antep fıstığı rekoltesi üzerine etkileri, Barak bölgesinde fıstık ağaçlarının suyla buluşmasının önemi, Antep fıstığının sektör dışı kişiler tarafından yatırım aracı olarak kullanılmasının piyasalara etkileri, kayıt dışının engellenmesine yönelik atılacak adımlar, Antep fıstığı lisanslı deponun kullanım ağının genişletilmesi ve Antep fıstığına tarımsal ürün desteği sağlanması hususunsa yürütülebilecek ortak faaliyetler hakkında istişarelerde bulundu. HABER MERKEZİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.