1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Antep Fıstığına tarımsal destek verilmeli
Antep Fıstığına tarımsal destek verilmeli

Antep Fıstığına tarımsal destek verilmeli

Ticaret Borsası şubat ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve meclis üyelerinin katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

A+A-

Toplantıda, sektörel sorun ve çözüm önerileri görüşülerek, devam eden projeler ile borsasının şubat ayı faaliyetleri değerlendirildi. Tiryakioğlu, “kültürel ürünümüz Antep Fıstığına tarımsal destek verilmesi hususundaki ısrarımızı tekrar gündeme taşıdık” dedi. 

Meclis toplantısının açılışında konuşan GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Geçtiğimiz hafta içerisinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen ‘TOBB Gaziantep İl, İlçe Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısı’nı da değerlendirdi. Tiryakioğlu, “Şehrimizin mevcut ekonomik durumu, pandemi sürecinin iş dünyası üzerine etkileri ve sektör temsilcilerimizin beklentilerine yönelik dile getirdiğimiz konular açsısından son derece verimli bir toplantı oldu. Oda ve borsa başkanlarımız toplantıda işletmelerin sürdürülebilirliklerini sağlayabilmeleri için tek tek çözüm önerilerini ifade ettiler. GTB olarak biz de 12 farklı meslek gurubundaki üyelerimizin taleplerini belirterek, kültürel ürünümüz Antep Fıstığına tarımsal destek verilmesi hususundaki ısrarımızı tekrar gündeme taşıdık” diye konuştu. 

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Konuşmasında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2020 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarına da değinen Tiryakioğlu, ‘Ülke ekonomimiz küresel ölçekte etkisini gösteren salgına rağmen 2020’nin 4. çeyreğinde yüzde 5,9, yıl genelinde yüzde 1,8 oranında büyüme başarısı gösterdi. Pozitif büyüme beklentimizi daha önce de dile getirmiştik, bundan sonraki süreçte iş dünyası olarak bu büyümenin 2021 ve sonrasında da etkili bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

EN ÖNEMLİ TESİS

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise toplantıda yaptığı konuşmada borsanın şubat ayı faaliyetleri ve devam eden projeleri hakkında bilgiler verdi.  Akıncı, “2020 yılında kent ekonomimize kazandırdığımız Antep Fıstığı Lisanslı Depo ve Et Hali ve Borsası’ projelerimiz faaliyetlerini aralıksız bir şekilde sürdürmekte. İçerlerinde ilkleri ve enleri barındıran bu örnek projelerimiz yurt içinde de sektör temsilcilerinin büyük ilgisini toplamakta. Antep Fıstığına yönelik geliştirdiğimiz diğer bir projemiz olan ‘Gaziantep Pilot Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi’ne  yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. İnşallah en kısa süre içerisinde Gazi şehrimize bu tesisimizi de kazandırmış olacağız” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum