1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Antep fıstığı gözbebeğimiz
Antep fıstığı gözbebeğimiz

Antep fıstığı gözbebeğimiz

Antep Fıstığı sektörünün kalbi Gaziantep'te attı.

A+A-

Borsa Başkanı Mehmet Akıncı, Antep fıstığının Gaziantepliler için sadece bir tarım ürünü değil aynı zamanda ata yadigarı nadide bir miras olduğunu söyledi. Antep fıstığının tarımsal ürünler arasında göz bebekleri olduğunu vurgulayan Akıncı, ürünün bölgede yaklaşık 200 bin kişiye ekmek kapısı olduğunu ifade etti.


Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP) iş birliğinde ‘Antep Fıstığının Önemi ve Fonksiyonel Ürün Olarak İşlenmesi Çalıştayı’, sektörün öncü isimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Antep fıstığı endüstrisinin geleceğini sektör paydaşlarıyla birlikte şekillendirmeyi amaçlayan çalıştayda, ‘Antep Fıstığı Üretimi, İşleme Sanayi Sorunları ve Katma Değerli Ürünler, Antep Fıstığı Üretiminde Yeni ve Yerli Araştırma Sonuçları ile Gelecek Trendleri’, alanın öncü isimleri tarafından ele alındı. Gaziantep’te bir otelde düzenlenen toplantıya, Gaziantep Vali Yardımcısı Salih Altınok, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, TÜBİTAK MAM Başkan Danışmanı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, AntepFıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Nevzat Aslan, Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, TOBB Akademik Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Bozkurt, sektör temsilcileri, Antep fıstığı yetiştiricileri ve işletmeler katıldı.

GÖZBEBEĞİMİZ 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Antep fıstığının Gaziantepliler için sadece bir tarım ürünü değil aynı zamanda ata yadigarı nadide bir miras olduğunu söyledi. Antep fıstığının tarımsal ürünler arasında göz bebekleri olduğunu vurgulayan Akıncı, ürünün bölgede yaklaşık 200 bin kişiye ekmek kapısı olduğunu ifade etti. Antep fıstığının 7 bin yıldır kök saldığı Anadolu topraklarında her dönem bolluk ve bereketin simgesi kabul edildiğini kaydeden Akıncı, “Antep Fıstığı, sosyal, ekonomik ve kültürel etkileşiminin yüksek olmasından dolayı Gaziantep ve bölgenin en önemli tarım ürünlerinin başında gelmekte. Bölge halkının yeşil altın olarak tabir ettiği Antep Fıstığında sahip olduğumuz asırlık deneyim, mevcut üretim potansiyeli ve pazar avantajlarına rağmen maalesef ürünün işlenmesi ve korunması noktasında bazı eksikliklerimiz var. Bu eksikliklerin giderilmesi noktasında borsa olarak iki önemli projeyi hayata kazandırdık “dedi. 

PROJE HAKKINDA BİLGİ VERDİ

TÜBİTAK MAM Başkan Danışmanı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar ise çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, INNOFOOD Projesi ve Türkiye Gıda İnovasyon Platformu hakkında bilgiler verdi.   Alaşalvar, “TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yaşam Bilimleri öncülüğünde gerçekleştirilen INNOFOOD Projesi ve proje kapsamında Gebze yerleşkesinde kurulan Gıda İnovasyon Merkezi, Giresun, Şanlıurfa ve Gaziantep’te yerel ortaklarımız bünyesinde kurulan gıda test ve analiz laboratuvarları ve gıda ekosistem paydaşları ile oluşturulan Türkiye Gıda İnovasyon Platformu ülkemiz gıda sanayi için birlikte çalışmayı kültüre dönüştürecek oldukça önemli bir potansiyel barındırıyor” dedi.  Meral Kınacılar Erbekte 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.