1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. ANTEP AĞZI UNUTULMAMALI
ANTEP AĞZI UNUTULMAMALI

ANTEP AĞZI UNUTULMAMALI

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Kent Konseyi Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu, Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gazikültür A.Ş.’nin işbirliğinde liseler arası Gaziantep Merkez Ağzı Konuşma Şöleni düzenlendi.

A+A-

Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Halil İbrahim Yakar, "Gaziantep Ağzı Tarihi Türkçe içerisinde kendine has bir üslubu olan bir ağızdır. Modern yaşam tarzı geliştikçe yerel unsurlar yavaş yavaş sosyal hayattan çekilmektedir" dedi. 

Yakar şölen öncesi konuşmasında Gaziantep ağzının önemine dikkat çekerek, “Gaziantep ağzı, kendi diyalektiği içinde değişik kelimeler barındıran, oldukça geniş ve belirgin özelliklere sahip bir ağızdır. Gaziantep ağzı Anadolu ve Azeri lehçelerinin kökü olan Oğuz lehçesinden ayrı bir özellik gösterir. Bölgede doğunun ve Uygur Lehçesi'nin izlerine rastlanır. Uzun bir geçmişi olan Gaziantep ağzının günümüz gençlerince de unutulmaması adına ve gelecek nesillere yerel unsurların daha sağlıklı bir şekilde sunulması gerekmektedir” dedi.

NELER YAPTILAR ?

Kent Konseyi konferans salonunda gerçekleşen şölene Gaziantep’teki değişik liselerden 22 öğrenci katıldı. Öğrenciler Gaziantep Merkez Ağzı ile meydana getirdikleri hikaye, şiir, fıkra, masal, efsane ve doğaçlama türlerini Gaziantep ağzı ile okudular. Büyük beğeni toplayan metinlerdeki Gaziantep ağzına has deyim ve atasözleri dikkat çekiciydi. Öğrenciler Gaziantep ağzını kullanma gücü, kurgu becerisi, yaratıcılık, özgünlük, anlatımda akıcılık, deyim ve atasözlerini kullanma yeteneği gibi özelliklerini sergilediler.

DEVAM ETMELi

Şölende Gaziantep kültürünün önemli isimlerinden Nurel Taner, Asım Mıhçıoğlu, Orhan Uslu, Celaleddin Darıcı, İbrahim Alisinanoğlu, Zülal Göğüş, Mehmet Ömer Pakhuy jüri üyeliği yaptılar. Jüri üyeleri Gaziantep ağzıyla metin oluşturan ve sergileyen öğrencileri çok beğendiklerini ifade ederek bu şölenin gelecek yıllarda da devam etmesi gerektiğini belirttiler.  Şölenin ardından öğrencilere katılım belgesi ve hediyeler verildi. HABER MERKEZi 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum