1. YAZARLAR

  2. Abdülkadir Toprak

  3. ANLAYAN VARSA BANA DA ANLATSIN 

Abdülkadir Toprak

Abdülkadir Toprak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANLAYAN VARSA BANA DA ANLATSIN 


A+A-

Demokraside Vatan Millet yararına değişik kararlar alınır.

Ama bir zamanlar değişik partilerde görev yaparken diğer partiler için çok sert açıklamalar yapıp sonra o partinin saflarında yer almak… Kolay mı bunu anlayamıyorum. Numan Kurtulmuş ve Tuğrul Türkeş… Bunların AKP için söylediklerini burada tek tek sıralamama gerek görmüyorum. Bu sözleri herkes biliyor. Bu isimleri örnekleri çoğaltmak kolay.. Hepsi AKP de önemli görevler aldılar. Kendi partilerinde siyaset yaparken AKP için söylediklerinin, yazılarının mürekkebi kurumadan AKP saflarında önemli görev almalarını anlayamıyorum. Şu an eski söylediklerini hatırladıklarında O sözlerin muhataplarıyla karşılaştıklarında ne oluyor? Merak ediyorum; bir zaman yakın zamanda yanlış buldukları fikirleri bugün savunmalarını anlayamıyorum.

Bu kadar renk değiştirmek kolay mı? Dün değişik fikirlerde birbirilerine veryasın edilirken bugün kol kola girip can ciğer olmalarını anlayamıyorum. Diyorum ki bundan sonra siyaset yaparken bari her ihtimali düşünerek birinize fazla hakarete varan açıklama yapmayın. Siyaset bir yaşam tarzı mı? Siyaset yapmadan yaşamak mümkün değil mi? Olduğun partide ölünceye kadar kalmak hep lider olmak şart mı? Yaş 70 olmuş olduğun partiden yer yüz kalmadı başka partiye pas atmak doğru mu? Oyunun kuralları olmalı.. AKP deki ÜÇ dönem daha da kurallı çalışır olmalı Bir başka partiden tamamen ters görüşlü transfer yapma yerine kendi partinden yetişen insanlara fırsat verilmeli. Seçmen oy verirken bu sorulara cevap aramaya başlarsa ancak o zaman siyaset düzene girer. Yoksa onlar pişirir önümüze koyarlar bizde yutarız.

Futbolda sezon sonrası bazı futbolcuların kendi pazarlarını oluşturmak için çeşitli oyunlar oynadığı gibi siyasiler zaman zaman pazar arar oldular. Sanki hep siyaset yapmak zorundalar. Deniz Baykal şimdi nereye oynuyor.

Sanki ölünceye kadar siyaset yapmak zorunda. 43 yıl milletvekili olmak yetmez mi ? Esas oynanan oyunlara dur diyecek seçmen oluşmalı.

Seçimlerde tercihli sistem gelmeli ben partimden istediğim kişiyi seçmeliyim. Bu sistem önceleri uygulandı ne ön seçim ne şu ne bu Hükümdarlık kimsenin elinde olmamalı. Parti genel başkanı fırsat elinde yetki elinde olunca genel başkan başkasının olması mümkün olmuyor. Aday olana kapılar kapanıyor.

Her parti düzen aynı… Bugünlerde gündemde olan bir söz var : Bir takım üç defa yenilince seyirci yönetim istifa diye bağırmıyor mu?. Bizde seçim kazanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluna MHP genel başkanı Devlet Bahçeliye ve başarılı olamayan herkese istifa diye bağırmalıyız, Demokratik yollarla sesimizi duyurmalıyız. Onların isteklerine oyunlarına boyun eğmemeliyiz. Bunu içinde tercihli seçim sistemi gelmeli.

 

Seçmen tavrını almalı..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.