Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ANLAMAKTA ZORLANIYORUM

A+A-

Belki de dünyada eşine rastlanmayan bir tatil anlayışını daha geride bıraktık. Bu kadar uzun tatilleri yapacak kadar lüksümüz olmuşsa eğer, demekki her yönüyle rahatlamış bir ülkeyiz.Tabii o rahatlığı bu ülkede yaşayan vatandaşlar olarak bizler pek göremesek de, bu düzen içerisinde kalıp seyretmek zorundayız. Aslında bu tatillerde en üzüldüğüm şey trafik kazaları. Ne acıdır ki, her bayramda onlarca insanımızı kaybediyoruz. Galiba bu da, yine bize özgü ayrı bir gerçeğimiz. Oysa yollar eskisine oranla çok iyileştirildi. Çift yolların, otobanların ulaşımda ciddi manada kazaların azalması lazım. Buna rağmen bilinçsizce araç kullananlar yüzünden onlarca, yüzlerce insanımız hayatını kaybediyor, sakat kalıyor. Ne çare ki, yapacak ve söyleyecek fazla bir şey yok. Ben yine de geçmiş kurban bayramınızı kutlar, hepinize huzurlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

ADAYLIK SENARYOLARI VE BAŞKANLAR

Siyasi partiler seçim atmosferine girdi sayılır. AK Parti'de durum çok farklı. İlk kez belki de Türkiye'de örnek olabilecek bir duruşla hazır mevcut belediye başkanı tekrar aday olmayacağını söyleyince, bu partide büyükşehir için hesaplar yapılmaya, senaryolar yazılmaya başlandı. AK Parti'de sadece Büyükşehir için değil elbette, ilçe belediye başkanlıkları için de gizli hesaplar yapılıyor. Tabii kimse şimdi renk vermiyor. Pusuya yatmış fırsat kolluyor. Şu ana kadar sadece bir Menderes Karaduman ses verdi. Zaten aslını soracak olursanız Sayın Karaduman her zaman ses veriyor ve özellikle yaşadığımız kentin sorunlarına çözüm adına öneriler sunuyor, yeri geldiğinde eleştiriler getiriyordu. Nitekim adaylığını koyacağını açıklayan haberine gelen yorumlar, ciddi bir tabanının olduğunun işareti olarak değerlendirildi. Karaduman adaylık için form almıştı, galiba bugünde yarında başvurusunu yapacağını söylemiş. Onun dışında şu ana kadar AK Partide büyükşehir için kimse yok. İlçeler için de öyle. Sadece Şehitkamil için mevcut Başkan Rıdvan Fadıloğlu, aylar önce söylemiş ve uygun görüldüğü takdirde tekrar aday olacağını dile getirmişti. Mehmet Tahmazoğlu ise, olursa biraz da anketlere güvenerek büyükşehir, olmazsa görevine devamı düşünüyor. Tabii Sayın Tahmazoğlu Şahinbey'de bazı kesimlerin farklı hesaplar içinde olduğunu mutlaka görüyordur. Çünkü birilerinin gizlice çalışmalar yaptığı, mahalle ve köylerde toplantılar gerçekleştirdiği dilden dile dolaşıyor. Bunların hemde Tahmazoğlu'nun güvendiği isimlerle birlikte hareket edildiği iddiaları üzerinde durmaya değer gözüküyor.

BİNGÖL OLMASA CHP'NİN SESİ ÇIKMAYACAK 

CHP'nin seçim hazırlığı henüz ısınma havasında bile değil. Zaten bu parti oldum olası böyle. Tek hareket sağlayan Burhan Cahit Bingöl. Eğer Sayın Bingöl de olmasa, şehirde CHP'nin sesini duyamayacak, varlığını hissedemeyeceğiz. Özellikle sosyal medyayı iyi kullanan ve ciddi bir çalışma yapan Bingöl'ün bu çabası bakalım nasıl sonuçlanacak. Bunun yanı sıra Büyükşehir için Ali Peri'nin ve Akif Ekici'nin de adı geçiyor. CHP için sürpriz bir isim de olabilirse şaşmamak gerek. Celal Doğan'ın İstanbul adaylığı Gaziantep'e dönüştürülebilir. Ankara'dan gelen haberlerde bu düşüncenin olduğu ileri sürülüyor. Ancak henüz bu isimler için net bir durum yok. Şahinbey ilçesinde ise Deniz Kurtoğlu gerek taban gücüyle,  gereksede hareket kazandırma yönünden CHP'de isabetli olan isimlerin başında yer alıyor. MHP'deki durumu herkes gibi bende merak ediyorum tabii. Ne yapacaklar, nasıl bir politika izleyecekler çok önemli.

CHP-MHP BİRLİKTELİĞİ AK PARTİYİ ZORLAYABİLİR

Şunu unutmamak gerekir. AK Parti'nin adayları, hem CHP, hem de MHP için çok önemli. Gerek ülkemizde gereksede şehrimizde iktidar partisinin eski havasının olmadığını çok net ifade edebilirim. Eğer CHP ve MHP seçimde birliktelik sağlar ise, Gaziantep seçimleri kıran kırana geçebilir. Elbette AK Parti'nin adayı bu birliktelik için önem taşıyor. Bazı isimler vardır, tereddütsüz seçim kazanır, bazı isimler vardır, kendi seçmenine bile soru işareti bırakır. Elbette iktidar gücü ön planda. Hani diyorlar ya, odunu koysak kazanırız diye. Öyle de olabilir elbette. Ama unutmamak gerekir ki, iktidar partisi güzel hizmetlerinin yanı sıra, dış politikada, Suriye olayında, Gezi konusunda, yandaş yaratmada oldukça puan ve güven kaybetmişe benziyor.Bunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum. 

AK PARTİ ESKİ OY YÜZDESİNİ KORURSA BAŞARIDIR

Şimdi kafalardaki sorulardan birisi de şu. Gaziantep'te AK Parti bu seçimde eski oylarını koruyabilecek mi? Hemen hatırlayacak olursak, 29 Mart 2009 yerel seçiminde AK Parti toplam 323.012 seçmenle, yüzde 52.5 oy potansiyeline sahipti. Şimdi seçmen sayısı nedir bilmiyorum. Buna birde Suriyelilerin oy kullanacağı iddiaları var elbette. Aynı seçimde CHP'nin yüzde 30 ile 184 bin seçmenin oyunu aldığını, MHP'nin ise tahminlerin ötesinde çok düşük bir oy topladığını ve yüzde 5.8 ile 35 bin 525 seçmenin oyunu aldığına şahit oluyoruz.. DTP'nin hemen hemen MHP ile eşit oranda yüzde 5.5 ile 33 bin 767 bin kişinin oyunu alması geçen seçimin dikkat çeken sonuçlarıydı. Bu seçimde tabiî ki durum değişecek. Çünkü Gaziantep'in nüfusu yine arttı. Seçmen sayısı ne oldu bilmiyorum, ama Suriyeden gelenlere oy kullandırıldığı takdirde, işler iyice arap saçına dönebilir. 

TRAFİKTEN YORULDUM AMA PES ETMEK YOK

Gaziantep'in en birincil sorunu haline gelen trafik için her hafta yazmaktan inanın yoruldum. Ama asla pes etmek yok. İşin üzücü yanı, her geçen gün sorun büyüyor ve hiçbir tedbir alınmıyor. Valiye yazıyorsunuz ses çıkmıyor. Büyükşehir'e yazıyorsunuz bildiklerini okuyorlar. Emniyeti bildiğim için onlar zaten ne yapsınlar ki diyorum. Bakan Fatma Şahin'e seslendik birkaç kez, el atın gündem oluşturun diye, sanki duvara söyledik. Milletvekillerimiz iyidir hoştur, arkadaşımızdır, dostumuzdur ama, yarın onlarda aramıza döndüklerinde bizim yaşadıklarımızı yaşayacakları zaman, sakın ola ki, "Ya Ökkeş bey bu şehrin durumu nedir, şu trafiği yaz Allahaşkına" demesinler. Çünkü bu şehrin trafik sorunu konusunda hiç birisi ciddi manada harekete geçmedi. Ve Gaziantep her gün trafik yönünden batıyor. Acaba başka yetkili varmıdır başvurabileceğimiz, bu şehrin trafiği konusunda kolları sıvayacak, çözümler üretecek, formül bulacak. Doğrusu merak ediyorum..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.