1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ankara'yı rapora boğdular
Ankara'yı rapora boğdular

Ankara'yı rapora boğdular

Gaziantep Ticaret Odası ekibi, 30 bine yakın üyenin geri bildirimlerinden oluşan ve sektörel sorunların röntgeninin çekildiği “GTO Perspektif” raporunu Ankara’ya taşıdı.

A+A-

Çözüm aramak için Ankara’da çalmadık kapı bırakmayan Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve ekibi, “İş dünyamızın sorunları için yeni bir süreç başlatıyoruz” dedi. 

Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı'ndan oluşan geniş bir heyet reel sektörün sorunlarına çözüm aramak için Ankara'da çalmadık kapı bırakmadı. Adalet Bakanı, Gaziantep milletvekilleri, bakan yardımcıları, TOBB Başkanı ve bürokratlar olmak üzere üst düzeyde kritik toplantılar gerçekleştiren GTO heyeti, 30 bine yakın üyenin geri bildirimlerinden oluşan ve deyim yerindeyse sektörel sorunların röntgeninin çekildiği “GTO Perspektif” raporunu masaya yatırdı.

YENİ SÜREÇ BAŞLIYOR

Olağanüstü salgın süreciyle birlikte şehrin sesi olabilme sorumluluklarının ve yüklerinin daha da arttığını ifade eden Yıldırım, GTO üyelerinin yaşadığı ticari sorunları ve üretilen çözüm yöntemlerinin uygulanabilmesi için bu programı gerçekleştirdiklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Göreve geldiğimizde 4 T ile yani Talep-Takip-Taciz-Teşekkür prensibiyle hareket edeceğimizi deklare etmiştik. O günden bugüne de bu şekilde devam ettik ve ediyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimiz ticari hayatında da çok önemli sorunlar var. Bunları sık sık dile getirdik fakat yalnızca dile getirmekle maalesef olmuyor. Takip etmeniz, harekete geçmeniz gerekiyor” dedi.

27 SAYFALIK RAPOR

Yıldırım, “Biz de bunu yaparak 41 meslek komitemiz vasıtasıyla yaklaşık 30 bin üyemizin geri bildirimlerinden derlediğimiz, ticari yaşamda tıkanıklıklara sebep olan tüm sorunları ve sorunlara getirdiğimiz çözüm önerilerimizi içeren ‘27’ sayfalık kapsamlı bir rapor hazırladık. Bu raporla da düştük Ankara yoluna… Her kapıyı çalarak derdimizi ve derdimize derman olacak çözümleri anlattık. Sorunlara çözüm elde edene kadar da bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek. Her şey Gaziantep için, her şey üyelerimiz için” diye konuştu. 

6 ANA SEKTÖRDE İNCELEME

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, Ankara’ya taşıdıkları rapora ilişkin de şu detayları paylaştı: “GTO’nun 41 meslek grubunu gıda tarım ve hayvancılık sektörü, hizmet sektörü, imalat sektörü, perakende ve toptan ticaret sektörü, inşaat sektörü ve tekstil sektörü olmak üzere 6 ana sektörde inceledik. Bu sektörlerin Gaziantep’teki mevcut durumunu da gösteren “GTO Perspektif” raporu tam anlamıyla reel sektörün bir durum tespiti niteliğinde. İşletmelerimizin ihracattan, finansmana, hammadde tedarikinden, bürokratik işlemlere, Covid-19 kısıtlamaları ve desteklerine kadar ticari yaşamın birçok alanındaki ihtiyaçlarını, beklentilerini, sorunlarını ve çözüm yollarını dile getiriyor.”

NELER TALEP EDİLDİ ?

Başkan Yıldırım, tüm sektörlerin ortak ve sorunlarını 14 maddede sıraladıklarını söyledi. Covid-19 salgınında yapılandırılan alacakların taksitlerinin, yeniden uygulamaya alınan kısıtlamalar nedeniyle ötelenmesini istediklerini belirten Yıldırım sırasıyla şunları dile getirdi: “Tüm sektörlerin Covid-19 sürecinde ekonomik etkilerinin azaltılması amacıyla ucuz vadeli, düşük faizli ya da faizsiz kredi, hibe ve teşvik paketleri ile desteklenmesi. Yüzde 14 oranında uygulanan SGK primi işçi payının pandemi etkisinin devam etmesi sebebiyle 2021 yılı sonuna kadar alınmaması. Geciken kredi takiplerinin yılsonuna kadar ertelenmesi. Kısa çalışma ödeneği tutarının çalışanların yaşam koşullarının bozulmaması için en az asgari ücret tutarında olması. Salgın nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve mücbir sebep kapsamına alınan işletmelerin emlak, çevre ve temizlik vergisi ile kültür payının alınmaması, kira artışlarının işletmelerin lehine olacak şekilde düzenlenmesi.   Makineden, hizmet sektörüne, mobilyadan gastronomiye her alanda ara eleman ve kalifiye personel yetiştirilmesi amacıyla meslek liselerinde işbaşı eğitimlerin artırılması ve meslek liselerine makine teçhizat desteği sağlanması. Tüketici Hakları konusunda satıcı ve üretici haklarının iyileştirilmesi amacıyla koşulsuz iade hakkının belirli şartlara bağlanarak, üretici ve satıcıların da haklarının gözetilmesi” dedi. 

KDV İNDİRİMLERİ DEVAM ETMELİ

Raporda şu noktalara da dikkat çekildi: “ COVID-19 Salgını kapsamında uygulanan KDV indirimlerinin 2021 yılı sonuna kadar devam etmesi. Üreticiden tüketiciye kadar tedarik zincirindeki tüm taraflara olumlu katkı sağlamak için özellikle temel ihtiyaç maddesi konumunda olan Gıda ve Temizlik Ürünlerinde KDV indirimi uygulanması. Vergi mükelleflerine uyum sağlama imkanının meydana gelmesine ve aynı zamanda Hazinenin de bütçe gelirinin artırılması için; stok, kasa, cari hesap düzeltmesi, dava safhasındaki alacaklar ile matrah artırımına yönelik düzenlemesi yapılması. Daha önce gündeme gelen devreden KDV'nin mükelleflere belli usul ve esaslara göre iadesinin sağlanması. Örneğin üretici firmalar başta olmak üzere devreden KDV'lerinin vergi ve SGK borçlarına mahsubunun sağlanması. Mali tabloların gerçek durumu göstermesine olanak sağlanması için Vergi Usul Kanununda değişiklik yapılmak suretiyle, firmaların sabit kıymetlerini değerleme imkânı sağlanması. Kayıt dışılığın getirmiş olduğu haksız rekabetin ortadan kaldırılması, ülkemizin vergi gelirlerinin artırılması amacıyla yüksek vergi oranlarının düşürülmesi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

“Şehirde yaşanan elektrik kesintileri üretimin aksaması, taahhütlerin yerine getirilememesi ve makine ve teçhizatların zarar görmesine neden olmaktadır. Bunun için acilen elektrik altyapısının yenilenmesi, güçlendirilmesi gerekmektedir. İnternet Kesintileri: Özellikle son dönemlerde işletmelerimizin faaliyetlerini yürütmek için yoğun bir şekilde kullanmak zorunda olduğu internet hizmetinin sıklıkla kesintiye uğraması önemli sorunlara neden olmaktadır. İnternet altyapısının güçlendirilmesi işletmelerimizin faaliyetlerinin sürdürülebilirliği ve günümüz iş modellerine uyumu için büyük önem arz etmektedir. Şehirde yaşanan elektrik kesintileri üretimin aksaması, taahhütlerin yerine getirilememesi ve makine ve teçhizatların zarar görmesine neden olmaktadır. Bunun için acilen elektrik altyapısının yenilenmesi, güçlendirilmesi gerekmektedir.  Özellikle son dönemlerde işletmelerimizin faaliyetlerini yürütmek için yoğun bir şekilde kullanmak zorunda olduğu internet hizmetinin sıklıkla kesintiye uğraması önemli sorunlara neden olmaktadır. İnternet altyapısının güçlendirilmesi işletmelerimizin faaliyetlerinin sürdürülebilirliği ve günümüz iş modellerine uyumu için büyük önem arz etmektedir” 

TEŞEKKÜR ETTİ

Ankara’da çok iyi ağırlandıklarını ve her yapılan toplantıda dile getirdikleri sorunlarla çok yakın ilgilenildiğini belirten GTO Başkanı Yıldırım, “Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’e, çatı kuruluşumuz TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Gaziantep milletvekillerimiz Sermet Atay, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, İmam Hüseyin Filiz, İrfan Kaplan, Mehmet Sait Kirazoğlu, Nejat Koçer, Ali Şahin, Ahmet Uzer, Bayram Yılmazkaya ve Müslüm Yüksel’e, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Abdullah Tancan’a; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcımız Mehmet Selim Bağlı’ya ve KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt’a Gaziantep ve üyelerimiz adına sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.