1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ankara'da beyaz mitinge gidecekler
Ankara'da beyaz mitinge gidecekler

Ankara'da beyaz mitinge gidecekler

Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Dev- Sağlık-İş,

A+A-

 Tüm Radyoloji teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği, Sosyal Hizmetler Uzmanları Derneği, Kamu Emekçileri Sendikası, Birlik Dayanışma Sendikası olmak üzere 8 iş kolu birliği ve sendikalar 29 Mayıs’ta Ankara’ya giderek Beyaz Miting ’de buluşacaklar.

‘Emek Bizim Söz Bizim Sağlık Hepimizin’ sloganıyla yola çıkan ve bu mücadele hepimizin diyen Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, bütün yurttaşları birlik olmak için 29 Mayıs’ta mitinge davet ettiler.

ÖZEL HASTANELER PARA TUZAĞI OLDU

Sağlıkta pek çok sıkıntının yaşandığını dile getiren Yılmaz, “Sağlık reformu yaptık, kuyrukları kaldırdık, herkes çok iyi hizmet alıyor” dediler. Hastalar günlerce, haftalarca telefonla randevu alamıyor; aldığında ise 5 dakikadan fazla muayene odasında kalamıyor. “Bütün hastaneleri vatandaşlara açtık, isteyen istediği hastaneye gidiyor” diyorlar. Özel hastaneler tam bir para tuzağı oldu, kapısının önünden geçmek bile cesaret istiyor” dedi.

GEÇİNEMİYORUZ ÇIĞLIKLARI YÜKSELİYOR

Salgın sürecinde verilen vaatlerin yerine getirilmediğini söyleyen Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, COVID-19 salgını döneminde yaşamak için çalışmak zorunda bırakılarak, KOD-29 ile işsizliğe ve açlığa mahkûm edilen vatandaşların haklarını hatırlattı. Yılmaz, “Türkiye, salgın döneminde vatandaşına doğrudan destek sunan ülkeler arasında sondan ikinci sırada. ‘Ekonomimiz şaha kalktı’ dediler. Dolar 15 TL'yi geçti; işsizlik, yoksulluk katlanılamaz hale geldi. ‘Ekonominin kitabını yazdık’ diyorlar. Memleketin dört bir yanından ‘Geçinemiyoruz!’ çığlıkları yükseliyor. Sözün özü; ekonomi de sağlık sistemi de çöktü! Vatandaşlar, hastalar, sağlık emekçileri hep birlikte bu çöküşün altında eziliyoruz. Ülkenin bütün kaynaklarını yandaş holdinglere peşkeş çeken ekonomi politikalarının bedelini her gün daha da yoksullaşan hayatlarımızla; başarısız, beceriksiz, tutarsız sağlık politikalarının bedelini canlarımızla ödüyoruz. Biz sağlıklı bir toplum için bu mesleği seçenler; ‘Bu sistem hastalık, sağlıksızlık, ölüm üretiyor’ diyoruz. ‘Hem emeğimiz hem de halkın sağlık hakkı için sözümüz var’ diyor, 29 Mayıs “Emek Bizim Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” toplumsal bir sağlık sistemi’ için, ‘Yan yana olduğumuzda umut var, birlikte güçlüyüz’ demek için, Bütün yurttaşları 29 Mayıs’ta birlikte el ele, yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. MERVE PARLAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.