1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ankara'da belediyeler konuşuldu
Ankara'da belediyeler konuşuldu

Ankara'da belediyeler konuşuldu

Türkiye Belediyeler Birliği Meclis toplantısını yaptı.

A+A-

Meclis toplantısına Başkanlık eden TBB Başkanı Fatma Şahin, belediyelerin çok büyük sorumluluklar üstlendiğine dikkat çekerek TBB olarak desteye ihtiyaç duydukları her alanda belediyelerin yanında olduklarının altını çizdi.  Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Soylu ise, belediyecilik ve kamu kurum hizmetlerinde hayata geçirilen dijital projelerin önemine dikkat çekti. 

GÜNDEMİ TAKİP ETMEK ÖNEMLİ

Başarılı olmak için dünya ile aynı gündemi takip etmek gerektiğini söyleyen Şahin, “Dünya neyi konuşuyorsa bunu konuşmamız gerekiyor. Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Çok hızlı çözmemiz gereken ortak sorunlarımız var. Teknik alt yapımızı kurmamız ve kurumsal kapasitemizi artırmamız lazım.” dedi.   

SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ

Konuşmasında Barış Pınarı Hareketı ile ilgili mesajlara yer veren Şahin, “Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Hareketlarıyla daha güvendeyiz. Belediye başkanları olarak bu harekatın sonuna kadar arkasındayız. Özellikle mültecilerin yoğun olarak yaşadıgı bölgelerde belediyelerin mülteci yükünün hafiflemesi için güvenlik koridoru oluşturmamız ve mültecilerin kendi topraklarına dönmesini sağlamamız kadar doğru bir iş yok. Bu cesaret ve bu liderlikle bütün dünyaya bunu gösterceğiz.” şeklinde konuştu.

KAYNAKLAR YARATILMALI

Başkan Şahin belediyelerin kendi kaynaklarını yaratması gerektiğine vurgu yaparak; “Türkiye’de yerel kalkınmanın mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımız’a anlattığımızda sorunlarımızı çok hızlı bir şekilde çözüyoruz. Her şehrin mali desteği alacağı bir çalışma yapmamız lazım. Dünyadaki projeleri takip etmemiz lazım. Proje nasıl üretilir? Kaynaklar nerede var? Her şeyin başı beşeri sermaye. TBB olarak proje hazırlama ekibimizi kuvvetlendiriyouz. Nerede proje var bulmamız lazım.” dedi. Göç meselesine değinen Şahin, “Göç dünyanın en büyük sorunu ama biz Gaziantep olarak bir model oluşturduk.  Bu sorunu kurumsal kapasitemizi güçlendirerek çözmemiz lazım. Tek başına Bakan’dan Cumhurbaşkanı’ndan yardım beklemeden kendi işimizi yapmamız lazım. Taşıma suyla değirmen dönmez. Kendi kaynaklarımızı yerel gücümüzü çoğaltmamız lazım. Bize düşen şikayet ederek değil, çözüm üreterek çalışmak.”dedi. 

SOYLU: GELİŞMİŞ ŞEHİRLER

Şahin’in ardından kürsüye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Barış Harekatı’ndan göç stratejisine, afete hazırlık çalışmalarından, trafik önlemleri ve uyuşturucuyla mücadeleye dair önemli açıklamalarda bulundu. Doğu medeniyetinin batı medeniyetinin çok önünde olduğunu kaydeden Soylu, belediyelerin önemini şu sözlerle anlattı:  “Bizde şehrin bir algısı ve değeri vardır. Farabi, “erdemli şehirler” kavramını dünyaya kazandırmıştır. Erdemli insanlardan oluşan şehirler, erdemli şehirler olabilir. Manevi hayat ve gerçek saadet noktasında insanla şehrin etkileşimi devam eder. Güçlü devlete sahip olmanın tek şartı, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmiş şehirlere sahip olmaktır. Sizlerin görevlerinizdeki başarısı ve devletimizin gücü şehirlerimiz ve şehirlerimizin   yönetimi ile dogrudan tesirlidir. Belediyelerimiz güçlü olmazsa, insanlara refah noktasında yetersiz kalırsa ülkemizin topallayacağı aşikardı.”

UYUŞTURUCU KONUSU

Türkiye’nin en önemli üç sorununu terör, göç ve uyuşturucu olarak sıralayan Soylu, “Kaçak göçü önlemeliyiz. Bu mesele bitmeyecek. Bu göç tesadüfi değildir. Bölgede ateş var, istikrarsızlık var, güvensizlik var ve adaletten eğitime, sağlığa, suya ulaşımda eksiklikler var.” dedi.   Uyuşturucu konusunda en güçlü mücadeleyi veren ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Soylu, Avrupa ülkelerinin ortak bir adım atmamasını eleştirerek “Destek olmazlar sadece sırtımızı sıvazlarlar. Göç konusunda da böyle. Bu göçü azaltalım diye çaba ortaya koymazlar.” dedi. Barış Pınarı Harekatı ile Güvenli Bölge tesis edildiğinde geri dönüşlerin hızlanacağını belirten Soylu, bölgesinde göçmen sayısı fazla olan belediyelerin, bu konuda kabiliyet geliştirmesi ve bilgi sahibi olmasının sürece katkı sağlayacağını ifade etti. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.