1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara ile aramızda köprü olun ricası
Ankara ile aramızda köprü olun ricası

Ankara ile aramızda köprü olun ricası

Gaziantep Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışı Vali Davut Gül, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Gaziantep iş dünyasını başarılarından dolayı kutlayan Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalarla iftihar ettiğini söyledi. Arabuluculuk isteminin önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu “İş dünyamız, hem daha hızlı, hem de daha ucuza, anlaşmazlıklarını çözmüş olacak” derken, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Arabulucuk sistemi hızlı, ekonomik ve gizli bir yöntem olması nedeniyle hem zaman hem de itibar kaybının önüne geçecek” dedi. Yıldırım ayrıca, e-belge, Kişisel verilerin korunması kanunu, müteahhitlerin sıkıntılarını da gündeme getirerek, Hisarcıklıoğlu’na, “Gaziantep iş dünyası olarak  Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan Ankara ile aramızda köprü olmasını istiyoruz” dedi.

ankara-ile-aramizda.jpeg

GAZİANTEP’TEKİ ODA VE BORSALARLA İFTİHAR EDİYORUM

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in Türkiye ekonomisine katkılarının takdire şayan olduğunu belirterek, “Gaziantep’in başarısıyla, Gaziantep’in yıldızı olan girişimcilerimizle gurur duyuyorum.  Gaziantep’teki tüm Oda ve Borsalarımızla iftihar ediyorum. Gaziantep Ticaret Odası odalar arasında birinci. Suriyeli üyeler için kurmuş oldukları Suriye Masası projesi için, ICC’de tüm dünya Odaları arasında ödül almış, ismini tüm dünyaya duyurmuş bir Gaziantep Ticaret Odası var. Yine geçtiğimiz günlerde EFQM ödülü yani “Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız Belgesi” alan 3. Odamız, ancak daha da önemlisi bu ödülü alan ilk Ticaret Odamız oldu. GETHAM, GTO Suriye Masası, GTO Akademi ve Mesleki Yeterlilik Merkezi gibi örnek projeleriyle Odamızı tebrik ediyorum. Tuncay Kardeşimle, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu’nda ve Ticaret Odaları Konseyinde birlikte çalışıyoruz, tecrübelerinden yararlanıyoruz. Başkanımız Tuncay kardeşime ve tüm çalışma arkadaşlarıma özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ankara-ile-aramizda5.jpeg

AVRUPA BİZDEN ALDI GELİŞTİRDİ

İş dünyası olarak, her zaman şikâyet ettikleri konuların başında, aşırı dosya yükü sebebiyle, yargı sisteminin yavaş işlemesinin geldiğine değinen Hisarcıklıoğlu, ortalama bir davanın 2 yıl ilk derece, sonra bir 2 yıl daha ikinci derece mahkemede kaldığını hatırlattı. Adalet Bakanı Gül’ün, burada önemli yapısal reformlara imza attığını dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Alternatif çözüm yollarının devreye girmesini sağladı. Arabuluculuk sistemini ülkemizde başlattı. Esasında, biz millet olarak, bu konuya yabancı değiliz. Bizim kökümüzde var. Asırlar önce bizim ecdadımız, bunu uygulamaya başlamıştı. Oda-Borsa Camiamızın temelini oluşturan Ahilikte, ticari ihtilafları Ahiler çözerdi. Sonra biz bunu unuttuk, kökümüzü unutmuşuz, Avrupa bizden kopyaladı, alıp geliştirdi. Sağ olsun Abdülhamit Gül Bakanımız, bu işe sahip çıktı. Önce iş-işveren uyuşmazlıklarında, sonra ticari davalarda, arabuluculuk zorunlu hale getirildi.”

ankara-ile-aramizda7.jpeg

YÜZDE 70 ANLAŞMAYLA SONUÇLANIYOR

Arabuluculuk sistemi kullanımının her geçen gün arttığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, 6 yılda buraya gelen dosya sayısının 1 milyona ulaştığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, iş dünyamız için önem taşıyan, çalışma hayatına ilişkin konulardaki başvuru sayısının 800 bini geçtiğini açıklarken, bunların yüzde 70’inin de anlaşmayla sonuçlandığını anlattı. “Eskiden yıllar süren davalar, günler-haftalar içinde bitti. Bir dava birinci derece mahkemede 2 yıl sürerdi, ardından ikinci derece mahkemeye gider orada da 2 yıl sürerdi. Şimdi adalete erişim hızlandı. Bu aynı zamanda, bir kazan-kazan yöntemi. Zira insanlar, zaman kaybından ve maddi anlamda kendilerini yıpratan uzun süreçten, yargı sistemimizse önemli bir iş yükünden kurtuldu. Böylece mağduriyetler azaldı, adalet duygusu güçlendi. Dolayısıyla arabuluculuk, toplumsal barışa da katkı sağladı.”

ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK

‘Gaziantep ticaret Odası olarak düsturumuz sorunun değil, çözümün parçası olabilmek’ diyen Yıldırım, “Yaptığımız her işte, geliştirdiğimiz her projede, attığımız her adımda bu noktaya dikkat etme gayretindeyiz. “Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi” de bu bakış açısından, bu vizyondan yola çıkarak aldığımız bir karar neticesinde kuruldu. Tahkim, bildiğiniz üzere taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkların devletin resmi yargı organları yerine, hakemlerce çözüme kavuşturulduğu bir yöntemdir. Üstelik hızlı bir yöntem, ekonomik bir yöntem, gizli bir yöntem. Bu yöntemin en büyük avantajı nedir derseniz; bir iş insanı olarak derim ki : hız ve gizlilik. Çünkü ticari faaliyetlerimizi yürütürken yaşadığımız bir anlaşmazlık hem maddi hem manevi zarara uğratırken diğer taraftan da bize zaman kaybı yaşatıyor. İş yaşamında yeri geliyor zaman, paradan daha değerli oluyor.  O nedenle teknolojiye yatırım yapıyoruz, o nedenle yapay zekâ, konuşan makineler, karanlık fabrikalar diyoruz” dedi.

TİCARİ SIRLAR KORUNUYOR

İnsanoğlunun kendi eli ile yarattığı teknolojinin hızına yetişmeye çalışırken ticari ilişkilerinde yaşayacağı zaman kaybının önemli bir maliyet oluşturduğunu dile getiren Yıldırım, “Uzun süren davalarda, gereksiz zaman ve itibar kaybı yaşanabiliyor. Çözüme kavuşmayan, yıllarca mahkemelerde çözüm için sıra bekleyen uyuşmazlıklar ekonominin damarlarını da tıkıyor ne yazık ki. Tahkimin esnek yapısı sayesinde, usulden kaynaklanan gecikmeler de yaşanmıyor. Tahkim merkezinin bir diğer önemli avantajı gizlilik. Tahkime üçüncü şahıslar giremiyor ve iki tarafın rızası olmadan kararlar yayınlanmıyor. Böylece taraflar ticari sırlarını koruyabiliyor. Tahkimde aleniyet söz konusu olmadığı için, uyuşmazlığın çözüm süreci ve verilen kararın gizli kalması mümkün” diye konuştu.

ÜYEMİZ OLMAYANLARDA YARARLANACAK

Sistemin layıkıyla çalışması için fiziki ortamı en güzel şekilde hazırladıklarını anlatan Yıldırım, ”Gaziantep gibi ticaretin kalbinin attığı bir şehirde “Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi” aracılığıyla 20 bine yaklaşan üyemizin ticari ilişkilerinde zaman ve itibar kayıplarını önlemeye çalışacağız. Aynı zamanda merkezimizin tüzüğünü üyemiz olmayanlara da, bölgemizdeki iş insanlarına da hizmet verebilecek şekilde hazırladık. Sistemin layıkıyla çalışması için, görüşmelerin gizliliğini de sağlayacak şekilde fiziki ortamımızı da hazırladık. Bu özel hizmetin verilmesinde büyük görev üstlenecek olan, meslek komitelerimizin ve üniversitelerimizin desteği ile 64 kişilik hakem heyeti oluşturduk. Meslek komitelerimizin temsilcilerinden, değerli hukukçularımızdan oluşan her biri alanında uzman olan seçkin hakem heyetimize bu görevi kabul ettikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

TARİH UZATILSIN

TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan bazı konularda destek isteyen Yıldırım şunları söyledi:” Bu konulardan biri e-belgeye geçiş zorunluluğu. e-fatura ve e-defter zorunluluğunda belirlenen brüt satış hasılatı limitinin yükseltilmesi ve geçiş süresinin de uzatılması gerek. Aksi takdirde yeni bir külfet doğacak. Bir başka konu Kişisel Verilerin Korunması Kanunu. Hayatımıza giren KVKK yönetim, insan kaynakları, bilişim, hukuk gibi alanlarda dönüşüm demek, yükümlülükler demek. Bu dönüşüme uyum çerçevesinde de şirketler olarak danışmanlık hizmeti alıyoruz. Ancak bu hizmeti verenlerin aldığı hizmet bedelinde bir standart, bir scala yok ne yazık ki.Bunun bir çerçeveye bir standarta bağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda bu kanun çerçevesinde üyelerimizden gelen yoğun talep VERBİS-Veri Sorumluları Kayıt Sitemine kayıt için belirlenen son tarihin 31 Aralık tarihinin uzatılması. Bu tarih kamu kurum ve kuruluşları için belirlenen 30 Haziran’a kadar uzatılması noktasında da desteklerinize ihtiyacımız var.”

MÜTEAHHİTLER ZOR DURUMDA

Müteahhitlerin yaşadığı sıkıntıları da dile getiren Yıldırım, ”Özellikle kamuya iş yapan müteahhitler öngöremedikleri döviz kuru artışları, enflasyon artışı 2016-2017 birim fiyatları ile iş alanları zor durumda bıraktı. Oluşan fiyat farkının telafisi için gerekli düzenleme yapılmalı. Yeni bir tasfiye kararnamesi çıkartılarak, tasfiye müracaatları reddedilmiş, teminat mektupları ve geçici kabulleri irat kaydedilen yüklenicilere yeniden tasfiye hakkı verilmeli. Sektörde yaşanan diğer bir sıkıntı da iş deneyim belgeleri ve iş bitirme belgelerine ilişkin. Yapı müteahhitleri kat karşılığı bir proje yapıyorsa iş deneyim belgesini yaptıkların işin yüzde 60’ı kadar alabiliyor. Kendi arsasına proje yaparsa hiç alamıyor. Teknik elemanlara verilen iş bitirme belgelerinin yıllık bedelleri yükseltilmeli. Gaziantep iş dünyası olarak bu konularda Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan Ankara ile aramızda köprü olmasını istiyoruz” dedi.

BU FESTİVAL GAZİANTEP’E YAKIŞACAK

TEKNOFEST 2020’nin Gaziantep’te yapılacak olmasından dolayı yaşadığım gururu ve onuru dile getiren Yıldırım, “Teknolojiye yatırım yapalım ki zaman maliyetimiz düşsün, kâr yükselsin, rekabet gücümüz artsın istiyoruz. Bu seçim; Gaziantep’in gücünü, vizyonerliğini ve birlikte hareket edebilme başarısını gözler önüne seriyor. Bu festival Gaziantep’e çok yakışacak, emeği olanlara teşekkür ediyorum” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.