1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anayasa Mahkemesinden 2 BDPli vekile iyi haber
Anayasa Mahkemesinden 2 BDPli vekile iyi haber

Anayasa Mahkemesinden 2 BDPli vekile iyi haber

Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhanın, tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme...

A+A-

Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhanın, tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı buldu. Yıldırım ve Ayhana 3er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Bireysel başvuruda bulunan diğer üç tutuklu milletvekilinin başvurularının henüz ulaşmadığı için ele alınmadığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhanın, tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı buldu

    

Tahliye talepleri reddedilen 4ü BDPli, biri bağımsız 5 tutuklu milletvekili, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

    

Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve  Van Bağımsız Miletvekili Kemal Aktaşın avukatları, başvurularında,  Uzun  tutukluluk süresi ve Seçilme hakkının ihlalini gerekçe göstermişti.

     

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvurulardan ikisi hakkında kararını verdi. Diğer üç başvurunun henüz ulaşmadığı, ulaştıktan sonra ele alınacağı öğrenildi.

    

BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhanın başvuruları, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiaları yönünden Başvuru yollarının tüketilmemiş olması nedeniyle kabul edilemez bulundu. Başvurular diğer iddialar yönünden ise kabul edildi.

    

Başvurucuların, tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiasıyla ilgili Anayasanın seçme ve seçilme hakkını düzenleyen 67. maddesinin 1. fıkrasıyla bağlantılı olarak, Anayasanın 19. maddesinin 7. fıkrasındaki, Her ne sebeple olursa olsun, hürriyeti kısıtlanan kişinin, kısa sürede durumu hakkında karar verilmesini ve bu kısıtlamanın kanuna aykırılığı halinde hemen serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkının ihlal edildiğine karar verildi.

    

Seçilme hakkının ihlal edildiği iddiasıyla ilgili de Anayasanın 19. maddesinin 7. fıkrasıyla bağlantılı olarak, 67. maddesindeki seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine hükmedildi.

    

Başvuruculara 3er bin lira manevi tazminat ödenmesine de karar verildi.

    

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümünün oy birliğiyle aldığı kararlar, yayımlanmak üzere Resmi Gazeteye de gönderildi.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.