1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ambargoya sert tepki
Ambargoya sert tepki

Ambargoya sert tepki

Suudi Arabistan’ının son 2 yıldır örtülü olarak sürdürdüğü Türk malları ambargosunu genişletmesini eleştiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya,

A+A-

 konuyla ilgili hükümetin bu konuda bir adım atamamasını da eleştirerek, dış politikadaki şahsi husumetlerinin doğrudan ticarete yansıdığını ifade etti. Yılmazkaya, "Bu alınan karar sanayi kenti olan Gaziantep İlimizi olumsuz etkileyecektir. Kısmi boykotta dahi başta Gaziantep olmak üzere bölge ihracatçısı ve çiftçisi çok ciddi maddi kayıplar yaşadı. Sorun sadece ihracatçı ve çiftçiyle sınırlı değil; İhracatın sekteye uğraması sadece ihracatçıyı değil üreticileri, nakliyecileri ve daha pek çok sektörü de olumsuz etkilediği gibi işsizliği de körüklemektedir" dedi. 

“Sanayici, iş adamı korkuyor, hükümeti eleştiremiyor ama en çok onlar bu durumdan muzdarip” diyen Yılmazkaya, Suudi Arabistan 2 yıldır çeşitli bahanelerle, Türk mallarını limanlarda bekleterek çürümeye terk etmekte. Bu uygulamayla ihracat yapan Türk firmalarının tonlarca ürünün çürüyerek çöpe atılmasına ihracatçının büyük zararlara uğramasına neden olmaktadır” şeklinde konuştu. 

İŞSİZLİĞİ KÖRÜKLEYECEK

1 Ekim'de başlayacak olan Suudi Arabistan ambargosunu değerlendiren Yılmazkaya; “Temmuz ayından bu yana firmalardan Türkiye'den mal alınmayacağına yönelik resmi taahhüt alan Suudi Arabistan hükümetinin ambargosu 1 Ekim'de başlıyor.  Bu alınan karar sanayi kenti olan Gaziantep İlimizi olumsuz etkileyecektir. Kısmi boykotta dahi başta Gaziantep olmak üzere bölge ihracatçısı ve çiftçisi çok ciddi maddi kayıplar yaşadı. Sorun sadece ihracatçı ve çiftçiyle sınırlı değil; İhracatın sekteye uğraması sadece ihracatçıyı değil üreticileri, nakliyecileri ve daha pek çok sektörü de olumsuz etkilediği gibi işsizliği de körüklemektedir.  Irak, İran, Suriye başta olmak üzere dış ticaretimizin giderek kötüleştiği bu ülkelerin yanı sıra Sudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve daha birçok ülkeyle ticaretimiz büyük darbeler aldı, almaya da devam ediyor.”

DERHAL VAZGEÇİLMELİ

Yılmazkaya, “Sorun çözüleceğine, günden güne artarak devam etmekte. Bunu ihracat rakamlarından da görüyoruz. Ortada Sudi Arabistan yönetimin hukuksuz bir ambargo uygulaması var. Bu Hukuksuz Uygulamadan Derhal Vaz Geçilmeli. İhracatçı, çiftçi, sanayici perişan oldu. Ancak iktidar tarafından şimdiye kadar Suudi Arabistan'ın boykotuna karşın atılmış herhangi bir adım yok! Sudi Arabistan yönetimini bu hasmane tavırdan biran önce dönmeye davet ediyor, AKP Hükümetinin dış politikayı, iç politikaya malzeme etmemeye, dış politikada atılacak adımlarda ülke menfaatlerini ve ticari ilişkileri göz önünde bulundurmaya ve bu yönde politikalar üretmeye davet ediyorum” dedi.   HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.