Dr. Samet Bayrak uyardı: Türkiye’de yeni salgın alarmı Dr. Samet Bayrak uyardı: Türkiye’de yeni salgın alarmı

Fonksiyonel Tıp Ünitesi hekimi Dr. Kerem Korkut, “Araştırma sonuçlarında, yaşam tarzını değiştiren hastaların bağırsak florasında çok önemli değişiklikler olduğu görülüyor. Özellikle Alzheimer'da hastalığın bileşeni olarak gördüğümüz iki özel bakterideki azalma tersine dönüyor. Yapılan çalışma, bakteri türlerindeki bu değişiklikle Alzheimer'ın ilerlemesini durdurabildiğinin yanı sıra beyin performansını geliştirdiğini de gösteriyor” dedi.

Yaşam Tarzı Değişikliklerinin Etkisi

Kaliforniya Üniversitesi'nde Prof. Dr. Dean Ornish'in koordinatörlüğünde yürütülen ve Amerika dergilerinden Alzheimer Research Therapy'de 2024 Ocak ayında yayımlanan yeni bir klinik çalışma, yaşam tarzı değişikliklerinin Alzheimer hastalarının seyrinde önemli etkileri olduğunu ortaya koydu. Araştırmada 51 hasta iki gruba ayrıldı. 26 kişi rutin tedavilerinin yanı sıra yoğun yaşam tarzı değişiklikleri yaparken, diğer gruptaki 25 kişi mevcut yaşam tarzlarını koruyarak Alzheimer tedavisine devam etti.

20 Haftalık Sonuçlar

20 haftanın ardından, yaşam tarzı değişiklikleri uygulayan grubun zihinsel performans ölçeklerinde anlamlı artışlar sağladığı, diğer grupta yer alanların ise zihinsel performanslarının bozulduğu gözlemlendi. Yaşam tarzı değişiklikleri uygulayan grupta, Alzheimer hastalığı ilerledikçe bağırsaklarda azalan iki bakteri türünün ani bir artış gösterdiği tespit edildi. Ayrıca, beyin işlevlerini bozan proteinlerin düşüşe geçtiği belirlendi.

Bağırsak Florasında Değişiklikler

Dr. Kerem Korkut, araştırmanın ve çıkan sonuçların önemine dikkat çekti. Korkut, "Çalışmada beslenme ve yaşam şeklini değiştiren, destek ürünler kullanan, stresi yöneten ve uyku kalitesine dikkat edenlerin bağırsak florasında önemli değişiklikler olduğu görüldü. Özellikle Alzheimer'da hastalığın bileşeni olan iki özel bakterideki azalma tersine dönüyor. Alzheimer'ın ilerlemesiyle birlikte düşen bu iki bakteri türünde, bağırsak florasında ciddi bir artış görülüyor. Bu değişiklik, Alzheimer'ın ilerlemesini durdurabiliyor. Aynı araştırmada Alzheimer hastalarının beyin dokularında biriken beta amiloid 40 isimli protein miktarının azaldığı gözlendi. Yaşam tarzı değişikliği yapan grupta zararlı proteinlerin azaldığı da bu çalışmayla kanıtlanmış oldu" ifadelerine yer verdi.

Yaşam Tarzı Tıbbının Yararları

Yaşam tarzı değişikliğiyle birçok hastalıkla mücadele edildiğine vurgu yapan Korkut, "Yaşam tarzı tıbbının en büyük avantajı, kişiye özgü ölçümlerle ve kişinin sağlığını öğrenmesiyle yürütülen bir süreç olmasıdır. Beslenme ve besin eksikliklerinin giderilmesi, hücresel sağlık ve potansiyelin artırılması, hareketsizlik ve uyku kalitesiyle ilgili sorunların dikkate alınması, zihinsel hareketlilik ve sosyal etkileşim gibi unsurlar kişiye özgü olarak ele alınmaktadır. Ayrıca stres yönetimi konusunda etkili yöntemlerle kişinin hayatındaki zorluk seviyesinin azaltılması hedeflenmektedir. Fonksiyonel tıp yaklaşımı, başlıca obezite, diyabet, kalp hastalığı ve bilişsel yaşlanma gibi kronik hastalıklar için kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir." diye konuştu.

Editör: Ebru Kont