Gaziantep’te Zincirli Bedestende açtıkları iş yerleri ile zeka oyunlarının insanlarda zihinsel potansiyeli artırma, algılama, problem çözme, koordinasyon, dikkat, el göz koordinesini sağlama, insanın mukayese ve muhakeme yeteneğini artırma, üç boyutlu bakış açısı kazandırma gibi faydaları olduğunu, bunu artırmak için böyle bir işe adım atıklarını söyleyen işyeri sahibi Ali Özsoy, bunun ticaret yapmak değil keyifli bir hobi olduğunu belirtti. 65 yaşındaki Özsoy, emekliğinde zamanını değerlendirmek için açtığı zeka oyunları dükkanında ürünlerin Endonezya ve Hindistan’dan getirdiklerinin, Türkiye’de bu işi sadece kendisinin yaptığını ifade etti.

Alzheimer hastalığına iyi gelir

Tiyatro festivali başladı Tiyatro festivali başladı

Oyunların nelere iyi geldiğini de anlatan Özsoy, “Bu oyunlar Alzheimer hastalığına iyi gelir. Beyin devamlı dinç olur. Oyunların tek amacı yapmak olmamalı. Oynasanız bile sizin için iyidir. Bu oyuncaklar tik ağacından yapılır. Suya dayanıklı, sert bir ağaç olduğu için kullanışlı oluyor. Diğer ağaçlarda olur ama aynı verimi alamazsın. İnsanların ilgisini biz çekmeye çalışıyoruz. Gelenlere anlatıyoruz. Hiçbir ürüne yapılışını koymadık. Çünkü yapılışını verdiğimiz zaman bunu almanızın bir mantığı kalmıyor. Kendiniz uğraşıp bulacaksınız. Çocuklardan yapmasını değil oynamasını bekleyin” ifadelerini kullandı.

Beyni genç tutuyor

Zeka oyunlarının beyni genç ve dinç tuttuğuna değinen müşteri Rıza Polat, “Ben emekliyim. Boş zamanlarımda arkadaşımın yanına gelip zeka oyunları oynuyorum. Beynimi güçlendiriyor. Bu oyunları torunlarımda oynasın diye alıp eve götürüyorum. Emeklilikte zamanım böyle geçiriyorum. Zeka oyunları alzheimerı önlüyor. Bana göre 65 yaş üstü için kullanılmalı. Çünkü unutkanlığımızı önlüyor. Ben 65 yaşındayım ama zeka oyunları sayesinde kendimi 45 yaşında hissediyorum” diye konuştu.