1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya ile Türkiye'nin ayrılmaz bağları var
Almanya ile Türkiye'nin ayrılmaz bağları var

Almanya ile Türkiye'nin ayrılmaz bağları var

Almanya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "Açık Kapı Günleri" kapsamında Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen yerel gazetecileri ağırlayan Elçi Dr. Drik Rotenberg, Türkiye'deki siyasal ve toplumsal gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

A+A-

  Ökkeş özekşi'nin katıldığı Ankara Almanya Büyükelçiliğindeki toplantıda,  Seçimler, mülteci meselesi, medya, düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki soruları yanıtlayan Rotenberg, özellikle Suriyeli mültecilerin durumu konusunda,  Türkiye'de çok yönlü diyalog kurarak faaliyet yürütmek istediklerini vurguladı.

ALMANYA'DA 3,5 MİLYON TÜRK VAR

Bu konudaki ilişkiler bağlamında birinci sırada hükümetin olduğunu kaydeden Rotenberg, "Ama meclis, muhalefet, sivil toplum örgütleri, dernekler, dini toplum temsilcileri, sendikalar da ilgi alanımıza giriyor. Türkiye'deki gelişmeler hakkında Almanya'ya raporlar vermek gibi bir yükümlülüğümüz de var. Almanya Türkiye'ye dönük büyük bir ilgi içinde siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Toplumsal özgürlükler ve afetler, sığınmacı ve mülteci konuları da Almanya açısından büyük önem teşkil ediyor. Burayı özel kılan bir durum var. Türkiye ile Almanya arasındaki özel ilişkiler, Dünyada iki ülke arasında bu kadar yoğun ilişkinin olduğu başka bir ilişki söylenemez. Komşu olmaksızın böylesi bir ilişki içinde olan iki ülke daha yok. Bu nedenle emsalsiz... Almanya'da 3,5 milyon Türkiyeli var. Türkiye'de de hayatının bir döneminde Almanya'da olup, daha sonra Türkiye'ye dönmüş 5 milyon kişi var" dedi.

OFİSLERİMİZ VAR

"Türkiye'de kaç sığınmacıya ne kadar yardım ettiniz?" Şeklindeki biri soruyu yanıtlayan Rotenberg, " Federal Hükümet, Türkiye'ye milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaptığı için müteşekkirdir. Biz, Türkiye'ye ve sığınmacılara AB ülkeleri yardımları kapsamında ve ikili ilişkiler çerçevesinde destek veriyoruz. AB düzeyinde her birinin mali değeri 3 milyar euro olan iki program var. Bu paranın verilmesiyle ilgili olarak tartışmalar da sözkonusu. Yapısal olarak Ab bütçesinden Türkiye'ye bir çek yazıp vermek mümkün değil. Bu tür yardımlar projeler bazında yapılabiliyor. Bunun için Gaziantep'te Z Bürosu, Hatay'da ise proje bazlı bir ofisimiz var" dedi.

İNSANİ YARDIM

Federal Hükümetin değerlendirmesine göre mültecilerin kısa vadede kendi rızalarıyla memleketlerine dönmesinin mümkün görünmediğini ve tam tersine İdlip'te yaşayan Suriyeliler açısından daha insani bir facianın kapıda olduğuna dikkat çeken Elçi Rotenberg, " Orada bir tehdit var. Bundan kaynaklı olarak çok sayıda mültecinin Türkiye'ye geleceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda İstanbul'da yapılan kontroller ve Yunan adalarından gelen mültecilerin ifadelerinden de elde ettiğimiz verilere göre, Afganistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerin Türkiye'yi transit geçiş ülkesi olarak gördükleri ortaya çıkıyor. Her ne kadar Türkiye mülteciler konusunda büyük bir mücadele verip, Türk toplumu büyük bir toleransla yaklaşsa da bu sorunun henüz çözüm aşamasında olmadığını görüyoruz. Bu bölge ile ilgili her türlü analizleri yapıyor ve Türk hükümetiyle görüşüyoruz. Mülteci kartı,  Batı için bir tehdit mi, bu durum Alman iç politikasını etkiliyor mu derseniz tehdit olarak değenlendirmemek gerekir. Şu an Almanya İçişleri Bakanı burada. Türk yetkililerle, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile konuşuyor. Bu durum, mülteci sorununun Alman iç siyasetine etki  ettiğinin göstergesidir" dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.