1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Allah razı olsun"
"Allah razı olsun"

"Allah razı olsun"

Gaziantep'te Hayvanat Bahçesi bitişiğine kurulan 'Özel Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin açılışına katılan engelliler ve yakınları, dünkü açılışta bu merkezin yapımında emeği geçenlere dua etti ve "Allah razı olsun"dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la birlikte geldiği şehrimizde yoğun bir gün geçirdi, önemli mesajlar verdi. “Özel Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi”nin açılışına katılan Erdoğan, Hayvanat Bahçesi’ni de ziyaret etti, Okuma Yazma Seferberliği programına katıldı. Bakanların ve Emine Erdoğan'ın övgüyle bahsettiği Özel Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Türkiye'ye örnek olması gerektiğine vurgu yapıldı. 

allah-razi-olsun7.jpg

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, “Özel Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi”nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılımıyla açıldı. Türkiye’de ilk olan ve 98 bin 500 engelli bireyin yararlanacağı merkezde görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelli bireylere destek eğitim programları verilecek. 

ÖNEMLİ MESAJLAR

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Eğer dünyanın 10’cu büyük ekonomisi olacaksa toplumun yüzde 12’si engellilerin aklını gücünü kalkınmanın bir parçası yapmalıyız” derken, Vali Davut Gül, “Sosyal medyada beceri atölyeleriyle ilgili bir paylaşımınız olmuştu. Gaziantep olarak bunu ilk biz yapmaya karar verdik” dedi. Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gaziantep Fatma Şahin’in girişimleri ile sadece alt ve üst yapıda değil, sosyal hizmetlerde de birçok projeye imza atarak öncü bir şehir olmaya devam ediyor” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, merkezin adının ‘Şefkat Merkezi, Merhamet Merkezi’ konulması gerektiğini söylerken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Esasen engel insanın zihnindedir, kalbindedir” dedi. Emine Erdoğan ise, “Gaziantep’te kayıtlı 100 bin 355 engelli bireyin olduğunu, bunların yalnızca 10 bin 855 kişinin çeşitli özel merkezlerden hizmet aldığını dile getirerek, “Hedefimiz hali hazırda destek alamayan engelli bireylerin eğitim ve rehabilitasyon ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak” dedi. 

allah-razi-olsun2.jpg

ŞAHİN: ENGELLİLER ARTIK ÜNİVERSİTE OKUYABİLİYOR

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurucu bakanlığını yaptığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde engellilerin tanımını değiştirdiklerini, hukuki düzenleme yaptıklarını söyledi. Engelli vatandaşların ikinci sınıf vatandaş gibi görüldüğünü ve kendisinin bu tanımları değiştirdiğini ifade eden Şahin, “Eğitimde artık engelli çocuklar okuyabiliyor. Üniversitelere gidiyorlar. Engelliler için sınav düzenini değiştirdik, herkesi kendi içinde sınav ediyoruz. Engelli dostu bir ülke kurabilmek için yola çıktık. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımıza ne götürdükse fazlasını alarak geldik. Her güzel işimizde yanımızda durdu. Zihinsel dönüşümde hanımefendinin beraber başlattığımız projelerin toplumda dalga dalga dağıldığına şahit olduk. Artık üniversite mezunu olabiliyorlar, artık istihdamın içinde yer alıyorlar. Artık kalkınmanın bir parcasılar. Eğer dünyanın 10’cu büyük ekonomisi olacaksa toplumun yüzde 12’si engellilerin aklını gücünü kalkınmanın bir parçası yapmalıyız. Bugün bu çalışmamız da bunun en güzel örneği oldu” dedi.

allah-razi-olsun1.jpg

VALİ GÜL: GAZİANTEP OLARAK İLK BİZ YAPACAĞIZ

Gaziantep Valisi Davut Gül de, Emine Erdoğan’ın önderliğinde başlatılan ‘Okuma–Yazma Seferberliği’ ile ilgili bilgiler verdi. Gaziantep’te birlikte iş yapma kültürünün olduğunu ifade eden Gül, “Cumhurbaşkanımızın gösterdiği projeleri hep birlikte yapıyoruz. Yapılan her projede Gaziantep en önde oluyor. Sizlerin önderliğinde okuma yazma seferberliğinden çocuk işçiliğiyle mücadleye kadar her konuda bu şehir elini taşın altına koyuyor. Bu şehirde beraber hareket etme kültürü var. Adalet bakanımızla, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, sivil toplum kuruluşları, hayırseverlerle birebir Sayın Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği projelerini en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. En son 27 Şubat’ta sizin sosyal medyada bir paylaşımınız olmuştu. Beceri atölyelerinin yaygınlaştırılması konusunda belediye başkanlarımızla, ticaret odası, sanayi odası, borsa, ihracatçılar birliğimiz bir karar aldık. Gaziantep olarak bunu ilk biz yapmaya karar verdik. 100 tane beceri atölyesi, 100 tane müzik atölyesi, 100 tanede resim atölyesi inanıyorumki bu diğer şehirlerde aynı şekilde riayet edecek. Bizlere önderlik ettiğiniz için sizlere ve ekibinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

allah-razi-olsun60.png

BAKAN ZİYA SELÇUK: ŞAHİN GÖNÜL MÜTEAHHİTLİĞİ YAPIYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, böyle duygu yüklü günleri nadiren hatırladığını ifade ederek, bu merkezin adının ‘Şefkat Merkezi, Merhamet Merkezi’ konulması gerektiğini belirtti. Selçuk, gönül müteahhitliği yapan; aynı zamanda bu merkezin fikir babası olan Fatma Şahin ve ekibine de teşekkür etti.

GÜL: ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRDIK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bugün sosyal devlet olmanın güzel örneklerinden birini yaşadıklarını belirterek,”Esasen engel insanın zihnindedir, kalbindedir. Bu cennet vatanımıza şaşı bakan, sözde engelli vatandaşlarımıza şaşı bakanlar onlardan daha engellidirler. Bu zihniyetlerden ülkemizi kurtardık. İşte bu engellilerin önündeki engelleri kaldırara kaldıra, bütün zorlukları aşa aşa inşallah bu yolculuğu hep beraber sürdüreceğiz. Bu adımların atılmasında emeği olan Hanımefendiye teşekkür ederim. Bugün adliyelerde de engelsiz alanları oluşturuyoruz.” diye konuştu.

allah-razi-olsun7-001.jpg

SELÇUK: GAZİANTEP SOSYAL HİZMET PROJELERİNDE DE ÖNCÜ

Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gaziantep’in Fatma Şahin’in girişimleri ile sadece alt ve üst yapıda değil, sosyal hizmetlerde de birçok projeye imza atarak öncü bir şehir olmaya devam ettiğini söyledi. Selçuk, “Bugün engelsiz bir yaşam için bir adım daha atıyoruz. Bugün her engeli aşarak umutlarını sürdüren engellilerimizin yanındayız. Enerjileri bize heyecan veriyor. Hizmet modellerimizle çıtamızı yükseltmeye devam ediyoruz. İsteğimiz engellilerimiz ve aileleri mutlu ve sağlıklı yaşamalarıdır. Engellilerimize girişimcilik için hibe veriyoruz. İnşallah bu merkezde büyük bir başarının kapısı olacak. Büyükşehir Belediyesine de bu merkezi açtığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EMİNE ERDOĞAN:BELEDİYELER GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPIYORLAR

Emine Erdoğan, gönül belediyeciliği anlayışının takdire şayan örneklerinden birinin açılışını yaptıklarını belirterek, “Engelsiz yaşam ve özel eğitim merkezimizin Gaziantep halkının mutluluğunu artıracak hizmetler vereceğine inanıyorum. Bu merkez sadece Gaziantep için değil ülkemiz içinde büyük bir kazanım herkese örnek olabilecek bir tesistir. Sürekli altını çizdiğimiz birşey var bizim belediyelerimiz gönül belediyeciliği yapıyorlar” dedi.

GAZİANTEP’İN RUHUNA ÇOK YAKIŞIYOR

Gaziantep’t kayıtlı 100 bin 355 engelli bireyin olduğunu, bunların yalnızca 10 bin 855 kişinin çeşitli özel merkezlerden hizmet aldığını dile getiren Emine Erdoğan, “Hedefimiz hali hazırda destek alamayan engelli bireylerin eğitim ve rehabilitasyon ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak. Bu hedefe eksiksiz ulaşacağımızdan ve yüzlerde hiç eksilmeyecek tebessümler oluşturacağımızdan en ufak bir kuşkum yok. Bu merkezde her biri alanında uzman profesyoneller var. Tarihi mirası, kültürü ve mutfağı ile dünyanın sayılı yerlerinden biri olan Gaziantep’in ruhuna da çok yakışıyor.” diye konuştu.

ENGELLİ MEMURLARA TAYİN HAKKI VERİLDİ

Son günlerde belediyelerin arka arkaya birbirinden modern ve profesyonel merkezleri hizmete soktuğunu ifade eden Emine Erdoğan şunları söyledi:”Hepsi engelli vatandaşlarımızın gerek sosyal yaşamda gerekse meslek hayatında daha fazla yer alması için. 2002”den beri hükümetimiz engelli bireylerin yaşamın tüm alanlarında aktif rol almaları için büyük icraatlar yaptı. 17 yılda 55 bine yakın engelli memur istihdam edildi. Özel sektörde engelli kişilerin istihdam edilmesi için teşvikler başlatıldı. Engelli memurlara istedikleri yere tayin hakkı verildi. 2012”den beri engelliler için tek ve merkezi sınav yeri uygulaması başlatıldı. Bununla beraber engelli ailelerini güçlendirmek için evde bakım aylığı yürürlüğe kondu. Sanatta ve sporda daha çok yer almaları hem kendilerini hem de ülkelerini temsil etmeleri için imkanlar oluşturuldu.”

MERKEZİ GEZDİLER

Açılışta GAP Görme Engelliler İlkokulu öğrencileri şarkı söylerken, Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Mehter Takımı ise konuklara parça çaldı. Daha sonra Emine Erdoğan ve beraberindeki bakanlar Engelsiz Yaşam Merkezi’nin birimlerini gezerek incelemelerde bulundular. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum