1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. ALKIŞLANAN SERGİ
ALKIŞLANAN SERGİ

ALKIŞLANAN SERGİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonuna ait eserlerden oluşan 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar Sergisi, Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te Panorama 25 Aralık Müzesi’nde açıldı.

A+A-

1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde, işgal edilen bir ülkenin ve yok edilmeye çalışılan bir halkın, tüm yokluklara rağmen ağır şartlar altında giriştiği mücadele esnasında Türk kadınının çektiği zorlukları, yüklendikleri sorumlulukları ve gösterdiği kahramanlıkları konu alan serginin, Büyükşehir Belediyesince 25 Aralık Panorama Müzesi’nde açılışı gerçekleştirildi. Açış konuşmalarının ardından sergiyi gezen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve protokol, Hisart Canlı Tarih Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’ndan eserler hakkında bilgi aldı.  Sergi kapsamında, Hilal-i Ahmer Cemiyeti (KIZILAY) tarafından kurulan hemşirelik kursları belge ve fotoğrafları, yardım rozetleri ve kartpostalları ile ilk Türk hemşire Safiye Hüseyin Elbi’ye ait madalyalar, mektuplar ayrıca savaş esnasında cephane ve erzak taşıma faaliyetlerini gösteren fotoğraf ve evraklar, fişek fabrikasında çalışan kadın ve çocukların fotoğrafları, kartpostal, aksesuar, rozet, madalya, Şefkat nişanı, mektup, propaganda afişleri, dönemin gazete nüshaları, bilgi belge ve fotoğrafları ziyaretçilerle buluştu. 

ŞAHİN: KADIN KAHRAMANLARIN MÜCADELESİNE TANIKLIK ETTİK

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Çok özel bir haftadayız. Çok özel bir mekandayız. Bizi Gazi yapan 100. Yıldayız. Bizi 100 yıl önce gazi yapan ecdadı rahmet ve minnetle anıyoruz. Müzecilik çok özel bir iş. Herkes müzecilik yapamaz. Bunun için uzman olmak lazım. Bir derdinin olması lazım. Dünyada pek çok müzeyi gezmiş bir kardeşiniz olarak İstanbul’da Nejat beyin müzesini gördüğüm zaman Anteplice dişim kitlendi. Böyle bir müze görmedim. Her şey 1’inci sınıf. O kadar ince şeyler düşünülmüş ki. Bu doğrultuda kendisine de teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sanayici bir aile ortamında büyüyen bir ismin, sergi konusunda bu denli uzmanlaşması bizlere beşeri sermayenin önemini bir kez daha hatırlattı. Açılışını yaptığımız müzede kadın kahramanlarımızın neler yaptığına tanıklık etme şansına erişeceğiz. Çok özel bir çalışma var burada. İlk kez Gaziantep’e getirdik” dedi. 

GÜL: HER HAFTA FARKLI ETKİNLİKLERİMİZ OLUYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül 2021 yılının Gaziantep’in kurtuluşunun 100. Yılı olduğunu hatırlatarak, “Bu özel yıl dolayısıyla da her hafta farklı etkinlikler yapılıyor. Bugün de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi ve Nejat Çuhadaroğlu iş birliğinde Kurtuluş Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nda mücadele veren kadın kahramanlar sergisi ziyaretçilerine açılıyor” diye konuştu. 

ÇUHADAROĞLU: TÜRKİYE’DE İLK KEZ GAZİANTEP’TE 

Hisart Canlı Tarih Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu da şunları aktardı: “Bizim için çok önemli bir gün. Özellikle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve ekibine teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Türkiye’de ilk kez kadın kahramanlar sergisine Gaziantep ev sahipliği yapıyor. Bu sergi inşallah önümüzdeki zamanlarda diğer şehirlerimizde de sergilenecek. Bütün yetkililere ilgi alaka ve hassasiyetlerinden dolayı müteşekkirim. İstanbul’da Hisart Canlı Tarih ve Diaroma Müzesi’nin sahibiyim. Müzemi ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sayesinde bu müze bugün Gaziantep’te ziyaretçileriyle buluşacak.”  HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.