1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ALIN SİZE ARSA
ALIN SİZE ARSA

ALIN SİZE ARSA

* Hindistan modelini hayata geçireceğiz

A+A-

*İnsan yoğunluğunda Moskova ile yarışıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘Ulaşım ve Vatandaş Odaklı Akıllı Kent Uygulamaları” konulu toplantıda pandemi sürecinde daha da önem kazanan dijitalleşmeyle ilgili yapılacak çalışmaları anlattı, Hindistan modelini Gaziantep’te uygulayacaklarını söyledi. Bilişim A.Ş. adlı özel bir birim kuracaklarını belirten Şahin, şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan konut ihtiyacını karşılamak ve yüksek kiraların önüne geçmek içinde yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirtti. Gaziantep'in metrekareye düşen insan yoğunluğunda Moskova ile yarıştığını dile getiren Şahin, açık alanlarla ilgili merkezde ciddi bir sıkışmanın olduğunu belirten Şahin, Gaziantep'in metrekareye düşen insan yoğunluğunda Moskova ile yarıştığını dile getiren Şahin, açık alanlarla ilgili merkezde ciddi bir sıkışmanın olduğunu belirtti. Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Hasan Kömürcü ise,  yapılan çalışmalarla ilgili sunum yaptı. Metroyu anlatan Kömürcü, "Eğer Metro projesini hayata geçiremezsek şehir hastanesinin trafiğini yönetmemiz çok zor olacak. O yüzden Metro Gaziantep açısından çok kıymetlidir" diye konuştu

KUZEY ŞEHİRDE 1 MİLYON METREKARE ARSA BİZİM

Şahin, “Arsa pahalı diyorlar işte size arsa. Kuzey Şehirde 1 milyon m2 arsa bizim. İşveren kendi ustasına ve işçisine ev yapsın dedik. Erdemoğlu ailesi geldi bize yer gösterin dedi. 700 konut yapacak. Bu işi yapacaklara Erdemoğlu modelini sizde uygulayın dedik, insanlar işçisine, ustasına ev yapsın. İşverenler çok ciddi servis parası ödüyorlar. İşçi 2 saat yolda gidip geliyor. Hem pandemi sürecinde riski azaltmış oluruz” dedi.

BÜYÜK İŞLER ZAMAN İSTİYOR

Kentimizin en önemli gündem maddelerinin konut, eğitim ve okul olduğunu, çok fazla göç aldığımızı belirten Şahin, “Bunlara sürekli yatırım yapmanız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız vekillerimize teşekkür ediyoruz. Ankara’da kapı kapı dolaşıp projelerimizi takip ediyoruz. Çünkü takip etmeden sonuçlanmıyor. Asım Başkan Gaziray bu kent için çok önemli, biz bu işi başaradık dedi. Üzerinden 6 sene geçti son 1 senemiz artık yüze yüze kuyruğuna geldik. Birebir takip etsenizde büyük işler zaman istiyor” dedi.

BİLİŞİM A.Ş. KURACAĞIZ

Pandemiden sonra dijitalleşmenin en önemli başlıklardan biri haline geldiğini söyleyen Şahin, “Biz zaten akıllı şehirleri başlatmıştık. Bilişim A.Ş. diye özel bir birim kuruyoruz. Hindistan’da bir model var gençlerimizi yetiştirmemiz lazım. Bilişim alanında ara eleman ihtiyacını ve yetişmiş insan gücünü karşılamak için mutfak oluşturmak istiyoruz” dedi.

AŞIRI SOSYAL BİR ŞEHRİMİZ VAR

Gaziantep’in pandemiye düşük riskle başladığını dile getiren Şahin, “Olağanüstü gayret gösteriyoruz. İnsanlarımızın çoğu yeni normali herşeyi normal anladı. Gaziantep olarak m2 insan yoğunluğunda Moskova ile yarışıyoruz. Biz ne Konya ne Kayseriyiz. Merkezde ciddi bir sıkışmamız var. Aşırı sosyal bir şehrimiz var. Herşeyi birlikte yapmaya alışmışız. En büyük sorun zihinleri değiştirmek. Maskem yok bulamıyorum demesinler diye 15 milyon maske ürettik. Kapı kapı dağıttık ama Allah için ya çantasında ya kolunda ya çenesinde. Yarın başka sorunlar yaşarız dediğimizde de başka türlü anlaşılıyor. Herkes elinden geleni yaptı. Azıcık dikkat, azıcık tedbir. Şu anda mahalle pandemi kurulu oluşturma kararı aldık. Herkesin kendini koruması lazım” 

ERDEMOĞLU MODELİNİ SİZDE UYGULAYIN

Kuzey şehir ve Geneyik bölgesiyle ilgili bilgi veren Şahin, geçtiğimiz günlerde konunun muhataplarıyla yaptıkları toplantıda konut ihtiyacını masaya yatırdıklarını anlattı.Şahin, “TOKİ üzerine düşeni yapıyor. Orta ve alt gelir grubunun konut ihtiyacı çok fazla. En önemli mesele finansal model. Perşembe günü bir yuvarlak masa toplantısı yapacağız. Her kesimden işin uzmanı bu toplantıya katılacak.Bu model önemli. Yeni bir şey söylememiz lazım. Yoksa kira fiyatlarının yükselişini durduramayız. İnsanların uzun vadede konut sahibi olacağı finansal model. En büyük faydası konut kredileri çok düştü. Konut ihtiyacı çok fazla. Doğru modellersek biz bunu yapacağız. En büyük gücümüz arsa, şu anda Kuzey Şehirde 1 milyon m2 arsa bizim. Arsa pahalı diyorlar işte arsa. İşverene kendi ustasına ve işçisine ev yapsın dedik. Erdemoğlu ailesi geldi bize yer gösterin dedi 50 bin m2 bu mecliste karar alıyoruz, 700 konut yapacak. GAGEV’i topladık. Bütün oda başkanlarına ve bu işi yapacaklara Erdemoğlu modelini sizde uygulayın dedik insanlar işçisine, ustasına ev yapsın. Çok ciddi servis parası ödüyorlar. İşçi 2 saat yolda gidip geliyor. Hem pandemi sürecinde riski azaltmış oluruz. Bu ay içinde topluma başka bir şey söyleyeceğiz” diye konuştu.

YENİ VAGON ALACAĞIZ

Millet Bahçesi’nin bir yıl içinde biteceğini söyleyen Şahin, Dutluk Köprülü Kavşağı’nın projesini kendilerinin yapımını ise Şahinbey’in üstlendiğini belirtti. Şahin, “Karayolları yapsın diye çok uğraştık ama onlar buna giremeyiz hukuki sorun olur dediler. Başkanımız Tahmazoğlu siz projesini yapın biz yapalım dedi. Pahalı bir yatırım. 70-80 miyyonluk bir yatırım” dedi. Şahin, 18 Ağustos’ta yeni vagon alımı yapacaklarını da belirtti.

ZİHİNLERİ DÜZELTMEMİZ LAZIM

Fatma Şahin, ilaç ve aşı bulunana kadar maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu: "Yeni normalin şehrimizde olduğu gibi ülkemizde de her şey normal anlaşıldı. Aşırı sosyal şehrimiz var her şeyi birlikte yapmaya alışmış bir yaşam şeklimiz var. En büyük sorun kafaları, zihinlerin değiştirmek, Ağrı Dağı'nı oynatmak kadar zor. Ben her gün mahallelere gidiyorum. Mazeret olarak 'başkanım maskem yok, maske bulamıyorum, maske pahalı' demesinler diye 15 günde 15 milyon maske diye olağanüstü bir işi tam bir Gaziantep modeliyle başardık. Bu çok bütçemiz, çok paramız olduğu için değil, insana kıymet verip onların yaşam kalitesini artırıp ve ihtiyacını gidermekti. Kapı kapı da evlerine dağıtıyoruz. Allah için ya çantasında ya kolunda ya çenesinin altında taşınıyor. Ondan sonra 'Bak dikkat etmezseniz yarın çok daha büyük sorun yaşarız' diye örnek verdiğimde başka türlü anlaşılıyor. O yüzden zihinleri düzeltmemiz gerekiyor. Yoksa herkes Allah için bütün belediyeler, sağlık kurulundaki herkes elinden geleni yaptı."

MAHALLE PANDEMİ KURULU 

Kovid-19 ile mücadele noktasında herkesin katılımcı olduğu yeni bir çalışma modelini hayata geçireceklerini söyleyen Şahin, "Şu anda Mahalle Pandemi Kurulu oluşturma kararı aldık. Burada okul müdürü, muhtar, cami imamı, o mahalleye dair bütün kanaat önderleri, bir de sivil toplum vereceğiz. Çünkü herkes validen bekliyor, herkes birinin başına zabıta ve polis koymasını bekliyor. Böyle bir şey yok. Yaşam alışkanlığını bir defa tartması lazım. Bu konuda da gayret gösteriyoruz. Ben, birlikte başaracağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Fatma Şahin, insanlarının toplu şekilde kapalı alanda bulunmaması gerektiğine dikkati çekerek kentin 5 yerinde açık alanlarda nikah kıyılması için çalışma yaptıklarını ve ilk nikahın da cuma günü kıyılacağını söyledi. 

ÖNCE PLAN SONRA UYGULAMA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Hasan Kömürcü, “Planlamak çok kıymetliydi. Ulaşımı planlayabilmek için imar planını da eş zamanlı gerçekleştirmek gerekiyor. İlk süreçte başlattığımız konu çok önemli. Çünkü ulaşım çok pahalı bir yatırım. Geri dönüşü çok zor. Doğru planlamak gerekiyor. Biz, ulaşım ana planı sürecinde tek başına karayolu iyileştirilmesi ile yetinmedik, bütüncül olarak konuyu ele aldık. Arazi kullanımı, erişilebilirlik başlıkları çok önemliydi. Yeni yolculuk taleplerinin yönetimi keza çok önemliydi. Ulaşım talebindeki artışı önleyebilmek ve ulaşım ve trafik sıkıntısının önüne geçmek amacıyla çözümler geliştirmek için yoğun gayret gösterdik. Ulaşım bileşenlerinin ana çıkış noktası genel anlamda bu oldu. Karayolları ile ilgili düzenlemeleriyle artan yolculuk taleplerini yönetmek çok zor. Bu nedenle mutlaka talepleri neticeye kavuşturmak için toplu taşıma, bisiklet ve yaya gibi çözümlerle bakış açımızı güçlendirmemiz lazım. Kent merkezine erişim anlamında sadece karayolu endeksinin yaşanabilir ve sürdürülebilir kentler açısında çok riskli bir çözüm anlayışını içerisinde barındırdığını söyleyebilirim. Buna alternatif yöntemlerle birlikte bu süreci yönetmek lazım. Bizim ulaşım ana planı ilkelerinden bahsediyorum. Zaten nüfus artışı, araç sahipliliğini birlikte gördüğümüzde Gaziantep’in sanayi kenti olup cazip bir şekilde her geçen gün nüfusunun arttığını görmektesiniz. Buna ait önlemler gerçekleştirmek gerekiyordu. Baz şehirlerde çalışan insan sayısının var olan nüfusundan çok fazla olduğunu söyleyebilirim.  Yolculuk sayılarına baktığımızda 2030’la ilgili, bugünkü yolculuğumuzun 3 katına çıkacağını öngördüğümüz için geleceği dönük projeleri hayata geçirmek gerekiyordu. Mevcut durumda klasik alışkanlıklarımızın otopark ihtiyacı, otomobil odaklı çözümler, yük taşıtları şeklinde olduğunu görüyoruz. Ancak, bunu yerine ulaşım ana planıyla temel prensipte engellilerle birlikte yaya ve bisikletin olmazsa olmazımızdır"

GAZİ ŞEHRİN MEGA PROJELERİ DETAYLANDIRILDI

Geleceğe yönelik ulaşım alternatifleri açısından GAZİRAY projesini çok önemli olduğunu söyleyen Kömürcü, “GAZİRAY hepimizin de bildiği üzere 25 kilometrelik bir aks üzerinde yapılandı. 16 istasyondan oluşuyor. Açık bölümlerdeki çalışmaların ortalama yüzde 95’i tamamlandı. Kapalı bölümlerine ise ekim ayı itibariyle başladık. 2020’nin sonu gibi hatta eylül ayı civarında trafiğin etkilenen bölümlerinde yapılan çalışmalar sonlanacak. Ayrıca kentte yaşanacak olası trafik problemlerinin önüne geçmek adına çok ciddi sayıda alt geçit ve üst geçit projeleri ürettik. Bunlar kentte çok önemli kazanımlar oldu. GAZİRAY sürecinin yapım aşamasında ciddi anlamda vatandaşların bazı alışkanlıklarını değiştireceğimizi biliyorduk. Bazılarına sorunlar yaratabileceğiz. Bunun için ön bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Bu bilgilendirme çok önemliydi. Süreci doğru yönetmemiz gerekiyordu. Metro hattı GAZİRAY’dan bağımsız düşünülemez. Gaziantep’te direk Gar Meydanı’ndan başlayan ardından Millet Bahçesi’ne doğru uzanan kamulaştırmanında minimum çıkması açısından ana koridordan çok sapmadan ve yer altı durumunu da gözeterek bazı noktalarda eksi 22 metre, en yüksek derinliğimiz olan Düztepe’de eksi 53’ten geçerek ve kentimiz için çok önemli bir kazanım olacak şehir hastanesi bölgesinde son bulacak. Eğer Metro projesini hayata geçiremezsek şehir hastanesinin trafiğini yönetmemiz çok zor olacak. O yüzden Metro Gaziantep açısından çok kıymetlidir. Ayrıca vatandaşımıza sunduğumuz bir altyapıyla sadece çağrı butonuna basmadan mobil uygulama aracılığıyla taksinin nerede olduğunu görüp ne zaman geleceğini tespit edip ne kadar ödeceğini bileceği ve gideceği güzergahı rahatlıkla gözlemleyebileceği bir teknolojik alt yapı için çalışmalarımızı tamamladık. Umarım en kısa sürede bu çalışmalarımızı hayata geçireceğiz.  Belediyemizde çok ciddi miktarda emek veren arkadaşlarımız vardı pandemide. Gerçekten riskli bir dönemde hiçbir çalışmayı aksatmadan tüm faaliyetlerimize devam ettik. Alt yapı açısından pandemi dönemini avantaja çevirmemiz lazımdı. Kentte yaşam durgun bir hal kazanmıştı. Bazı yerler kapalıydı. Pandemi döneminde biz bir taraftan yolcuların sağlığı açısından maske ve dezenfektan ürünlerini sunduk. Ayrıca ateş ölçerlerle erken teşhis adına çalışmalarımızla hizmetimizi sürdürdük. Süreçleri birebir planlı olarak devam ettirdik. Toplu taşıma kullanımı 13 milyondan 2 milyona düştü. Kent merkezinde küçük çalışmalara bile vatandaşın tahammülü olmayan caddelerimiz mevcuttu. Biz pandemide hızlı bir şekilde köklü iyileştirmelerde bulunduk. Kent merkezindeki mesaimizi çok kısa bir sürede tamamlamış olduk. Bunun yanı sıra Mezarlık Kavşağı’ndaki eski yapıların düzenlenmesi için çalışma başlattık 25 Ağustos’a kadar bölgede mesaimizin sonlanmasını planlıyoruz” şeklinde konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR ÇAĞRI MERKEZİ KAMU KURUMLARI ARASINDA TÜRKİYE’DE BİRİNCİ SIRADA

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mete Deniz, ise yakın zamanda 4 uygulamayı birden devreye aldıklarını aktararak, “Vatandaş odaklı uygulamamızın başında GİKOM geliyor. GİKOM, pandemi sürecinde valilik, kaymakamlık ile ilgili vakıf ve kuruluşlarla çok entegre bir sistem kurdu. Buradaki amacımız dağıtım ve yardımlarla ilgili mükerrerliğin önüne geçmekti. Ciddi bir bilgi bankası oluşturduk. Şehre gıda yardımını homojen dağıtabilecek yapımız oluştu. Yüzde 95 oranında mükerrerliğin önüne geçtik ve sistemi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu şehri anlık olarak takip ettik, nerelere yardım yaptık ciddi manada özellikle GASMEK koordinasyonunda devam ettirdik. Bizim çağrı merkezimiz Türkiye’nin en iyilerden birisi. Servis seviyemiz yüzde 95’in altına düşmüyor. Vatandaşın bekleme süresi ortalama 4 saniye. Pandeminin en yoğun olduğu süreç olan Nisan Ayı’nda gelen operatör datasında 1 milyon 413 bin dakika karşılama yaptık. Bu bize gelen çağrıların tamamını karşılamak demek. Bu konuda kamu kurumları arasında 1’nci sıradayız ve bu listeye bütün Büyükşehir Belediyeler dahil. Toplamda bankalarda dahil edildiğinde ise bütün kurumlar arasında 8’nci sıradayız. Bize en yakın büyükşehir belediyesi 600 bin dakika karşılamış. Burada bir teknik bilgi verilecek olursa bütün büyükşehirlerde daha az bir arama yapılmadı. Ama bizim farkımız kanal sayısını çok arttırdık ve şehirde gelen taleplerin hepsini aldık ve altyapımızın gücünü görmüş olduk. GİKOM ile alakalı bütün temas noktalarını teke düşürdük” ifadelerini kullandı. 

ŞEHRİMİ GÜZELLEŞTİR VE MOBİL DİJİTAL KÜTÜPHANE MOBİL UYGULAMASI DEVREYE ALINDI

“Şehrimi Güzelleştir” mobil uygulaması hakkında konuşmasına devam eden Deniz, bu uygulamanın farkı sizin başvurularınızın hafızasını oluşturuyor. Şikayetlerinizin son durumunu, hangi aşamada olduğunu, hangi birimde olduğunu, olumlu ve olumsuz kapanıp kapanmadığını takip edebildiğiniz bir uygulama. Hem android hem İOS uygulama marketlerinde yayınladık. Hem konumu belirtip hem fotoğrafını çekip yükleyebilirsiniz şikâyetlerin. Dijital kütüphaneyi yapmıştık bunun mobil uygulamasını devreye aldık. 20 bin kitaba çok hızlı ve rahat ulaşabildiğimiz bir uygulama. Yine bu uygulama marketlerinde yayında” dedi. 

GÜVENLİ PARK SİSTEMİ HİZMET VERMEYE BAŞLIYOR

Güvenli Park Sistemi’nin işleyişinden ve faydalarını anımsatan Deniz, “Panik butonları yerleştirdik. Bu uygulamanın Türkiye’de benzeri ve örnekleri yok. Burada vatandaş çok hızlı bir şekilde bu sistemin merkezine ulaşabiliyor. Bu merkeze ulaşmanın yanı sıra ciddi bir merkezi izleme sistemi mevcut. Burada bütün park akıllı yazılımlarla takip ediliyor. Güvenlikteki bir arkadaş bu ekranlara bakmasa bile herhangi bir çocuk düştüğünde ve belli süre kalkmadığında, kavga çıktığında, anormal durum olduğunda veya biri şüpheli bir paket bıraktığında merkeze uyarı gönderilecek. Burada kameralar da ilgili alana zoom yapacak ve güvenlik birimlerimize verilen mobil uygulamalarla görev yerlerinde değillerse saha da bile uyarı alabiliyorlar. Bir çocuk kaybolduğunda ise fotoğrafı gösterildiğinde sahada güvenlik personelindeki mobil uygulamalara hemen o çocuğun kameralara takıldığı yerin koordinatları veriliyor” diye konuştu. 

TEKNOFEST’İN RUHUNA UYGUN YENİ WEB SİTESİ

Son olarak www.dijital.gaziantep.bel.tr yeni bir web sitesini yayına aldıklarını dile getiren Deniz sözlerini şöyle tamamladı: “TEKNOFEST’in ruhuna uygun olarak dizayn edilmiş yeni yüzü ve görseliyle yayında. Önümüzdeki haftalardan itibaren tamamen devreye alıp www.gaziantep.bel.tr olarak yayına alacağız. Burada etkinlikleri çok hızlı bir şekilde takip ettiğimiz hem de Gaziantep ile ilgili bilgilere ulaşabileceğinizi bir web sitesi oldu. Yeni bir görsel tasarımla hizmet vermiş olacağız.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT * MERAL KINACILAR ERBEKTE

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum