1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ali Gür, ters köşeye yatırdı
Ali Gür, ters köşeye yatırdı

Ali Gür, ters köşeye yatırdı

Son aylarda Gaziantep kamuoyunu oldukça meşgul eden, Üniversite Rektörlüğüne atanan Ali Gür kendisine şans tanımayan ve engellemeye çalışanları ters köşeye yatırdı.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
Adı üzerine çok spekülasyon yapılan ve eşi ile kendisi hakkında Paralelci yaftası yapıştırılan Ali Gür'ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Rektörlüğü atanması, bomba etkisi yarattı. 

ATAMASI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü'ne rektörlük seçimlerinde en fazla oyu alan Ali Gür'ü atadı. Gür'ün rektör olarak atanması, hakkında paralel iddialarını çürüttü. Sosyal medyadan Gür'e tebrik ve kutlama mesajları yağarken, Elazığlıların sevinç paylaşımları da dikkat çekti. Gür'ün atamasının ardından telefonlara bakmaması, sosyal medyadan yorum yapmaması, tebrikleri retweet yapması dikkat çekti.

Gaziantep Üniversitesinde 10 adayın yarıştığı rektörlük seçiminde Kullanılan oyların 126’sını Prof. Dr. Ali Gür alarak birinci olurken, Prof. Dr. Cahit Bağcı 112, Prof. Dr. Mehmet Koruk 103, Prof. Dr. Teyfik Gülsoy 94, Prof. Dr. Metin Bayram 75, Prof. Dr İbrahim Güzelbey 50, Prof. Dr Mehmet Tarakçıoğlu 44, Prof. Dr. Recep Yumrutaş 40, Prof. Dr. Mustafa Namıduru 8, Prof. Dr. Orhan Göztaşı 6 oy almıştı.

6 İSİM MÜLAKATA GİTTİ

İlk 6'ya giren rektör adayları YÖK'te yapılan mülakata katılmış, YÖK mülakat sonrası yaptığı incelemenin ardından 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a göndermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Gaziantep Üniversitesi'nin de aralarında olduğu 10 üniversitenin adayları gönderilirken, Cumhurbaşkanı bunlardın Gaziantep Üniversitesi dışında 9 üniversiteye rektör atamasını geçtiğimiz hafta atamıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİTESİNDEN DUYURULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer üniversite rektörlerini atarken, Gaziantep Üniversitesi'ni bekletmesi, listeyi beğenmedi mi, YÖK'ten yeni liste mi isteyecek sorularını akıllara getirmişti.

İŞTE GÜR'ÜN ATAMA DUYURUSU

Rektörlüğe Gür'ün atanması Cumhurbaşkanlığı sitesinden duyuruldu. Duyuruda, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Ali GÜR’ü atamışlardır." denildi.

PROF. DR. ALİ GÜR KİMDİR?

Prof. Dr. Ali Gür, 1970 yılında Elazığ’da doğdu ve 1993 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1998 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalından uzmanlık alarak; 2000 yılında yardımcı doçentliğe atandı. Nisan 2003’de Doçentlik sınavını geçen Dr. Gür, Nisan 2009’da Dicle Üniversitesinde profesörlüğe atandı. YÖK kanununun 40/b maddesi kapsamında Gaziantep Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında 1 yıllığına görevlendirildi. Halen Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında öğretim üyesi ve aynı zamanda 2012 yılından bu yana rektör yardımcısı olarak görevini yürütmektedir. Dr. Gür, ulusal ve uluslararası birçok ödül ve teşvike layık görülmüş olup; 2004 yılında Pfizer Articulum Fellowship bursunu kazanarak 1 yıl süreyle Leeds Üniversitesi Romatolojik araştırmalar merkezinde Prof. Paul Emery ile birlikte erken romatoid artrit, ankilozan spondilit, psoriatik artrit ve biyolojik ajanlar üzerine çalışmıştır. Dr. Gür, aynı zamanda Algoloji yan dal uzmanlığı belgesine sahiptir. Dr. Gür’ün, 70’i uluslararası olmak üzere 120’den fazla bildirisi;  80’i uluslararası saygın dergilerde olmak üzere 130’un üzerinde basılmış makalesi ve bu makalelere yapılmış 3000’in üzerinde atıfı bulunmaktadır. Ulusal ve Uluslararası birçok dergide yayın danışma kurulunda bulunmakta, aktif hakemlik ve editörlük yapmaktadır.  Dr. Gür, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.