1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akyılmaz büyük oynuyor
Akyılmaz büyük oynuyor

Akyılmaz büyük oynuyor

Eylül yapılan yapılacak Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği başkanlığına aday olan Gaziantep Elbeyliler Dernek Başkanı ve Beğdilli Oğuz Boyları Federasyonu Genel Başkanı Faik Akyılmaz oldukça iddialı.

A+A-

Türkiye’de Yörük ve Türkmen adıyla kurulmuş 500 aşkın dernek olduğunu belirten Faik Akyılmaz, “Seçildiğim taktirde Yörük ve Türkmen Dernekleri Federasyon, Konfederasyonları, tek çatı altında birleştireceğim. Türkiye ve Dünyadaki Bütün Yörük ve Türkmenler birleşecek. Küçük olsun benim olsun anlayışına son vereceğim” dedi.

GENİŞ BİR KİTLEYİ TEMSİL EDİYOR

1994-2004 yılları arasında Oğuzeli ilçesi Karacaören Köy muhtarlığı görevi yaptığını, 2004-2009 yıllarında İl Genel Meclis Üyesi, Meclis Başkan Yrd olarak ilgili komisyon başkanlıkları görevlerinde bulunduğunu belirten Faik Akyılmaz, ”2004’de Gaziantep Elbeyliler Derneğini kurdum. Bu dernek 5000’ini aşkın Yörük ve Türkmenleri temsil eder. 2006’da Gaziantep Beğdili Oğuz Boyları Federasyonu kurucusu oldum ve genel başkanlık görevim devam etmektedir. Bu Federasyon 5 Türkmen Derneğinin bir araya gelmesiyle oluşan bir tüzel kişilik olup, bu dernek 10 bin  civarını aşkın Yörük ve Türkmen topluluğunu temsil eder” dedi. 

ETNİK ALAN SÖZ KONUSU

Suriye’nin Halep ve ilçelerinde 177 Türkmen Köyünde yakın akraba ve siyasal etki alanının sözkonusu olduğunu belirten Akyılmaz şunları söyledi:” Gaziantep İlimize 500 bini aşkın Suriyeli göçmenler yerleşmiş olup, bu grubun 250 bini aşkın bölümü Türkmen kökenlidir. Bu topluluğun 4000’ni aşkın aile fertleri Türk Vatandaşlığına kabul edilmiştir. Suriye’de Halep Vilayeti özellikle El-Bab, Cerablus, Azez bölgesinde Fırat kalkanı kapsamında Ordumuza yerelde bir nevi lojistik destek sağlanması amacıyla Sayın Valimizin izni ile Sivil Koordinatör olarak görevlendirilerek 177 Türkmen Köyünün İŞİD’ten temizlenme sürecinde gıda (ekmek, su), barınma ihtiyaçları (battaniye, yaşam araç ve 3 gereçleri vbg.). El-Bab, Cerablus, Azez bölgesinde 48 ilköğretim okulunun eğitim ve öğretime başlaması için gerekli eğitim malzemeleri ve lojistiğini temin ettim.”

BİRARAYA GETİRECEĞİZ

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı verilerine göre 2018 yılı Mart ayında Türkiye’deki dernek sayısının 112 bin 722 olduğunu dile getiren Akyılmaz, “Yörük ve Türkmen adıyla kurulmuş olan 500 aşkın dernek olup, sayısı 20 bini aşkın Dernek, Federasyon, Konfederasyon, Vakıf tüzüklerinde Yörük-Türkmen kültürüyle doğrudan ve dolaylı atıflar sözkonusudur. Yörük ve Türkmen Dernekleri Federasyon, Konfederasyonları, tek çatı altında birleştirerek, kurumsallaşmaya önem vererek, köhne Bizanstan kurumlarımıza sirayet eden hastalık olan küçük olsun benim olsun anlayışına son vereceğim. Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliğimizin Genel Kurulu  Eylül 2019’da şahsımı Genel Başkan olarak seçip görevlendirdiği takdirde; sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki Yörük Türkmen kurumsal yapılarının  yüzde 90’ını  Birlik Şemsiyesi altına toplayacağım” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.