1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aktaş endişeli
Aktaş endişeli

Aktaş endişeli

Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Hasan Aktaş, Üretim ve yatırıma dönük olmayan ithalat, ülkenin lehine değil, tam tersine aleyhine olduğunu söyledi....

A+A-

Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Hasan Aktaş, Üretim ve yatırıma dönük olmayan ithalat, ülkenin lehine değil, tam tersine aleyhine olduğunu söyledi. Aktaş, ihracatın artırılmasının önemine değinirken, sektörsel bazda teşviklerin verilmesinin şart olduğunu vurguladı.

"Ülkede artan işsizliğin ve istihdam sorunlarının en önemli nedeni tüketime yönelik ithalatın artmasıdır" diyen Aktaş, "Bu şekilde artan ithalat üretim ve istihdama darbe vurmaktadır. Yerli sermayenin gelişmene engel olmaktadır. Sonuçta ülkede işsizliğin ve açlığın artmasına neden olmaktadır. Çünkü üretime ve istihdama dönük olmayan bir ithalatın, ülke ekonomisine katkısı yoktur. Bundan nasıl övgü ile bahsedilebilinir" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE AÇIKLAR ÜLKESİ

İthalatın ancak üretime dönük olanının ülke ekonomisine katkısı olabileceğini vurgulayan Aktaş, ithalat ile ihracat arasındaki farkın kapatılamadığı gibi, ülke ekonomisine önemli katkısı olan ihracat miktarının da ithalata oranla çok düşük olduğu, yapılan ihracat miktarından hiç bahsedilmediğine dikkat çekti. Türkiye'nin açıklar ülkesi olduğunu belirten Aktaş, "Cari açık, ödemeler dengesi açık, borçların artışı, reel faiz oranlarının yüksekliği gibi nedenler ülkede yatırımın önündeki en önemli engellerdir. Onun için biran önce reel faizler düşürülmeli, yatırım artırılmalı, istihdamlar yaratılarak ta işsizlik azaltılmalı. Diğer taraftan dünya pazarlarında rekabet edebilmek ve yatırımları artırmak içinde sektörsel bazda teşvik verilmeli" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.