1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akşener rüzgârı
Akşener rüzgârı

Akşener rüzgârı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gaziantep’te büyük coşkuyla karşılandı…

A+A-

Güne Nizip’e giderek başlayan Akşener, ardından Oğuzeli’ne geçti. Öğleden sonra ise Gaziantep Ticaret Odası’na geçen Akşener iş dünyası ile buluştu. 24 aydır il il, ilçe ilçe esnaf gezdiğini, bugüne kadar iktidar partisini hiç yermeyip, kendi partisini övmediğini söyleyen Akşener, “Amacım, esnaf kardeşlerime, işsiz kişilere, atanamamış gençlere, sağlıkçılara ve evi geçindirmekte zorlanan annelere, bin 500 lira maaş alan emeklilerimize, yoksulluk sınırı altına düşmüş asgari ücretimize ve çiftçimize, besicimize dikkat çekmektir” dedi. 

SEBZE HALİNDE KONUŞTU

Akşener, Nizip ilçesindeki Sebze Halinde esnafla buluştu. Esnafın sorunlarını dinleyen Akşener, ""Şu anda iktidara sesleniyorum, birinci aşama geçti ama ekinler toprağı çatlatma durumundayken bedava gübre verin çiftçiye, en azından ikincisini atsınlar” dedi. 

BAŞARILIYIZ

Akşener, Nizip ilçesindeki Sebze Hali Meydanı'nda yaptığı konuşmada, bugüne kadar saha çalışmaları sırasında hiçbir zaman iktidar partisini yermediğini, kendi partisini de övmediğini söyledi. Esnaf ziyaretlerinde atanamayan gençlere, işçilere, yoksulluk sınırının altına düşmüş insanlara, çiftçiye dikkati çekmeye çalıştığını, halkın taleplerini kamuoyuna taşımaya gayret ettiklerini anlatan Akşener, bunda da başarılı olduklarını kaydetti.

aksener-ruzgâri17.jpg

BİZLERE IŞIK OLUYORSUNUZ

Akşener, ”Bu gezilerin neticesinde, sizlerden aldığımız öneriler ışığında pek çok öneride bulunduk. Sonuç itibariyle bazıları görüldü, bazıları görülmedi ama milletin sesi olma gayretinden bazı rahatsızlıklar var. Çünkü sesiniz gündeme geldiği zaman ağaların rahatı bozuluyor. O rahatı elbette elbirliğiyle bozmaya devam edeceğiz. Dün asgari ücret açıklandı, daha da iyi olabilirdi doların mevzusundan dolayı ama bizlerin sizden aldığımız bilgiler ışığında böyle bir açıklama yapıldı. Şimdi Nizip'in ortasından emekliler adına diyorum ki 1500-2000 lira emekli maaşı olmaz. Her emekli maaşının tümünü eşit şekilde asgari ücret kadar yapın."

GÜBRE ARTIŞLARI

Gübre fiyatlarındaki artış nedeniyle çiftçilerin toprağına gübre atamadığını savunan Akşener, "Şu anda iktidara sesleniyorum, birinci aşama geçti ama ekinler toprağı çatlatma durumundayken bedava gübre verin çiftçiye, en azından ikincisini atsınlar." dedi. Akşener, daha sonra beraberindeki parti yöneticileriyle esnafı ziyaret etti.

İŞ DÜNYASIYLA BULUŞTU

Akşener, Gaziantep'te iş dünyasıyla buluştu. Ticaret Odası’na giden Akşener, burada Başkan Tuncay Yıldırım ve yönetimiyle ülkenin ve Gaziantep'in sorunlarını konuştu. Ardından GTO üyeleriyle değerlendirme yaptı. Akşener sürekli esnaf gezisi yaparak halkın sorunlarını gündeme getirmeyi tercih ettiğini, ticaret odasında da benzer nedenle bulunduğunu ifade etti. Akşener,  sınır nedeniyle Türkiye'de ekonomik coğrafyanın da var olduğu aktardı.  Akşener, sınır komşusu ülkelerle ticaretin geliştirilmesi yönünde çağrıda bulunarak "Irak'tan Suriye'ye, Ukrayna'dan İran'a tüm sınırdaşlarımızı sayalım. Ortaya çıkan gerçek ne biliyor musunuz? Bu sınır çerçevesinde 7 trilyon dolarlık hacim var." dedi.

GAZİANTEP’E GETİRİSİ NE ?

Akşener, şöyle konuştu: "Doğru, coğrafya kaderdir ama aslında bu coğrafya bir de ekonomik coğrafyadır. Irak'tan Suriye'ye, Ukrayna'dan İran'a tüm sınırdaşlarımızı sayalım. Ortaya çıkan gerçek ne biliyor musunuz? Bu sınır çerçevesinde 7 trilyon dolarlık hacim var. Bu hacimden en çok pay alabilecek şehir de buradadır. Sadece Suriye'den bahsetmiyorum, Irak'ta da hemen hemen hepsinde de aynı. Şimdi biz kavga etmek yerine dış politikada problemlerimizi çözerek ilerlersek karşılıklı ticareti ön plana koyduğumuz bir bakış açısıyla 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin paydaşının olabiliriz. Böyle bir paydaş olmak varken 5 milyon insanın yükünün taşındığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Diğer taraftan AB ve Mısır'a kadar olan alanı sistemin içine kattığımızda 21 trilyon dolarlık bir hacimden bahsediyorum. Bu 21 trilyon dolarlık hacimde Gaziantep özelinden yola çıkarsak neler satarsınız? O ihraç ettiğiniz ürünlerin ülkeye ve Gaziantep'e getirisi, genç işsizliğinin önüne geçmesi, teknolojide ortaya koyacağınız performansı hayal edin."

aksener-ruzgâri.jpeg

YILDIRIM BİLGİ VERDİ

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da Gaziantep'in Türkiye'de en fazla ihracat yapan 5. Şehri olduğunu belirterek o yüzden her alanda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Türkiye'de ilk defa odasında Suriye Masası kuran oda olduklarını hatırlatan Yıldırım, "Yaklaşık 2 bin Suriyeli üyemiz bulunmaktadır. Gaziantep her anlamda gelişen ve sürekli büyüme gösteren bir şehirdir. Bizim siyasetçilerden tek isteğimiz odalarımızın ve üyelerimizin sorunlarını dile getirmesidir." diye konuştu.

aksener-ruzgâri7.jpeg

BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZ VAR

“Gaziantep bu kadar işi başarırken bizim gibi kurumlara da büyük sorumluluk düşüyor” diyen Yıldırım, “ Dolayısıyla Gaziantep Ticaret Odası olarak her başarılı projenin arkasında durmaya ve proje üretmeye, üyemizin sorunlarına çözüm üretmeye gayret ediyoruz.  Pandemi sürecinde hızlı aksiyon alma, öngörülü olma kabiliyetimizle reel sektörün sesi olmayı ve çözüme katkı sunmayı başardık. Şimdi de içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürün esnafımız, sanayicimiz, ihracatçımız üzerinde yarattığı sorunların çözümü için çabalıyoruz. Son söz olarak söyleyeceğim şudur ki; şehir olarak, Oda olarak,  iş dünyası olarak başarı hikayeleri yazmak, her şeyden önce ayakta kalabilmek için ihtiyacımız olan tek şey öngörülebilirlik” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum