1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. AKP’NİN TAKIM RUHU NEREDE ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’NİN TAKIM RUHU NEREDE ?

A+A-

Geçtiğimiz hafta konuştuğum CHPlilerin dikkate değer bölümü, Mehmet Şeker ile Mehmet Gökdağın nasıl olsa milletvekilliği garanti diyerek çok fazla gayret göstermediklerini söylediklerini yazmıştım.. Bunun üzerine her iki aday da gazetemize konuştular ve o iddialara katılmadıklarını söylediler.

Şimdi her kişinin de harıl harıl çalıştıklarını söylemeliyim.. Bu değerlendirmemi okuyan sözlerine güvendiğim, değer verdiğim AK Partililer aradı bu kez.. Benim gözümden kaçmayacağını söyleyerek “hiç  bir seçimde AK Parti bu kadar kendi halinde seçim propagandası yürütmedi. Eskiden takım ruhuyla hareket edilirdi, takım kaptanlarımız vardı, şimdi bırakın takım ruhunu kaptanını, bir abimiz bile kalmadı” dediler..

NEREDE TÜM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI, NEREDE ABİLER ?

Doğrusunu söylemek gerekirse yıllardır AK Partinin içinde olan, başarısı için büyük emek sarfeden, maddi manevi destekler sağlayan bu insanların böylesine endişeli olacaklarına ihtimal vermezdim.. Dikkat çektiler konuşurken.. Enteresandır konuştuklarım hemen hemen aynı şeyleri söylüyorlardı.. Geçen seçimleri hatırlattılar bana.. Gazeteci olduğum için gözden kaçırmayacağımı söyleyerek “bir hatırlayın şöyle, geçen seçimlerde saha çalışmalarında kimler vardı, nerede abiler, nerede büyükler, nerede milletvekili aday adayları.. Nerede Bakanlar, nerede toplumun tanıdığı isimler? “ diye konuştular.. Son bir şey daha eklediler ve “herkes kendine çalışıyor, özellikle buna dikkat edin” şeklinde konuştular.. Gerçekten de şöyle bir göz attım, geçmişle kıyasladım ve AK Partinin Gaziantepte biran önce silkinip toparlanmadığı takdirde, ciddi manada sıkıntı yaşayabileceği ihtimalinin mevcut olduğunu düşünmeye başladım.. İlerleyen haftalarda gördüklerimi ve yaşadıklarımı tekrar paylaşacağım..

MHP KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARTIR

Zaten 1 garantiydi.. Bir türlü fazlasını çıkartamıyorlardı.. Ama bu seçimde daha farklı görüntüye büründüler.. Yaptığım gözlem, bir milletvekiliyle yetinmeyecekleri yönünde.. MHP için ilk kez daha fazla milletvekili ihtimalinin yüksek olabileceğini söylemeliyim.. Bunu ifade etmemdeki gerekçem; 

1- Partide eski küskünlük kalmadı..Tamamen bitti diyemem ama çok az kaldı, onlar da seçim gününe kadar herşeyi bir kenara bırakacaklardır. 

2- Ümit Özdağin müthiş sinerjisi.. 

3- AK Partiye giden oyların yüzde 90ına yakının geri gelecek olması.. 

4- AK Partiye tepki gösteren milliyetçi ve muhafazakar kanadın tercihlerini MHPde kılmaları..

Şöyle çevrenize bakın ve kaç kişi iseniz, geçen seçimde oylarını AK Partiye vermişlerin, bu seçimde ne yapacaklarını soruverin.. Söylediklerimin boş olmadığını o zaman daha iyi anlarsınız..

SOKAKLARDAKİ DÜĞÜNLER

Konumuz sokaklarda yapılan düğünler ve rastgele silah sıkılma olayı.. Haliyle bu sorumsuzluklar ve ortaya çıkan magandalar yüzünden insanların yaralanması ve ölmesi..Yolların trafiğe kapatılması, çevredeki evlerin gündüz ve gece o gürültüler yüzünden perişan edilmesi..

Ve en trajikomiği, bu sokak düğünlerine belediyelerin para alarak izin verdiği iddiaları.. Ciddi manada ele alınacak bu sorun için kim harekete geçer bilemem. Ama beni arayanların söyledikleri şey, şikayet edecek resmi makam bulamayışları.. Zabıtaları veya 155i aradıklarında “düğün yapanlar belediyeden izin almışlar” diye yanıt aldıkları.. Bence vakit geçirmeden bu konuda duyarlı olduğuna inandığım emniyet müdürü Erhan Gülverenin, sokak düğünleri konusunda belediyelerle işbirliğine girmesi gerekiyor.. Kaldı ki, bu düğünlerde silahlar da sıkılıyor. Alkoller alınıyor.. Haliyle bunun bedelini o çevrede yaşayan aileler çok ağır ödüyor..

BU RAKAMLARA BAKINCA İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEMEK SERBEST

Araştırırken gözüme çarptı ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.. 

Elbette bu tablodan çıkan sonuç aklınıza ne getirir bilemem ama OECDnin bir diğer araştırmasında daha üzen, hatta kahreden bir sonuç var Türkiye için.. 

O da İNSANİ GELİŞMİŞLİK kriterinde dünyada en sonuncu ülke oluşumuz.. Buyrun hep birlikte bakalım:

OECDye bağlı 65 ülke arasında Türkiye Okuma – Anlama Becerilerinde 42nci Sırada... 

- Matematikte 42nci, Fen Bilimlerinde 45nci..

- Kütüphane sayısı 1.420 ..

- Kahvehane sayısı 560 bin..

- Bir günde televizyona ayrılan zaman 5 saat..

- Bir yılda okumaya ayrılan zaman 6 saat....

- Bir kişinin 10 yılda okuduğu kitap sayısı 1..

- Kitap okuyan nüfusun yüzdesi 0.01..

- Tutuklu ve hükümlü sayısı 140 bin.

- Son 5 yılda dikilen AVM sayısı açılan fabrika sayısının 6 misli.

- Okul sayısı 67 bin..

- Camii sayısı 85 bin 466..

- Doktor sayısı 77 bin..

- İmam sayısı 90 bin..

- 60 bin kişiye 1 hastane düşüyor..

- 350 kişiye 1 imam düşüyor...

- Kuran Kursu sayısı 10 bin 954..

- 175 Üniversitede 45 bin öğretim görevlisi açığı var..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum