1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. AKP’NİN GAZİANTEP POLİTİKASI VE HÜSEYİN ÇELİK’E AĞIT
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’NİN GAZİANTEP POLİTİKASI VE HÜSEYİN ÇELİK’E AĞIT

A+A-

Kurulan 62. hükümette Gaziantepli bir Bakan yok. Fatma Şahinin Büyükşehir Belediyesine kaydırılmasından sonra kabinede Gaziantepi temsil edecek bir isim beklentisi böylece suya düştü.

Hele hele AKP sözcüsü Hüseyin Çelikin revizyona giden yeni AKP yönetiminde yer almaması çıtayı yüksek tutan bu kesimde şok etkisi yarattı. Yani Gaziantep hem kabinedeki, hem de iktidar partisi Genel Merkezindeki uzantılarını kaybetmiş oldu.

Bir süreden beri Gaziantep basınındaki haber ve yorumlar adeta Hüseyin Çelike ağıta dönüştü. Neymiş, Gaziantep Ankaradaki köprülerini kaybetmiş. Peki adama sormazlar mı, AKPnin Gaziantepteki İl Başkanı ne işe yarar diye.

Asıl köprü İl Başkanıdır. Gaziantep özelinde şehri temsilde liyakat olarak en yüksek katta temsil yetkisi İl Başkanındadır.

Kaldı ki, AKP İl Başkanı uzun yılların birikimi ve tecrübesiyle siyasettedir, daha önce parlamentoda görev yapmış olması hesabıylada, daha güçlü ve farklı bir konumdadır.

Diğer taraftan eğer AKP Genel Merkeziyle, kabineye ulaşma anlamında kaygılar nüksetmişse bir diğer koridor Fatma Şahinin ta kendisidir.

Şahin, halen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına karşın uzun yıllar kabinede ve Ankara siyasetinde etkin olarak bulunmuş olmaktan mütevellit aynı gücü muhafaza etmekte ve ulaşılması gereken makamlarla aracısız olarak kontak kurabilecek güçtedir.

İl başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanının yanına seçilmiş AKPli vekillerini de koyduğunuzda Gaziantep için olması gereken tablo kendiliğinden oluşacaktır diye düşünüyorum.

Meseleyi Gaziantepin ağırlığı noktasında ve temsilde tamamen Hüseyin Çelike bağlama mantığı yanlış. AKP ve  Gaziantep Hüseyin Çelikten önce de vardı, sonra da olacak. Doğu ve Güneydoğuda yığılma, göçmen kürt oylarının hatırına ithal edilen Hüseyin Çelikin de, daha önce aynı mantıkla milletvekili kotasına oturan Mehmet Şimşek gibi isimlerin Gaziantepe sağlayacağı bir katkı yoktur.

Aynı Hüseyin Çelik, Gaziantepin demografik yapısıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunmuş, yarattığı rahatsızlık Gaziantepi ve aidiyet kültürümüzü sarsmaya yetmişti. Daha önce Hikmet Çetin ile aynı yöntemi deneyen CHPde bu politikadan vazgeçmiş Gaziantepli olmayan unsurlar vasıtasıyla Gaziantep adına medet umma siyaseti böylece iflas etmişti.

Kebap, baklava, fıstık muhabbetiyle, açılışlar için Gaziantepte olmanın ötesinde Gaziantep ile uzaktan yakından bir bağı olmayan Hüseyin Çelik bir kayıp değil.

 

Bukadar ağıt ve yakarışta hiç yakışık almıyor doğrusu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum