1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akil’de bayrak ve marş tartışması
Akil’de bayrak ve marş tartışması

Akil’de bayrak ve marş tartışması

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu üyeleri, Gaziantep'teki çalışmalarının ikinci gününde işadamlarıyla bir araya geldi.

A+A-

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu üyeleri, Gaziantep'teki çalışmalarının ikinci gününde işadamlarıyla bir araya geldi. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, tek vatan, tek bayrak vurgusu yaparken, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep'in çözüm sürecine katkıyı geçmişten bu yana zaten sağladığını belirtti. 100'e yakın işadamının katıldığı toplantıda, işadamı Mehmet Emin Hafif'in 10. Yıl Marşı'yla ilgili sözlerine tepki gösteren bir grup işadamının Hafif'e 'Niye rahatsız oluyorsun?' diyerek salonu terkettikleri görüldü.Toplantı sonunda gazetecilere açıklama yapan Yılmaz Ensaroğlu, işadamlarının çözüm sürecinde yatırımın önemine değindiğini, devletin doğuya yatırım yapması gerektiğini söylediğini belirtirken Kezban Hatemi ise barış sürecinin engellemelere ve protestolara rağmen devam edeceğini söyledi.

GÜZEL FİKİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu üyeleri dün, Anatolian Otel'de işadamlarıyla biraraya geldi. Toplantıya Yılmaz Ersaroğlu, heyet üyeleri Kezban Hatemi, Ahmet Faruk Ünsal, Fazıl Hüsnü Erdem, Etyen Mahçupyan, Mehmet Emin Ekmen ve Murat Belge'nin yanı sıra çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının sonunda işadamlarına toplantıyla ilgili değerlendirmelerini sorduk.

KONUKOĞLU: TEK VATAN, TEK BAYRAK

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu çözüm sürecine destek verdiklerini belirterek, "Ortak akıl, ortak fikir Gaziantep ve ülkemizde hakim olduğu sürece bizim birlik ve beraberliğimizi kimse bozamaz. Kardeşçe yaşadıkça çözüm sürecini destekliyorum. Tabi tek vatan, tek bayrak olmazsa olmazımız" dedi.

NAKIBOĞLU: ÇÖZÜM SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, akil insanlarla yapılan toplantıda söz alıp konuştuğunu, çözüm sürecine destek verdiklerini ifade ettiklerini belirterek, "Tek vatan, "Çözüm sürecine tabiki destek veriyoruz. Barış , huzur herkesin arzusu. Kan akmasın. Birlik beraberlikten güç ve huzur doğar. Tabiki bende tek vatan, tek bayrak vurgusu yaptım" dedi.

BARTIK: FİKİRLER İYİ

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, çözüm sürecini desteklediklerini, süreçle ilgili düzenlenen toplantının çok güzel ve verimli geçtiğini belirterek, "Akil insanlar işadamlarını dinledi. Herkes görüş beyan etti. Gaziantep'in bu çözüm sürecine katkıyı geçmişten sağladığı ortak görüşü çıktı. Çok güzel fikirler görüşüldü" dedi.

YENER: KALICI BİR ÇÖZÜM OLSUN

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener de çok anlamlı ve faydalı bir toplantı olduğunu, Gaziantep'in çok özel bir il olduğunu akil insanlar heyetine dilleri döndüğünce anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Ali Yener, "Gaziantep'teki barışın, kardeşliğin nasıl süre geldiğini, nasıl devam ettiğini örneklerle kendilerine anlattık. Bizim için ülkemizin bundan sonraki bir çözüm sürecinden geçici bir çözüm süreciyle değil kalıcı bir çözümle olması için neler gerektğini kendilerine anlattık. Bu konudaki en büyük kaynağında işsizlik olduğunu, süregelen çözüm sürecinden sonraki işsizliğin önlenmesi için kendilerine gerekli çözümleri sunduk. Umarım çok faydalı olmuştur" diye konuştu.

TOPÇUOĞLU: ÇÖZÜM SÜRECİNDE EKONOMİK BOYUT ÖNEMLİ

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, süreci desteklediklerini, Gaziantep'in zaten çözüm sürecine örnek oluşturabilecek illerden biri olduğunu söylediğini belirtti. Topçuoğlu, "Buradaki yaşam tarzımız Türkiye'ye örnek olmalı. Birlik beraberlik içinde kardeşçe yaşıyoruz. Çözüm sürecinde işin ekonomik boyutu önemli. Gaziantep'te insanlar aş, iş imkanı buldu. Ekonomik olarak rahatlayınca işin önemli bir kısmı çözülmüş oluyor. Yine bir başka boyut eğitim. Doğu ve Güneydoğu'da siz ekonomik, eğitim, istihdam altyapısını hazırlarsanız, özel sektörün önünü açarsanız, ülkenin birlik ve beraberliğinde, çözüm sürecinde başarıya ulaşırsınız. Toplantıda bu konuda da herkes hem fikirdi" dedi.

PROBLEM;EŞİTLİK PROBLEMİDİR

İşadamlarından Mehmet Emin Hafif de söz alarak görüşlerini sundu. Emin Hafif, sözlerinin ortamın gerilmesiyle alakası olmadığını belirterek, "Ben bir eleştiri getirdim tahammül etmeyenler var" dedi. Seçim sürecini sonuna kadar desteklediğini söyleyen Emin Hafif, "Problem eşitlik problemidir. Bu anayasal bir zemine oturtulmadan yapılacak hiçbir değişiklik, sadece problemin ertelenmesine neden olacak. Yani bundan öncede birçok çözüm önerileri getirildi, ancak zaman içinde şunu gördük meseleleri halının altına süpürmüşüz. bugün halının altı temizlenmeye çalışılıyor" dedi.

100. YIL MARŞI'NI YAZMAK LAZIM

'Benim 10. Yıl Marşı ile ilgili bir ifadem oldu' diyen Hafif, "Ben liseden gelen marşı eleştirdim. Artık Cumhuriyetin 100.Yılında 100. Yıl Marşını yazmak lazım. Birlik beraberlik için bir yüzüncü yıl marşına ihtiyacımız var. O gün için belki anlamlıydı o marş ancak bugün için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bundan kimsenin rahatsız olmaması gerekiyor" dedi. Mehmet Emin Hafif'in sözlerine tepki gösteren bazı oda ve dernek başkanları toplantıyı terk etti. İşadamı Mustafa Çakmak'ın çözüm sürecini canı gönülden desteklediğini belirterek, "Doğuda herkesin yüzü gülüyor. Allah sizlerden razı olsun" diye konuştuğu ve büyük alkış aldığı öğrenildi.

MİSAKİ MİLLİ SINIRLARIMIZ KORUNMALI

İşadamı Fatih Güllüoğlu da çözüm sürecinin ülkemizi daha da güzele, iyiye götürmesi anlamında önemli olduğunu belirterek, "Çözüm sürecini destekliyoruz. Ancak Misaki milli sınırlarımız korunmalı, Atatürk ilke ve inkılaplarımız aynen sürdürülmeli" dedi.

HEYET TOPLANTIYI DEĞERLENDİRDİ

Yılmaz Ensaroğlu, Gaziantep'in Kürt sorununu yakıcı bir şekilde yaşayan şehirlerle, yaşamayan şehirler arasında bir köprü vaziyetinde olduğunu söyledi. Toplantıya katılan işadamlarının kente gelen yoğun göçün ekonomiye yansımalarını ve çözüm sürecinde yatırımın önemine değindiğini vurgulayan Ensaroğlu şöyle konuştu:"Gaziantep, Güneydoğu'dan çok göç almış, fakat kendi içinde barışı sağlamış bir şehir. İşadamlarımız doğal olarak sorunun ekonomiye yansımaları ve sorunun çözümünde ekonomiye katkıları üzerine konuştu. Bizim için çok verimli bir toplantı yaptık. Bir sorunun aşırı siyasallaşması, bu sorunun geri kalanını görmemizi nasıl engelliyorsa, bu sorunu ekonomiye fazla bağlarsanız o da sizin sorunun diğer boyutlarını görmenizi engeller. Bu sorunun kesin olarak çözülmesi anlamında iş dünyasının sürece katkısının muhakkak olması lazım. İş dünyasının en çok vurguladığı kısım, sorunun kesin olarak çözülebilmesi için doğuya yatırım yapılması şeklinde. Bunun için öncelikle devlet yatırımının doğuya gitmesi gerekiyor."

SÜREÇ DEVAM EDECEK

Heyetin başkan yardımcısı Kezban Hatemi ise çözüm sürecinde görev alan Akil İnsanlar Heyetleri'ne karşı yapılan protestoları eleştirdi. Protesto eylemlerini yapanların çözüm süreci için alternatif fikir sunmadıkları görüşünü savunan Hatemi, şunları söyledi:"İki gündür Gaziantep ve Kilis toplantılarında çalışma yaptık. STK'lar sanayici ve iş adamlarıyla bireysel toplantılar yaptık. Görünüyor ki çözüm ve barış süreci tartışılmıyor. Tartışılıyor bile olsa protesto eylemi oluyor. Kilis'e giderken biz daha uçağımıza binmeden bir grup protestocu orada toplanmaya başlamış. Ama bu protestolarda veya karşı çıkmalarda bir karşı argüman sunulmuyor. Çözüme 'evet' diyor ama nasıl bir çözüm istedikleri belli değil. Size karşı çıkarken gerekçe getirmedikleri gibi alternatifleri de sunmuyorlar. Türkiye'de barış sürecine girilmiştir ve bu sürecin önüne bir takım engellemeler, protestolar olsa da bu süreç devam edecek ve devam etmeli de diye düşünüyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.