Şehitkamil Belediyesi’nin kaybedilmesinde yanlış aday ve genel merkeze yanlış bir anketin gösterildiğini ileri süren Mehmet Yılmaz, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve Bölge Koordinatörü Abdullah Ağralı ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Hakan Kahtalı’yı açık açık suçladı.

Ak Parti’nin kurucu başkanları Ökkeş Eruslu ve Ahmet Uzer ile Şehitkamil Belediyesi eski Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na partideki son gelişmeleri sorduk. Ökkeş Eruslu, “Ortada yanlış gösterilen bir anket varsa bu doğru değil” derken, Ahmet Uzer, “Yanlış anketlerden söz ediliyor, yüzde 58 anketi kim yaptı, kim götürdü, bilgim yok” dedi. Rıdvan Fadıloğlu da, “Benim dışımda olan gelişmeler. Ben kendim bir anket yaptırmadım. Çalışma yaptırmadım. Yaptırdıysa genel merkez yaptırmıştır. Zaten bir şey varsa üst yönetim gereğini yapar” dedi.

BAŞKANLAR NELER SÖYLEDİ?

ERUSLU:DENİZ DALGASIZ OLMAZ

Yılmaz’ın istifasının ardından Ak Parti’deki gelişmeleri eski başkanlara sorduk. Ak Parti Gaziantep eski il başkanı Ökkeş Eruslu, “Ak Parti’de bir şey yok, sağlam yerinde duruyor. Bu tür şeyler olur, deniz dalgasız olmaz. Fırtınasız deniz olur mu? Fırtına olacak ki, durgun denizin değerini bileceksiniz. Partide sıkıntı yok. Yola devam. Bizim bağlı olduğumuz bir merkez var, Ankara. Burası Ankara’nın bir şubesidir. Sen orayı tenkit edemezsin. Bire bir söylersin ancak kamuoyunun önünde olmaz. O yanlıştır, o aşırıdır, o haddi aşmaktır. Senin nefsine dokunmuş olabilir, birebir anlatırsın, bir sayisi parti hakkında ahkam kesmek doğru değildir. Allah selamet versin. Herşeyin sonunda hayır olur inşallah” Dedi.

FARKLI ANKET GÖSTERİLMESİ YANLIŞ

Ortada dolaşan anket iddialarını sorduğumuz Eruslu bu konuda da şunları söyledi:”Eğer öyle bir şey yapılmışsa, değişik bildirilmişse oda yanlış, yanlışa gidersen yanlış önüne gelir. Ben size 2004 yılından bahsedeyim, 28 Mart seçimlerinden. Demokrasi meydanında bir miting yapmıştık. Rahmetli Gazeteci Erdal Çelik geldi bir röportaj yaptık. O zaman yüzde 50’nin üzerinde oy alacağımızı söylemiştik. Mevlam nasip etti yüzde 55 oy aldık. Siyasettir kazanılmayabilir, belki hatalar yapılmıştır. Farklı anket sonucu gösterilmişse yanlış. Yukarı senin verdiğine inanıyorsa yanlış. Anket ne çıktıysa o, üçse üç, beşse beş. Ancak kamuoyu önünde bu tür açıklamalar da bana göre yanlış.”

UZER:MEHMET YILMAZ DÖRT DÖRTLÜK BİRİ

Ak Parti Gaziantep eski il başkanı ve eski Milletvekili Ahmet Uzer, aktif siyaseti bıraktığını,detaylara bu nedenle çok vakıf olmadığını söyledi. Yeni il başkanı belirlenme  sürecinde yaşanan gelişmeleri sorduğumuz Uzer, “Ak Parti’de genel merkez bir karar vermiş, beğenirsiniz beğenmezseniz. Ancak Ak partiliyim diyen insanların bunu kabullenmesi gerekiyor. Yeni il başkanı Fatih bey camiamızın insanı, düzgün, temiz biri. Tabi Mehmet Yılmaz’da dört dörtlük bir arkadaş, yıllardır partimize hizmet ediyor. 4 aday var bir tanesi olunca diğerlerinde ister istemez burukluk oluyor. Yapacak bir şey yok” dedi.

HER ŞEY İYİ OLACAK

İstifaları değerlendiren Uzer, “Bu tür şeyler olabilir. Mehmet Yılmaz’ın yönetimi de birliktelik gösterip başkanlarını yalnız bırakmamışlar. Tamamen kendi tercihleri. Partimiz bu istifalarla zayıflamaz, tabi olmasa daha iyi olurdu. Ak Parti bir kitle partisi, bu tür şeylerle karşılaşılıyor. Bir yanlış anketten bahsediliyor. Genel merkeze Şehitkamil’in ankette yüzde 58 oy aldığı gösterilmiş. Bu anket  ne derece doğrudur, kim yaptı, kim götürdü bilgim yok. Benim tavsiyem Ak partiyi eski günlerine döndürmek için çok çalışılması lazım. Vatandaşa kulak verilerek ,yerel seçimlerden çıkan neticiler iyiye doğru değiştirilmeli. Hükümetin politikaları önemli, ekonomideki sıkıntılar düzelirse ben tekrar Ak partinin toparlayacağı kanısındayım, her şey iyi olacak” diye konuştu.

Karaca vekilleri eleştirdi Karaca vekilleri eleştirdi

FADILOĞLU:HİÇ BİR KOLTUK BOŞ KALMAZ

Şehitkamil Belediyesi eski Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, insanın olduğu her yerde hata olabileceğini, ancak bunların çözülemeyecek konular olmadığını söyledi. Fadıloğlu, “Ben siyasetin dışındayım. Görevi bıraktığım günden beri bir tane teweet bile atmadım. Ancak Ak Parti basit bir parti değil, Ak parti köklü bir partidir. Çalıştığımız yerde bunlara şahit olduğumuz oldu, sabırla herşey çözülür. Hiç bir koltuk boş kalmaz. Rıdvan Fadıloğlu gider başkası gelir. Bizden önce kimler vardı, kimler geldi, kimler geçti” dedi.

BEN BİR ANKET YAPTIRMADIM

Anketle ilgili sorumuz üzerine Fadıloğlu, son gelişmelere vakıf olmadığını, kendisinin dışında gelişen gelişmeler olduğunu söyledi. Fadıloğlu, “Detayları bilmiyorum ama ben kendim bir anket yaptırmadım, çalışma yaptırmadım. Yaptırdıysa genel merkez yaptırmıştır. Aslı neydi, ne söylendi bilmiyorum. Var mı yok mu sağlıklı bir bilgi değil. Varsa zaten üst yönetim gereğini yapar.” diye konuştu.  Meral KINACILAR ERBEKTE
 

Editör: Ebru Kont