Ak Parti Büyükşehir, Şahinbey, Nurdağı ve İslahiye’de belediye başkanlıklarını kazandı. Seçimin en dikkat çeken sonucu Oğuzeli’nde yaşandı. Yeniden Refah Partisi’nden seçime giren eski Başkan Bekir Öztekin, rakibi MHP adayı M.Sait Kılıç’ı az farklı da olsa geçerek başkan oldu. Birçok ilçede oy oranını arttıran Yeniden Refah Partisi dikkat çekerken. MHP aday gösterdiği üç ilçeden sadece Araban Belediye başkanlığını kazandı. En dikkat çeken sonuç ise Yavuzeli’nde yaşandı. Yeniden Refah Partisi’nin Yavuzeli Adayı Mehmet Kaya, seçimin kazanan ismi oldu. 

ŞAHİN KOLTUĞUNU KORUDU 

2019 seçimlerinde 494 bin 905 oy alan ve o yüzdesi 53,97 olan Fatma Şahin’in Türkiye geneline bakıldığında AK Parti'nin seçim kazanan başkanı oldu. Şahin bu seçimde 38 oy oranıyla seçimi kazanan isim oldu. CHP’nin adayı Muzaffer Ertürk ise aldığı oy ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Ertürk, yüzde 29,20 üzerinde oy alırken, Yeniden Refah Partisi’nin adayı Şükrü Yılmaz yüzde 17’lik oy oranı ile üçüncü parti oldu. 

ŞEHİTKAMİL’DE YILMAZ DÖNEMİ 

3 dönemden bu yana Şehitkamil belediye başkanlığı görevini sürdüren Rıdvan Fadıloğlu, bu seçimde koltuğunu CHP Adayı Umut Yılmaz’a kaptırdı.  Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 2009 seçimlerinde yüzde 50,4 oy alarak belediye başkanlığı görevine seçilirken, en yakın rakibi CHP adayı Mehmet Şeker 24,2 oy almıştı. Ardından 2014’te yapılan yerel seçimlerinde Fadıloğlu başarısını artırmış, yüzde 52.3  oy alırken, CHP adayı Fethi Albayram  21,2 oy almıştı.  2019 seçimlerinde Fadıloğlu oy oranını yine artırmış yüzde 53,6 oy alırken, rakibi Nesrin Tuncel  28.1 oy almıştı. Bu seçimde ise Fadıloğlu en yakın rakibi Umut Yılmaz karşısında yenilgiye uğradı.

TAHMAZOĞLU’NUN OYU DÜŞTÜ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun ilk defa bu seçimde oyu düştü. Tahmazoğlu, 2009 mahalli seçimlerinde yüzde  52,9 oy alırken en yakın rakibi CHP adayı Ali İhsan Sofuoğlu 27.8 oy almıştı. Tahmazoğlu 2014 seçimlerinde oyunu yüzde 55.3’e çıkarırken CHP adayı  Mustafa Aslan yüzde 22, 8 oy almıştı. 2019 seçimlerinde ise Tahmazoğlu’nun oyu yüzde 60.3’e çıkmıştı. Bu seçimlerde Tahmazoğlu’nun oyu  yüzde 50’lerde kaldı.

MHP ÜÇ İLÇEDEN BİRİNİ KAZANDI

Cumhur ittifakı Gaziantep’te seçimlere Araban, Karkamış ve Oğuzeli’nde MHP’li adaylarla girdi. Ancak bu ilçelerden sadece Araban’da başarı sağlayabildi. Mehmet Özdemir Araban belediye başkanı seçilirken, Oğuzeli’nde Sait Kılıç Bekir Öztekin’e karşı, Karkamış’ta Bülent Tiryaki rakibi Mustafa Güzel karşısında yarışı kaybetti.

OĞUZELİ’NDE ÖZTEKİN FARKI 

Bu seçimlerde yıldızı parlayan parti Yeniden Refah Partisi oldu. Oğuzeli’nde Bekir Öztekin’i aday gösteren Yeniden Refah Partisi, büyük bir başarıya imza attı. Bekir Öztekin, mevcut Başkan Sait Kılıç’la girdiği yarıştan galibiyetle çıktı. Bekir Öztekin “Oğuzeli benim sevdam Oğuzeli benim rüyam “ dedi. Oğuzeli’ndeki seçimlerde Bekir Öztekin yüzde 39 oranında, Sait Kılıç ise 35,25 oranında oy aldı. 

Yapamayacağım sözü vermem Yapamayacağım sözü vermem

İSLAHİYE’DE SEÇİMİN GALİBİ AK PARTİ 

44 bin 511 seçmenin yer aldığı İslahiye’de seçmenler 16 sandıkta oy kullandı. İslahiye’de seçimin galibi AK Partili Kemal Vural  oldu. İlçede ikinci parti ise CHP oldu. CHP’nin adayı Okan Öztürk, yüzde 29 oy oranında oy alırken.,  Yeniden Refah Partisi Murat Mustafa Selimoğlu ise yüzde 25 oy alabildi. 

YAVUZELİ ŞAŞIRTTI İlçede seçmenler tercihini Yeniden Refah Partisi’nden yana kullandı. Kıran kırana geçen seçimde partinin adayı Mehmet Kaya, yüzde 33,92 oy ile ilçenin yeni başkanı oldu. AK Parti Kemal Sakaroğlu ise bu ilçede yüzde 32,22 oy aldı.  CHP’nin oyu ise 26.16’da kaldı. 

CHP KARKAMIŞ’I BIRAKMADI

7 bin 334 seçmenin yer aldığı Karkamış’ta CHP’nin adayı Mustafa Güzel başkanlığa seçildi. MHP adayı Bülent Tiryaki’nin kaybettiği Güzel yüzde 50.73 oy aldı. MHP’li Bülent Tiryaki ise 44,98’de kaldı. 

ARABAN MHP’DE KALDI

91 sandığın yer aldığını ve  22 bin 511 seçmenin bulunduğu Araban ilçesinde büyük mücadele yaşandı. Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Özdemir’in yüzde 31,99’luk oy oranı ile yarışı önde götürdü. Bu ilçede Yeniden Refah Partisi adayı Murat Mustafa Selimoğlu ise yüzde 22,81 ile ikinci sırada yer aldı. CHP bu ilçede yüzde 20,77 oy alabildi. 

NURDAĞI’NDA BÜYÜK SAVAŞ

27 bin 485 seçmenin bulunduğu Nurdağı’ndaki seçim sonucu şaşırttı. İlçede Ak Parti’nin adayı Mehmet Yıldırır ipi göğüsleyen isim oldu. Yıldırır yüzde 46,61 oy alırken, Yeniden Refah Partisi adayı Hasan Dilek 45,08’de kaldı. Kıran kırana geçen Nurdağı’nda CHP’li  Mustafa Çetin yüzde 3.13 oy aldı. 

NİZİP NİZİP OLALI BÖYLE MÜCADELE GÖRMEDİ 

97 bin 181 seçmenin yer aldığı Nizip inanılmaz bir mücadele yaşandı. İlçede AK Parti Hacı Fevzi Akdoğan 32,86 oy alırken, CHP’nin adayı Ali Doğan 36,27 oy alabildi. İlçede Yeniden Refah Partisi adayı Mustafa Doktoroğlu ise 21,54 oy alarak seçimin kaybeden isim oldu. İlçede kazanan isim CHP’nin adayı Ali Doğan oldu.