1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aile genişledikçe yoksulluk artıyor
Aile genişledikçe yoksulluk artıyor

Aile genişledikçe yoksulluk artıyor

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hane halklarının harcamalarının dörtte birinin kira ve konut harcamasının oluşturduğu belirtildi.

A+A-

 Konuta ilişkin en önemli problemin izolasyondan dolayı ısınma sorunu olduğu bildirildi. Araştırmada geniş ailelerin yüzde 27,7'sinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı görüldü

Hane halkı bütçe araştırmasının 2019 yılı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,1 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 20,8 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları, üçüncü sırayı ise yüzde 16,5 ile ulaştırma harcamaları aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama grupları ise yüzde 2,2 ile sağlık, yüzde 2,5 ile eğitim hizmetleri ve yüzde 3,1 ile eğlence ve kültür oldu.

5 AİLEDEN ÜÇÜ KENDİ EVİNDE

Gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçlarına göre 2019 yılında konutun mülkiyet durumları incelendiğinde; bireylerin yüzde 58,8'inin oturduğu konutun kendilerine ait olduğu, yüzde 25,6'sının ise kiracı olduğu görüldü. Fertlerin yüzde 39,3'ünün 2019 yılında konutunda izolasyondan dolayı ısınma sorunu yaşadığı, yüzde 36,9'unun sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi vb. Nedenlerle sorun yaşadığı ve yüzde 26,1'inin trafik veya endüstrinin neden olduğu hava kirliliği, çevre kirliliği veya diğer çevresel sorunlar yaşadığı görüldü.

GENİŞ AİLELER YOKSULLUK ALTINDA

Geniş ailelerin yüzde 27,7'sinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı görüldü Gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçlarına göre, eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60,0'ı dikkate alınarak belirlenen sınıra göre yoksulluk oranı 2019 yılında yüzde 21,3 olarak gerçekleşti. Hane halkı tipine göre yoksulluk oranı incelendiğinde ise tek kişilik hane halklarının yüzde 12,3'ünün, tek çekirdek aileden oluşan hane halklarının yüzde 20,3'ünün, geniş ailelerden oluşan hane halklarının yüzde27,7'sinin, çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hane halklarının ise yüzde 14,1'inin yoksulluk sınırının altında yaşadığı gözlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.