1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aile çalışan kadınla büyür
Aile çalışan kadınla büyür

Aile çalışan kadınla büyür

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin 'Kadın Meclisleri tarama çalıştayı'nda' konuşan

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ailenin çalışan kadınlarla büyüdüğünü dikkat çekti ve aile yaşamında kadın ve erkeğin el ele vermesi gerektiğini söyledi. 21. yüzyılda hala kız çocuklarının okutulmadığını, yoksullukta, göçte ve savaşta en büyük mağduriyeti kadınların ve çocukların yaşadığını" söyleyen Şahin, "O nedenle çok hızlı bir şekilde bu noktalarda hareket etmemiz ve kadınıyla erkeğiyle bu kalkınma yolculuğunu götürmemiz ve buna göre de yolumuzu aydınlatmamız gerekiyor." dedi. 

Moderatörlüğünü Türkiye Kent Konseyleri Birliği 11. Dönem Başkanı Mürsel Sabancı'nın yaptığı çalıştayda, "Tek kanatlı kuş uçamaz" sözünü anımsatan Şahin, "Ben anne ve kadın olarak duygusal bakabilirim bu konuya ama aynı zamanda bir mühendis olarak, bir kalkınma projesi olarak ele alıyorum. Bunu 3K olarak tanımlıyorlar. 'Kas dönemi', yani kaslı olanın güçlü olduğu düzen bitti. 'Kasa dönemi', ekonomik olarak güçlü olanın dönemi de sona erdi. Artık 'kafa dönemi' başladı. Toplumun yarısının aklını, vicdanını, potansiyelini yok saydığınızda hiçbir hedefe ulaşamazsınız." değerlendirmesini yaptı.

SİYASETTE KADIN PANELİNE DE KATILDI

Fatma Şahin ayrıca “Güçlü Türkiye'nin Güçlü Kadınları Zirvesi” kapsamında “Siyasette Kadın” panelinde de konuştu. Çok önemli mesajlar veren Şahin, “'Kasa dönemi', ekonomik olarak güçlü olanın dönemi de sona erdi. Artık 'kafa dönemi' başladı. Toplumun yarısının aklını, vicdanını, potansiyelini yok saydığınızda hiçbir hedefe ulaşamazsınız” dedi.  Şahin, yoğun çalışma temposundan bahsederek, “Tabi edindiğim görev sorumluluklar ışığında aile noktasında bazı eksikliklerim de meydana gelmedi değil, dün mesela benim 31’inci evlilik yıl dönümümdü ama eve gece saat 11’de gittim. Bu iş, bazı şeylerden feragat ettirmeyi gerektiriyor” diye konuştu. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Turkuvaz Medya Merkezi'nde bu yıl ikincisi düzenlenen ve Türkiye'nin güçlü kadınlarını bir araya getiren Güçlü Türkiye'nin Güçlü Kadınları Zirvesi'nde yapılan “Siyasette Kadın” paneline  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin video konferans yöntemiyle katıldı. Moderatörlüğünü Cansın Helvacı’nın yaptığı panele Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Daily Sabah köşe yazarı Merve Şebnem Oruç ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece katıldı. Panelde kadının siyasetteki yeri, yaşanan zorluklar, iş hayatındaki rolü ve yapılan çalışmalar konuşuldu. 

ÇOK SIKINTI YAŞADIM

Şahin bir kadın olarak siyasi hayatının başlangıcında birçok sıkıntı yaşadığını söyleyerek, “Birebir iletişimde dikkate alınmam için ayrı bir mücadele verdim. Milletvekilliği adaylık sürecimde gerçekleştirdiğim ziyaretlerde eşim de bana eşlik etmişti. O sıralarda ikili muhabbet, ziyaret gibi durumlarda benden çok eşimle diyalog kuruluyordu. Eşim İzzet Şahin, her seferinde ‘milletvekili adayının kendisi olmadığı söyleyerek beni işaret ediyordu. Buralardan geldik. Parti içerisinde parti de erkek siyasi isimler uçakla seyahat ederken kadın siyasiler otobüsle ulaşımını gerçekleştiriyordu.”

KASA DÖNEMİ BİTTİ

Fatma Şahin, 21. yüzyılda hala kız çocuklarının okutulmadığını, yoksullukta, göçte ve savaşta en büyük mağduriyeti kadınların ve çocukların yaşadığını aktararak, "O nedenle çok hızlı bir şekilde bu noktalarda hareket etmemiz ve kadınıyla erkeğiyle bu kalkınma yolculuğunu götürmemiz ve buna göre de yolumuzu aydınlatmamız gerekiyor." ifadesini kullandı. "Tek kanatlı kuş uçamaz" sözünü anımsatan Şahin, "Ben anne ve kadın olarak duygusal bakabilirim bu konuya ama aynı zamanda bir mühendis olarak, bir kalkınma projesi olarak ele alıyorum. Bunu 3K olarak tanımlıyorlar. 'Kas dönemi', yani kaslı olanın güçlü olduğu düzen bitti. 'Kasa dönemi', ekonomik olarak güçlü olanın dönemi de sona erdi. Artık 'kafa dönemi' başladı. Toplumun yarısının aklını, vicdanını, potansiyelini yok saydığınızda hiçbir hedefe ulaşamazsınız." değerlendirmesini yaptı.

KADINSIZ BİR TARİH OLAMAZ

 Şahin, kadınsız bir tarihin olamayacağını belirterek, şunları kaydetti:  "Bilim dünyası, yazılı tarihi iyi değerlendirmeli ki geleceğe ışık tutsun. Dünya medeniyet, demokrasi ve insanlık tarihini yazacak olsanız kadınsız olmaz. Ataerkil bir anlayışla tarih yazıldığı için bunu çok ciddi bir sorun olarak görüyoruz. Dünyanın temeline baktığımız zaman kadınıyla, erkeğiyle kurulan bir düzen var. Yüce Kitabımıza baktığımız zaman kadın ve erkeğin eşitliğini tamamen özümsemiş bir yapı var. Neyse ki kadını ve erkeği cinsiyete göre değil, iyi insan olmasına, takvaya göre sorgulayan bir medeniyetten geliyoruz.(İslam'ın gelişiyle) Kız çocuklarını diri diri gömen bir anlayıştan kadınla erkeği birbirinin tamamlayıcısı ve velisi olarak gören bir anlayışa geçildiğini görüyoruz. Peygamber Efendimizin hayatını incelediğimizde de kadını toplumun öznesi yapan hayat var."

ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM

Tarihte sadece Gaziantep'te kadınlar tarafından kurulmuş 250 vakıf olduğunu bildiren Şahin, günümüzde bu vakıfların 25'inin hala faaliyetlerine devam ettiğini aktardı.

Şahin, Türkiye'de son 20 yılda çok önemli hukuki düzenlemeler yapılmasına rağmen sorunların devam etmesini zihinsel dönüşümün tamamlanmamış olmasına bağladı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.