1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağyüz: Rahatsızlık geçici
Ağyüz: Rahatsızlık geçici

Ağyüz: Rahatsızlık geçici

CHP Gaziantep Milletvekili adayı Yaşar Ağyüz, her CHP'linin kendini değil, parti menfaatlerini düşünmesi gerektiğini belirtti. Önseçim sonrası parti...

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili adayı Yaşar Ağyüz, her CHP'linin kendini değil, parti menfaatlerini düşünmesi gerektiğini belirtti. Önseçim sonrası parti içerisinde varmış gibi gösterilmek istenen kırgınıkların gelip geçici olduğuna dikkat çeken Ağyüz, içinden geçilen süreç aday olmak ya da olmamaktan geçmediğini vurguladı.Ağyüz, Demokratik bir biçimde gerçekleştirilen önseçimlerden duyulan rahatsızlığın gelip geçici olduğunu" söyledi.

"Cumhuriyet tehlikede, ekonomi yetersiz giderken birlik ve beraberliğin bozulmaması kamuoyunu tedirgin eder" diyen Ağyüz, "Memnuniyetsizlikleri geçici bir hoşnutsuzluk olarak değerlendiriyorum. Her CHP'li kendini değil, parti menfaatlerini düşünmelidir. Parti içerisinde varmış gibi gösterilen kırgınlıkların kalıcı değil, geçici olduğuna inanıyorum. Tez zamanda toparlanarak halkımızı AKP iktidarından kurtaracak çalışmalara başlamamız gerekmektedir. Bu konuda tüm CHP'lilerin benim gibi düşündüğüne inanıyorum. Sen, ben, o, bu, şu yok... Var olan tek gerçek CHP ve onun 22 Temmuzda elde edeceği başarıdır" şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKANA İLETTİK

CHP'nin milletvekili adaylarını ön seçim ile belirleyen tek siyasi parti olduğunu söyleyen Ağyüz, ön seçimin çok geniş bir katılımla gerçekleştiğini belirterek, "Belirlenen adaylar parti tabanının ve kamuoyunun kucakladığı bir liste oluşturdu. Bu sıralama 2. sıranın kontenjan olarak kullanılmaması gerektiği zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Biz aday arkadaşlarımızla birlikte bu konuyu Genel Başkanımız'a ilettik. Gaziantepli partililerimiz ile birlikte öneri ve isteklerimizin haklılığında hemfikiriz. Genel Başkanımız'la yaptığımız görüşmede kesin bir yanıt alamadık. Biz adaylar olarak kendi aramızda dayanışmayı sağladık. İsteğimiz sıralamanın değişmemesidir. Bunun dışında bir karar çıkarsa da saygı duyarız" dedi.

KARAR ÇIKMADI

Yapılan görüşme sonucunda bir karar çıkmadığını ifade eden Ağyüz, "Genel Başkanımız ile DSP Genel Başkanı'nın hangi konuda uzlaştığı konusunda bilgi sahibi değiliz. Eğer 2. sıraya bir aday atanacaksa, kamuoyunda siyasi bir etkinliği olan, milletvekili sayısını artırmada katkısı olacak kriterlere sahip birisi olmalıdır. Bu zor süreçte, insanların siyasi beklentilerini ön planda tutarak; rejim, cumhuriyet, iş, yoksulluk ve Gaziantep'in yaşadığı teşvik olumsuzlukları gibi ciddi tehlikelerin bulunduğu bir ortamda hedefimiz, CHP'de birleşerek tek başına iktidar olmaktır. Gün, birleşme, dayanışma, dışa dönük mücadele verme günüdür" şeklinde konuştu.

Kontenjan istenmiyor

Öte yandan Gaziantep'te ikinci sıraya kontenjan adayı konulmaması için Genel Merkeze başvuran adaylar, MKYK üyeleri ve Genel Sekreter Önder Sav ile görüştü. Genel Merkezce önceden bildirilmiş olmasına rağmen, ilk 10 sırayı paylaşan milletvekili adayları, Genel Merkezin Gaziantep için kontenjan kullanmasını istemiyor.

HEYETE SICAK İLGİ

Genel Merkezi kararından vazgeçirmek maksadıyla önceki gün Ankra'ya giden Gaziantep heyeti şehre döndü. Kaldıkları iki gün içerisinde Genel Başkan Deniz Baykal, Genel Sekreter Önder Sav ve bazı MKYK üyeleri ile temaslarda bulunan Gaziantep Heyetinin genel merkezde oldukça sıcak karşılandıkları, yapılan görüşmelerin olumlu geçtiği söyleniyor.

KONTENJAN NETİCEYİ ETKİLEYEBİLİR...

Ankara'da kaldıkları süre içerisinde görüştükleri parti üst düzey yetkililerine Gaziantep'te 2. sıra için düşünülen kontenjan atamasının partideki iç dinamikleri rahatsız edeceğini vurgulayan partililer, "Teşkilat olarak ön seçimlerden memnunuz. Gaziantep'teki CHP geleneğinin bozulmaması ve 22 temmuz seçimlerinde partinin oy kaybına yolaçılmaması için kontenjan kullanılmamalıdır. Ne sıralamada, ne de adaylar arasında bir dengesizlik söz konusu değilken, ikinci sıraya kontenjan atamak partimize zarar verebilir." diyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.