1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ağyüz noktayı koydu
Ağyüz noktayı koydu

Ağyüz noktayı koydu

İnşaat Mühendisi Turgay Çitçi’nin bugüne kadar Şahinbey diye tarih sayfalarında yer alan resmin Şahinbey'e ait olmadığını gündeme getirmesinin ardından, ilginç iddialar ortaya atıldı.

A+A-

Araştırmacı-Yazar İbrahim Alisinanoğlu’nun Şahinbey’in gerçek resminin Oğuz Göğüş tarafından dönemin belediye başkanı Yaşar Ağyüz’e verildiğiyle ilgili açıklamaları üzerine gözlerin çevrildiği Yaşar Ağyüz, kendisine böyle bir fotoğrafın verilmediğini söyledi ve “ Rahmetli Oğuz Göğüş, kibar ve Antep aşığı bir insandı. Hem Oğuz Göğüş’ten hem de Av.Hulusi Yetkin’den ellerindeki Antep Harbine ilişkin bilgi ve belgeleri istedim. Böyle bir girişimim oldu. Ancak ikisinden de bana intikal eden bir şey olmadı. Bu bilgi eksik ve yanlış bir bilgi.” dedi.

ŞAHİNBEY’İN GERÇEK FOTOĞRAFI KAYIP

Turgay Çitçi, sosyal medyadan  babası merhum Abdullah Edip Çitçi’nin  kitabında yer verdiği Şahinbey’le ilgili olarak, Gaziantep tarihi 2 adlı kitabında bu konuyla ilgili gerçekleri yazdığını belirtti. Çitçi, ”Yıllardır Şahinbey diye tüm Gaziantep Abdullah Edip Çitçi'nin dedesi Heyet'i Merkeziye Azası Eski belediye başkanı M.Ali Kayaalp'in resmini paylaştı. Büstünü dahi yaptılar. O resmin Şahinbey’e lanse edilmemesi lazım. Yayınlanan resim dedemizin resmi” dedi. Çitçi’nin bu açıklamasını Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, araştırmacı-yazar Asım Mıhçıoğlu’nun yanısıra araştırmacı yazar İbrahim Alisinanoğlu da doğrulamıştı. Alisinanoğlu, bugüne kadar Şahinbey diye bildiğimiz resmin ona ait olmadığını belirtirken, gerçek resmin kayıp olduğunu ileri sürmüştü. Alisinanoğlu, Şahinbey’in gerçek fotoğrafının, Oğuz Göğüş tarafından Kılıç Ali Bey’in oğlu Gündüz Kılıç’tan alındığını ve dönemin belediye başkanı Yaşar Ağyüz’e teslim edildiğini iddia ederken, bunu da kendisine Oğuz Göğüş’ün oğlu Fethi Göğüş’ün anlattığını söyledi. 

AĞYÜZ BU İDDİAYA CEVAP VERDİ

Yaşar Ağyüz, bu söylenenlerin doğru olmadığını belirtti ve “Haberim yok, böyle bir şey olsa haberim olurdu. Sonra benim rahmetli Oğuz Göğüş’le kişisel dostluğum vardı. Kendisi Gaziantep’e ilişkin arşivlenmiş bilgileri falan varsa bunları almak için müracaat ettiğim iki kişiden biriydi. Bir tanesi Av. Hulusi Yetkin’di. Onun da arşivi çok kuvvetliydi. Birde kuvvetli arşiv Oğuz Göğüş’te var diye biliyorum. Ancak ikisi de bana bilgi veya belge vermedi. Yoksa ikisinden de ellerindeki Antep harbine ilişkin bilgi ve belgeleri istedim. Ben bunları bir kitap haline getiririm içinden alıntı yapılabilecek eksik yanlış giderilecek olayları varsa bunlarıda düzeltelim demiştim. Fakat ikisinden de bana intikal etmedi.” diye konuştu.

HULUSİ YETKİN, ALLEBEN DERGİSİ’NDE YAYINLAYACAĞIM DEDİ

Oğuz Göğüş’ün ismini Hoşgör tarafında bir caddeye verdiklerini anlatan Yaşar Ağyüz şunları söyledi:” Rahmetli yaşasaydı belki elindekileri bize intikal ettirirdi. Rahmetli Hulusi Yetkin de belediyeye vermek istemedi. Hulusi Bey, derleyip toparlıyorum dedi sonra onların bir Alleben Dergisi vardı onda yayınlayacağım dedi öyle geçiştirdi. Hulusi Yetkin, birazda bu işlerde ketum bir insandı. Oğuz Göğüş bize sadece Gazianteple ilgili bir kitabını getirdi. Belki onun ömrü yetmedi, ben öyle tahmin ediyorum. O esirgemeyen bir insandı. Ancak belediyeye herhangi bir şey vermedi. O nedenle bu bilgi eksik ve yanlış bilgi. Fakat böyle bir girişimim oldu.” Ağyüz, Şahinbey’in resminin yanlış olduğuyla ilgili kendisine herhangi bir bilgi de ulaşmadığını sözlerine ekledi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.