1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AGİT seçime çok ilgili
AGİT seçime çok ilgili

AGİT seçime çok ilgili

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerini takip edecek AGİT heyeti göreve başladı.

A+A-

 Bu seçimlerde uzun dönem gözlemcilerin yanısıra ilk defa 350 tane kısa dönemli gözlemci de görev alacak.

GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİLER

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için atanan AGİT/Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu gözlem heyeti göreve başladı. Yerel yöneticiler, siyasi partiler, adaylar, sivil toplum örgütlerinin yanısıra medya ile görüş alışverişinde bulunan AGİT heyeti bu kapsamda Gazetemizi ziyaret etti. Uzun dönem gözlemci Andreas Glodde ve Andrei Krasnyansky, Gaziantep'te seçim sürecinde medyanın rolü, siyasi partilerle ilişkiler ve seçim güvenliği ile ilgili bilgi aldı. 

GÖREVLENDİRME YAPILDI

24 Haziran seçimlerinde AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu tarafından atanan bir seçim gözlem heyeti resmi olarak göreve başladı. Heyet Türk makamların daveti üzerine görevlendirildi. Büyükelçi Andrey Glover başkanlığındaki heyette Ankara'da yerleşik ve 12 uzmandan oluşan bir çekirdek ekip ve ülke genelinde görev alacak 22 uzun dönemli gözlemli yer alıyor. Ayrıca bu yıl ilk olarak 350 tane kısa dönemli gözlemci görev alacak.

MEDYA İZLEMESİ YAPILACAK

Heyet Milletvekili seçimlerini AGİT taahhütleri ve demokratik seçimler için gerekli olan diğer uluslararası standartlar ve iç hukuk açısından gözlemleyecek. Gömlemciler aday kaydı, kampanya faaliyetleri seçim idaresinin ve diğer ilgili kurumların işleyişi, iç seçim mevzuatının uygulanması ile seçimle ilgili uyuşmazlıkların çözümünü izleyecek. Gözlem sürecinin bir parçası olarak kapsamlı bir medya izlemesi de yapılacak. Heyet seçim günü oy verme istasyonlarının açılmasını, oylamaların oy pusulalarının sayısını ve sonuçların sıralamasını izleyecek.

RAPOR YAYINLANACAK

Heyet seçimlerden bir gün sonra AGİT Parlamenter Asemblesi ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi gözlemcileri ile birlikte düzenleyeceği bir basın toplantısıyla ilk bulgular ve sonuçlara dair bir rapor açıklayacak. AGİT'in seçim süreçlerinin gözlemlenmesine dair kapsamlı nihai raporu ise seçim gözlem heyetinin görevini tamamlamasından yaklaşık 8 hafta sonra yayınlanacak. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.