1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adliye Sürgün yeri olmaktan kurtarılmalı
Adliye Sürgün yeri olmaktan kurtarılmalı

Adliye Sürgün yeri olmaktan kurtarılmalı

2017-2018 Adli Yıl açılışı nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda tören düzenlendi.

A+A-

Baro Başkanı İskender Kahraman, Adli yılın açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada, Gaziantep Adliyesi'nin deyim yerindeyse yıllardır sürgün adliyesi olarak görev yaptığını söyledi. Kahraman, "Bu durumdan en az bizim kadar Gaziantep Adliyemiz yetkili amirleri de rahatsızlardır. Umut ediyoruzki Gaziantep adliyesinin adı sürgün adliyesi olmaktan bir an önce kurtulur" dedi.

KATILIM YOĞUNDU

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sami Çete, Adalet Komisyonu Başkanı Emsal Sergen, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar, Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman'ın yanısıra avukatlar ve adliye personeli katıldı.

MAZERET BİLDİRDİK

Geride bıraktıkları çalışma yılında özellikle mesleğin icrası hususunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kahraman, "Yürüttüğümüz dava ve işlerde aksaklıklar ve uzun süreli beklemeler yaşadık. Bir çok duruşmamıza mazeret bildirmek zorunda kaldık. Karar aşamasında olan dosyalarımızın çoğu hala sonuçlanmamıştır. Bu çalışma şekli bizlere büyük maddi ve manevi zararlar doğurmuştur. Vatandaş maddi ve manevi olarak hakkına kavuşamadı veya geç kavuştu ve bizlerde emeğimizin karşılığını maalesef alamadık veya geç aldık" dedi.

ADLİ İŞLER AKSADI

15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişimi sonrası Gaziantep adliyesinden toplam 111 ihraç kadro olduğunu belirten Kahraman, "Toplam görev yapan hakim savcı kadrosu göz önüne alındığında yarıdan fazla ihraç yapılmıştır. Bu haliyle adli işlerin aksaması kaçınılmazdır. Bizlerde her vatandaş gibi kadroların tamamlanması sürecinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık çünkü sorunun temelini en iyi bilenlerdendik. Ancak Gaziantep adliyesinin ve biz Gaziantep barosu avukatlarının bu sıkıntıları daha öncesine dayanmaktadır" dedi.

ADLİYEDE AMİRLER DE RAHATSIZ

'Gaziantep Adliyesi yıllardır deyim yerindeyse sürgün adliyesi olarak görev yapmıştır' diyen Kahraman, "Ve bu nedenle buraya bu şekilde atanan hakim ve savcıların bir çoğu hiç bir işi gereği gibi yerine getirmemiş ve takip ettiğimiz dava ve işlerimizin çözümü uzun zamanlara yayılmıştır. Gaziantep Adliyesinde bu geçmişe dayanan problemleri ve artık böyle anılmak istemediğimizi bu usülden artık vazgeçilmesi gerektiğini iletmemiz gereken tüm yetkili birimlere iletmiş durumdayız. Bu durumdan en az bizim kadar Gaziantep Adliyemiz yetkili amirleri de rahatsızlardır. Umut ediyoruzki Gaziantep adliyesinin adı sürgün adliyesi olmaktan bir an önce kurtulup ve kaybettiğimiz zamanları bizlere ve dolayısıyla vekili bulunduğumuz vatandaşlara kazandıracaklardır" diye konuştu.

KHK'LAR İLE İLGİLİ BAZI YANLIŞLAR OLDU

OHAL'i de değerlendiren Kahraman, "OHAL'i kimimiz doğru kimimiz yanlış bulabiliriz ancak uygulanması anlamında özellikle çıkartılan KHK'lar ile ilgili bazı yanlışlar olduğu açıktır .Şöyleki 23 Ağustos tarihinde 203 maddeden oluşan bir KHK yayınlandı. Özellikle 694 sayılı KHK içeriğinde icra takiplerinin idareye karşı açılması durumunda iptal edileceği ve açılmış olanlara da etki edeceği tazminat davalarında uygulanan vekalet ücret hesaplamasının değiştirilmesi gibi" dedi. 

ÇELENK SUNUMU YAPILDI

Törende Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sami Çete ve Adalet Komisyonu Başkanı Emsal Sergen, Bölge Adliye Mahkemesi adına Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın ve Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Bölge İdare Mahkemesi adına Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar ve Gaziantep Barosu adına Baro Başkanı İskender Kahraman Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile sona erdi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.